MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na program "Senior+" Małopolska otrzyma w tym roku prawie 5,8 mln zł. W Andrychowie podział puli przedstawił wojewoda małopolski. Zdjęcia

Opracowanie: Bogusław Kwiecień
Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar podczas wizyty w Andrychowie spotkał się z seniorami i burmistrzem Tomaszem Żakiem oraz przedstawił wyniki naboru w województwie w ramach programu "Senior+"
Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar podczas wizyty w Andrychowie spotkał się z seniorami i burmistrzem Tomaszem Żakiem oraz przedstawił wyniki naboru w województwie w ramach programu "Senior+" Biuro Wojewody Małopolskiego
Do Małopolski w ramach programu „Senior+” trafi w tym roku prawie 5,8 mln zł na dofinansowanie 80 projektów. Wśród nich jest Nowy Klub Seniora w Andrychowie, gdzie wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar przedstawił wyniki naboru.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Spotkanie w Urzędzie Miasta w Andrychowie

Wojewoda spotkał się z andrychowskimi seniorami i burmistrzem Andrychowa Tomaszem Żakiem w Urzędzie Miasta. Z programu „Senior+” w edycji 2024 gmina Andrychów otrzymała dofinansowanie w wysokości 170 tys. zł na utworzenie Klubu Seniora na 15 miejsc.

Jego powierzchnia ma wynosić prawie 135 m kw. Powstanie w nim m.in. aneks kuchenny wraz z pomieszczeniem socjalnym i służącym do zajęć rehabilitacyjno-ruchowych. Zadanie ma zostać zrealizowane do grudnia 2024 r. Jego całkowity koszt to 463 tys. zł. Pozostałą potrzebną kwotę wyłoży gmina.

– Konsultacje społeczne jednoznacznie wskazały na potrzebę utworzenia Klubu Seniora w Andrychowie. Dzięki dofinansowaniu z programu wieloletniego „Senior+” będzie to możliwe – mówi burmistrz Tomasz Żak.

Klub Seniora gmina będzie prowadzić w partnerstwie z lokalną Fundacją „Promyczek”. Będą w nim organizowane działania edukacyjne, kulturalne, fizjoterapeutyczne.

W spotkaniu z wojewodą oraz burmistrzem uczestniczyli przedstawiciele andrychowskiej Rady Seniorów, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Związku Emerytów i Rencistów oraz Klubu Seniora „Zawsze Młodzi”.

Prawie 5,8 mln zł na 80 projektów w Małopolsce

Klub Seniora w Andrychowie jest jednym z 80 projektów, które otrzymały dofinansowanie w ramach programu w edycji 2024. Wojewoda podkreśla, że tworzenie miejsc dedykowanych seniorom jest niezwykle istotne dla naszego społeczeństwa.

Przypomniał, że w 2013 r. z inicjatywą stworzenia programu wtedy Senior WIGOR wyszedł ówczesny minister Władysław Kosiniak-Kamysz. - Było to nowe spojrzenie na politykę senioralną. Starsze osoby zasługują na miejsca, gdzie mogą czuć się swobodnie, rozwijać swoje zainteresowania i pasje oraz otrzymywać niezbędną pomoc i wsparcie – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Potem program Senior WIGOR zmienił nazwę na Senior+. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na jego edycję w 2024 roku przeznaczy 60 mln zł. Dofinansowanie otrzyma 758 projektów z całej Polski, w tym wszystkie, które rekomendował wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. Do Małopolski trafi prawie 5,8 mln zł dla 80 projektów.

– Chcemy, aby miejsca takie jak Domy Seniora czy Kluby Seniora były prawdziwymi oazami dla osób starszych, przystaniami, które umożliwią im aktywne uczestnictwo w życiu społecznym i kulturalnym. Chodzi zarówno o aktywność ruchową, programy edukacyjne, rekreacyjne czy opiekuńcze. Celem programu jest też zachęcanie seniorów do podejmowania inicjatyw samopomocowych oraz aktywności, które wspierają środowisko lokalne – mówi I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.

Uzyskane środki umożliwią rozwój i utrzymanie istniejących oraz tworzenie nowych placówek wspierających aktywność seniorów oraz zapewniających niezbędną opiekę.

W ramach modułu I, przeznaczonego na tworzeniu nowych placówek, 8 małopolskich samorządów otrzymało dotacje o łącznej wartości ponad 1,7 mln zł. W tym obszarze przyznano dofinansowanie na utworzenie:

  • - dwóch Dziennych Domów „Senior+” w gminach Ciężkowice i Raciechowice (obydwie inwestycje otrzymały pełną rekomendowaną kwotę dotacji, wynoszącą po 400 tys. zł na każdy ośrodek),
  • - sześciu Klubów „Senior+” w gminach: Biecz, Andrychów, Żabno, Grybów, Moszczenica i Szczurowa (łączna kwota przyznanej dotacji wyniosła prawie 936 tys. zł).

Źródło: Biuro Wojewody Małopolskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska