Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska Jedenastka Roku 2019. Tym razem przewaga piłkarzy Cracovii nad graczami Wisły Kraków

(BK, BOCH, KRZYK, ŻUK)
Stary rok kończymy w redakcji sportowej Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej układaniem Małopolskiej Jedenastki Roku. Tradycja ma raptem pięć lat, ale już aspiruje do miana najważniejszego rankingu w naszym regionalnym futbolu. Zobaczcie w GALERII, kto został powołany do Drużyny Marzeń 2019 roku.
Stary rok kończymy w redakcji sportowej Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej układaniem Małopolskiej Jedenastki Roku. Tradycja ma raptem pięć lat, ale już aspiruje do miana najważniejszego rankingu w naszym regionalnym futbolu. Zobaczcie w GALERII, kto został powołany do Drużyny Marzeń 2019 roku. Andrzej Banas / Polska Press
Stary rok kończymy w redakcji sportowej Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej układaniem Małopolskiej Jedenastki Roku. Tradycja ma raptem pięć lat, ale już aspiruje do miana najważniejszego rankingu w naszym regionalnym futbolu. A to dlatego, że po pierwsze jest maksymalnie obiektywna, a więc nieskażona klubowymi sympatiami i uprzedzeniami, a po drugie ekspercka, gdyż oparta o wiedzę osób, które pilnie śledzą poczynania piłkarzy na wszystkich szczeblach rozgrywek pod egidą PZPN i MZPN.

Co nie znaczy, że nie zostawiamy miejsca na polemikę, bo jesteśmy absolutnie przekonani, iż każdy z czytających te słowa Czytelników dokonałby w zaproponowanej hierarchii choć jedną korektę. Mając świadomość, że „goła” jedenastka nigdy nie mówi całej prawdy, na każdej boiskowej pozycji wyselekcjonowaliśmy po czterech rezerwowych. Dzięki temu prezentujemy także najlepszych graczy i trenerów z klubów pierwszej (Sandecja, Bruk-Bet, Puszcza), drugiej (Garbarnia po czerwcowym spadku), a nawet trzeciej ligi (Hutnik). Co oznacza, że dyskusja wokół nazwisk wybrańców może nabrać jeszcze większych rumieńców.

Przyznajemy, że największy dylemat dotyczył obsady ataku. W proponowanym przez nas ustawieniu jest tylko jeden napastnik, tymczasem mocnych kandydatów było dwóch. Zdecydowaliśmy się na Airama Cabrerę, mimo że w Cracovii występował w tym roku tylko wiosną i nigdy się już nie dowiemy, czy rundę jesienną miałby równie udaną. Ważna dla nas była nie tylko liczba zdobytych przez niego goli (dziesięć; fakt, że połowę z karnych, ale i ta umiejętność we współczesnym futbolu staje się sztuką), lecz i ich waga - to w dużej mierze za sprawą Hiszpana „Pasy” osiągnęły jeden z najlepszych wyników w historii, kwalifikując się do eliminacji Ligi Europy. Paweł Brożek miał bardzo słabą wiosnę, ale nadrabiał w drugiej części roku (w sumie dziewięć bramek) i jeśli podtrzyma dyspozycję, będzie żelaznym kandydatem do zwycięstwa za dwanaście miesięcy.

Szczegółowe uzasadnienie na każdej z pozycji prezentujemy na rozkładówce dzisiejszego wydania magazynu i w internecie. W poprzednich edycjach rankingu zawsze górą byli wiślacy, ale tym razem dominują piłkarze z Kałuży, co zważywszy na turbulencje, jakie przechodziła drużyna z Reymonta wydaje się oczywiste. Na ich czele postawiliśmy - a raczej sam się postawił - Michał Probierz. Przed laty próbował swych sił w Wiśle i okazało się, że niezbyt do niej pasuje. Za to w dresie „Pasów” bardzo mu do twarzy. W gronie czterech trenerów za jego plecami znalazło się miejsce dla Macieja Stolarczyka. Spektakularna seria porażek jesienią nie może przesłonić faktu, że dziewiąte miejsce w ekstraklasie na koniec sezonu 2018/19 było dla pokiereszowanej w styczniu „Białej Gwiazdy” sporym wyczynem.

Sprawdź, jak wygląda Małopolska Jedenastka Roku 2019:

Po raz trzeci wybraliśmy Małopolską Jedenastkę Roku i jej trenerów. Braliśmy pod uwagę wszystkich piłkarzy, którzy w minionym roku reprezentowali drużyny z naszego regionu. Tym razem aż osiem pozycji obsadzili w niej piłkarze Wisły Kraków, ale są też przedstawiciele Cracovii, Bruk-Betu Termaliki Nieciecza, Sandecji Nowy Sącz oraz I-ligowej Puszczy Niepołomice. Niektórzy z nich naciskają na najlepszych z pozycji rezerwowych. Zobacz, kto znalazł się w ekskluzywnym gronie.

Małopolska Jedenastka Roku 2017. Rządzą piłkarze z ekstrakla...

Trener - Czesław Michniewicz (Bruk-Bet Termalica Nieciecza)Pracę w Niecieczy rozpoczął w lipcu. Drużyna Bruk-Betu Termaliki od razu zaczęła wygrywać, będąc rewelacją pierwszej części sezonu ekstraklasy. „Słoniki” zainaugurowały rywalizację od dwóch zwycięstw i przez całą jesienną część rozgrywek plasowały się w czołówce tabeli. Preferowany przez  Michniewicza defensywny styl gry wielokrotnie był krytykowany, ale okazuje się bardzo skuteczny. Niecieczanie dzięki takiej taktyce wygrali w tym półroczu dziesięć spotkań i jesień zakończyli na 4. miejscu. Jako jedyni pokonali w Gdańsku wicelidera - Lechię, wygrali także z mistrzem Polski Legią.Na pewno wielu zapyta: dlaczego Michniewicza postawiliśmy nad Jackiem Zielińskim, który wprowadził Cracovię do europejskich pucharów? No cóż, trudno uciec od 14. miejsca „Pasów” w tej chwili, od faktu, że jesienią nie odniosły żadnego zwycięstwa na wyjeździe i że przez całe to półrocze z 23 spotkań na wszystkich frontach wygrały zaledwie cztery.  Trener rezerwJACEK ZIELIŃSKI (Cracovia)

MAŁOPOLSKA DRUŻYNA ROKU 2016. Najlepsza jedenastka i rezerwo...

Małopolska Jedenastka Roku 2015. Najlepsi z najlepszych w na...

Wisła Kraków. Kadra na wiosnę 2020. Piłkarze "Białej Gwiazdy...

Poznaj drużynę Cracovii i sprawdź, z jakimi numerami na koszulkach będą walczyć o tytuł mistrza Polski.

Cracovia. Kadra na wiosnę 2020. Pełny skład "Pasów" w piłkar...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska