FLESZ - Kosztowna kwarantanna pracowników
Dotychczas wiodącą rolę w leczeniu chorych z koronawirusem w Małopolsce pełnił Szpital Uniwersytecki w Krakowie. To tutaj przebywa najwięcej zakażonych - aktualnie ponad 260 osób. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita zdecydował, że czas to zmienić i przerzucić nieco ciężar z SU na placówki w innych częściach naszego województwa.
- Zgodnie z kierunkiem, wyznaczonym na jednym z ostatnich posiedzeń sztabu kryzysowego, w uzgodnieniu z Oddziałem Małopolskim Narodowego Funduszu Zdrowia, wskazane zostały szpitale, które będą pełniły wiodącą rolę w swoich subregionach - przekazała Joanna Paździo, rzecznik prasowa Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.
Poziom wykorzystania bazy łóżkowej pod kątem leczenia pacjentów z COVID-19 będzie w nich podobny do tego, który niebawem zostanie osiągnięty w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie (340 łóżek - 36 proc.).
- Zdecydowaliśmy, że nie będą to trzy, jak wstępnie sygnalizowaliśmy, a cztery placówki w subregionach - dodaje Paździo.
Chodzi o Szpital Powiatowy im. T. Chałubińskiego w Zakopanem (74 łóżka - 40 proc.), ZOZ w Oświęcimiu (105 łóżek - 28 proc.), Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie (114 łóżek - 36 proc.) oraz Szpital Powiatowy w Limanowej (103 łóżka - do 34).
Wojewoda podkreśla, że liczba łóżek dla pacjentów COVID-19 w przeciągu ostatnich dni uległa znacznemu poszerzeniu. Kolejne decyzje zostały wydane 15 października. - Trwają dalsze ustalenia z dyrektorami szpitali i ich organami założycielskimi, na podstawie których ta baza zostanie stopniowo jeszcze zwiększona. Wydaliśmy decyzje, na podstawie których tylko w okresie od 9 do 16 października liczba łóżek zwiększyła się z poziomu 899 do 1495. Już wydane zostały decyzje gwarantują jej poszerzenie od najbliższego poniedziałku do 1914. Dalsze działania są w toku - dodaje Joanna Paździo.
Zwiększa się poziom zaangażowania szpitali miejskich. W najbliższym czasie bazę łóżek poszerzy zarówno Szpital im. Żeromskiego (do 89 łóżek - 22 proc.), jak i Szpital im. Narutowicza (do 84 łóżek - 21 proc.). Podobnie szpitale wojewódzkie: Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera (do 50 łóżek - 8 proc.), Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II (do 76 łóżek - 14 proc.), Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie (do 63 - 16 proc.).
Jak przekazał wojewoda Łukasz Kmita, powołał on swojego pełnomocnika ds. zabezpieczenia intensywnej terapii w województwie małopolskim. - Będzie nim dr Wojciech Serednicki, wcześniej pełniący funkcję konsultanta wojewódzkiego w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii. Jego rolą będzie wprowadzanie usprawnień w tym szczególnym obszarze i wspieranie szpitali, które w najbliższym czasie będą pełniły wiodącą rolę w swoich subregionach, jeśli chodzi o działania związane z koronawirusem - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
- Rośliny antysmogowe - warto je mieć w swoim domu!
- Jak wyglądały mieszkania w PRL? Zobacz archiwalne zdjęcia
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Kinga Duda niczym Ivanka Trump. MEMY o córce prezydenta
- Spowiedź "Miśka". 10 szokujących fragmentów zeznań byłego lidera gangu kiboli Wisły
- Luksus po krakosku. TOP 15 najdroższych mieszkań
