Małopolska dla Seniorów

Materiał informacyjny Województwo Małopolskie
Małopolska to region gdzie w szczególny sposób zwraca się uwagę na potrzeby osób starszych. Ma to wpływ na kształtowanie polityki senioralnej, która stanowi ważny element strategii rozwoju województwa i szereg działań planowanych w ramach Programu „Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027”. Wiele ważnych zadań, w tym zakresie realizuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie.

Celem działań na rzecz osób starszych w Małopolsce, jest przed wszystkim aktywizacja społeczna i przeciwdziałanie społecznemu wykluczeniu osób starszych, a zwłaszcza działania związane z włączaniem społecznym i utrzymywaniem aktywności osób starszych, propagowaniem edukacji, turystyki, integracji międzypokoleniowej czy też wolontariatu seniorów.
Skuteczną i sprawdzoną formułą wdrażania wymienionych działań są między innymi otwarte konkursy ofert na realizację zdań publicznych na rzecz osób starszych. „Na przestrzeni ostatnich 12 lat na programy realizowane w tej formule, głównie związane z edukacją, w tym edukacją prozdrowotną, poprawą bezpieczeństwa i propagowaniem różnych form aktywności społecznej seniorów, z budżetu województwa małopolskiego zostało przeznaczone blisko 10 mln zł” - mówi Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka.

W Małopolsce w 2013 roku została powołana Małopolska Rada ds. Polityki Senioralnej jako pierwsze tego rodzaju gremium w Polsce, złożona z przedstawicieli środowisk senioralnych. Rada stanowi od tamtego czasu cenne wsparcie w obszarze planowania działań na rzecz seniorów na poziomie regionu, służy wzmacnianiu udziału małopolskich seniorów w życiu społecznym, tworzeniu warunków do współpracy i współdziałania środowisk senioralnych.

Aby propagować aktywne postawy seniorów i budować pozytywny wizerunek osoby starszej prowadzony jest coroczny Małopolski Plebiscyt pn. „Poza Stereotypem – Seniorka i Senior Roku”, który pozwala na wyłonienie nietuzinkowych seniorów aktywnie działających na rzecz swojego lokalnego środowiska. Są oni wzorem do naśladowania dla pozostałych, zwłaszcza tych nieaktywnych seniorów i inspiracją, że na zmianę w życiu nigdy nie jest za późno.

Małopolska dla Seniorów

Oprócz wzmacniania pozytywnego przekazu do samych seniorów, równie ważną kwestią jest też podnoszenie kwalifikacji kadry systemu pomocy społecznej w zakresie wzmacniania aktywności i metod pracy z osobami starszymi. Aby to osiągnąć prowadzona jest superwizja oraz szkolenia dla kadr domów pomocy społecznej m.in. z zakresu wzmacniania aktywności i metod pracy z osobami starszymi.

Województwo małopolskie podejmuje także działania mające na celu profesjonalizację liderów lokalnych społeczności seniorskich. Senior-Animator - warsztaty dla animatorów/liderów społeczności seniorskich z elementami kształcenia kompetencji cyfrowych i działań antykryzysowych służą wzmacnianiu kompetencji liderów lokalnych społeczności i dają im narzędzia ułatwiające skuteczne animowanie lokalnego środowiska seniorskiego i pobudzanie seniorów do aktywnego włączenia się w życie społeczne i obywatelskie.

Niezwykle ważnym obszarem jest tworzenie warunków do testowania innowacji społecznych i wdrażania najlepszych z nich. Już od 2016 roku w ramach realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie projektu Małopolski Inkubator Innowacji Społecznych wypracowano blisko 150 rozwiązań, które w trafny sposób wspierają osoby o szczególnych potrzebach. Wśród nich znajdują się nowatorskie produkty takie jak np. BaWITA, czyli - produkt rehabilitacyjny w postaci drewnianej tablicy manipulacyjnej do wielopłaszczyznowej stymulacji i usprawniania funkcji pamięciowych, manualnych i organizacji dnia dla osób ze schorzeniami dementywnymi.

Małopolska dla Seniorów

Małopolskie innowacje społeczne dostarczają także wiele rozwiązań IT wspierających osoby starsze i tu warto zwrócić uwagę na rozwiązanie pn. Merkury – symulator kiosków samoobsługowych”, czyli internetowe narzędzie do treningu umiejętności korzystania z bankomatów, parkometrów czy kas samoobsługowych. O tych i wielu innych innowacjach można przeczytać na www.rops.krakow.pl
Innym ważnym zadaniem województwa jest wsparcie seniorów poprzez świadczenie usług w miejscu zamieszkania, rozwój dziennych form opieki, czy wsparcie dla opiekunów nieformalnych. To z kolei przykłady obszarów planowanych działań czy projektów, które będą mogły być realizowane w bieżącym okresie programowania z udziałem środków europejskich. Już wkrótce, w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 rozpoczną się pierwsze nabory wniosków na realizację przedsięwzięć, wpisujących się w proces deinstutucjonalizacji usług społecznych obejmujących m.in. poszerzenie oferty placówek całodobowych o usługi świadczone w środowisku osób potrzebujących.

Wraz z procesem starzenia się społeczeństwa i postępujących zmian demograficznych, na przestrzeni kolejnych lata będą rozwijane wszystkie wskazane działania, inicjatywy i projekty skierowane do starszych mieszkańców naszego regionu. Wierzymy, że dzięki nim uda się zbudować w Małopolsce przestrzeń przyjazną starzeniu się z aktywnym udziałem seniorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska