
Daj się ugościć w Małopolsce
- Gościnność i otwartość, to cechy, które wyróżniają Małopolskę i Małopolan. Cenią je wszyscy, którzy tak chętnie wybierają nasz region na miejsce odpoczynku. O tym, że Małopolska to najpiękniejszy i najczęściej odwiedzany region Polski świadczą nie tylko statystyki, ale także liczba turystów, których przed chwilą spotkałam na wawelskim wzgórzu - podkreśliła wczoraj Iwona Gibas, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.
W 2019 roku, gdy nasz region odwiedziło rekordowe blisko 18 milionów turystów, wydawało się, że będzie ich tylko więcej. Niestety, życie zweryfikowało te plany. Na świecie wybuchła pandemia koronawirusa COVID-19, kraje zamykały granice, a turystyka umierała. Jakby tego było jeszcze mało, 24 lutego 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę, a Polska dla turystów - praktycznie z całego świata - stała się krajem frontowym.
Aby uratować branżę turystyczną przed plajtą, wprowadzono wiele form wsparcia. Jedną z nich był Bon Turystyczny. Tylko dzięki niemu do małopolskich firm trafiły aż 622 miliony złotych.
- To był ogromny zastrzyk finansowy. Sprawił, że turystyka w Małopolsce nie tylko przetrwała, ale szybko zaczęła się budzić. To dzięki temu mamy szansę, aby pobić rekordowy wynik z 2019 roku - dodała.
Już 4,2 mln gości w Małopolsce
Wyniki pierwszego kwartału - 4,2 mln turystów - wskazują, że pobicie rekordu jest osiągalne. Temu celowi służy również kontynuacja specjalnego projektu „Małopolska - cel podróży”. Realizowany jest on przez Małopolską Organizację Turystyczną we współpracy z Województwem Małopolskim i Miastem Kraków.
- Nasz region promowaliśmy i promujemy nie tylko w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Austrii, Szwajcarii, ale także we Włoszech oraz na rynkach skandynawskich i amerykańskim. O urokach Małopolski - na niespotykaną wcześniej skalę - przypominamy również na rynku krajowym. I, nie ukrywam, przynosi to wspaniałe efekty. W pierwszym kwartale Małopolskę odwiedziło już ponad 4,2 mln gości z całego świata. W grudniu powinniśmy więc świętować nowy rekord ugoszczonych turystów - stwierdza Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.
W pierwszym kwartale tego roku Małopolskę odwiedziło 189 186 turystów z zagranicy - głównie z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Słowacji - co oznacza wzrost, w porównaniu do I kwartału roku 2022 o 32 proc. Do Małopolski wybrało się również blisko 4 miliony gości z Polski, co oznacza wzrost o 11 proc., gdy popatrzymy na pierwsze trzy miesiące roku 2022 r.
Małopolskę najchętniej odwiedzają nasi sąsiedzi - mieszkańcy województw: śląskiego i podkarpackiego, ale także mazowieckiego.
Wkrótce do Krakowa i Małopolski wyruszą specjalne pociągi z Gdyni Głównej do Krakowa Głównego (24 czerwca), Warszawy Wschodniej do Nowego Sącza (8 lipca), Poznania Głównego do Zatora (22 lipca) oraz z Wrocławia Głównego do Tarnowa (29 lipca).
- W te wakacje do Krakowa i Małopolski wiodły więc będą nie tylko wszystkie drogi, ale i tory - powiedział Paweł Mierniczak, dyrektor Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Igrzyska Europejskie szansą na dodatkową promocję
Czy z okazji III Igrzysk Europejskich, rozpoczynających się 21 czerwca, statystyki odwiedzin Małopolski poszybują? Czy zwiększy się liczba gości, którzy - przy okazji kibicowania zawodnikom - wybiorą się również na małopolskie i krakowskie ścieżki? Jest na to olbrzymia szansa!
- Tak wielkie zawody idealnie wpisują się w politykę promocyjną Krakowa i Małopolski. Są również dodatkowym impulsem, aby pokazać, że Małopolska, mimo pandemii i wojny w Ukrainie, jest regionem nie tylko pięknym, ale co najważniejsze bezpiecznym, przyjaznym i otwartym na turystów - dodał Marcin Nowak, prezes spółki Igrzyska Europejskie.
Kraków Airport - rekord za rekordem
Doskonałe wieści płyną również z Kraków Airport W maju z jego usług skorzystało 839 625 pasażerów. To oznacza wzrost o 12% w stosunku do maja rekordowego 2019 r., i aż o 23% w stosunku do maja 2022 r.
- Maj w historii krakowskiego lotniska jest rekordowym miesiącem pod względem liczby obsłużonych pasażerów! - przypomina Natalia Vince, rzecznik prasowy Kraków-Airport. Od początku roku przez Balice przewinęło się już 3 504 037 osób.
