5 z 14
Do Puszczy trafił latem, kilka tygodni po zwycięstwie nad...
fot. Andrzej Banas

Środkowy obrońca - ARTUR CRACIUN (Puszcza Niepołomice)

Do Puszczy trafił latem, kilka tygodni po zwycięstwie nad reprezentacją Polski w Kiszyniowie. W całych kwalifikacjach do Euro 2024 był w kadrze Mołdawii niezastąpiony, zagrał wszystko, co się dało. W ekstraklasie prezentuje dużą pewność siebie, nie spina się, jego forma rosła.

Bardzo dobrze gra głową, w związku z tym jest ważnym zawodnikiem nie tylko w grze defensywnej, ale też w ofensywnej grze Puszczy, przy stałych fragmentach. Zwłaszcza że na bramkę przeciwników ma naprawdę duże parcie - jesienią oddał 18 strzałów, najwięcej spośród wszystkich zawodników niepołomickiej ekipy. W trakcie rundy został wykonawcą rzutów karnych, wykorzystał wszystkie cztery i z sześcioma golami jest najlepszym strzelcem w drużynie. Dobre długie podanie też potrafi wykonać.

Wszystko to skutkuje wnioskiem, że 25-letni stoper jest piłkarzem, na którym Puszcza w przyszłości mogłaby nieźle zarobić, jeśli zdecydowałaby się go transferować. (BOCH)

Rezerwowi
1. Łukasz Sołowiej (Puszcza Niepołomice)
2. Alan Uryga (Wisła Kraków)
3. Arttu Hoskonen (Cracovia)
4. Tomasz Wojcinowicz (Puszcza Niepołomice)

6 z 14
Kapitan Cracovii stał się jej ostoją. Po kontuzji Davida...
fot. Andrzej Banas

Środkowy obrońca - JAKUB JUGAS (Cracovia)

Kapitan Cracovii stał się jej ostoją. Po kontuzji Davida Jablonsky’ego był najsolidniejszym środkowym defensorem. Został przekwalifikowany, bo wcześniej grał w trójce jako najbardziej prawy obrońca. Zresztą na obu tych pozycjach radził sobie świetnie. Dobry w asekuracji i grze głową.

Z ostatnich dwóch meczów w 2023 roku wykluczyła go kontuzja, jakiej doznał podczas spotkania z Ruchem. Zerwał więzadła w stawie skokowym i czeka go kilkumiesięczna rehabilitacja. Nie wróci więc do gry w tym sezonie. A to spora strata, bo Czech nie tylko imponował walorami czysto piłkarskimi, ale też spokojem. Jego sporą zaletą jest to, że gra bardzo czysto, a więc nie jest karany żółtymi kartkami. Jesienią został upomniany w ten sposób tylko raz.

Nie strzela też bramek, tylko jeden gol w 2023 roku, zdarzyło mu się też jedno samobójcze trafienie. Był w kręgu zainteresowań selekcjonera reprezentacji Czech. (ŻUK)

Rezerwowi
1. Virgil Ghita (Cracovia)
2. Joseph Colley (Wisła Kraków)
3. Wiktor Biedrzycki (Bruk-Bet Termalica Nieciecza)
4. Lukas Spendlhofer (Bruk-Bet Termalica Nieciecza)

7 z 14
22-letni Ukrainiec, w Puszczy od roku, wypożyczony z...
fot. Anna Kaczmarz

Lewy obrońca - ROMAN JAKUBA (Puszcza Niepołomice)

22-letni Ukrainiec, w Puszczy od roku, wypożyczony z łotewskiej Valmiery. Kumpel Craciuna. Trzymają się razem poza boiskiem i na boiskach też w ostatnich tygodniach stanowili duet – środkowych obrońców. Jakuba ma jednak drugą wiodącą, równorzędną pozycję - kilkanaście meczów w 2023 roku rozegrał też jako lewy obrońca (a zdarzyło się, że trener Tułacz wystawił go na lewym skrzydle).

Jest mocnym punktem ekipy, choć zdarzały mu się też błędy, momenty braku koncentracji. Jesienią był piłkarzem, który biegał najwięcej w drużynie. Swoje kilometry, średnio 11 w meczu, w sporym stopniu budował wycieczkami w pole karne rywali przy stałych fragmentach. Przydaje się tam bardzo, dobrze gra głową, pod względem wygranych powietrznych pojedynków jest ósmym zawodnikiem w ekstraklasie (przed nim są m.in. dwaj inni gracze Puszczy – Zapolnik i Craciun). Potrafi też jednak zaskoczyć strzałem lewą stopą, naprawdę dobrze ułożoną, dzięki czemu miał już możliwość wykonywać rzuty wolne. (BOCH)

Rezerwowi
1. Paweł Jaroszyński (Cracovia)
2. David Junca (Wisła Kraków)
3. Marcel Pięczek (Puszcza Niepołomice)
4. Jakub Marcinkowski (Hutnik Kraków)

8 z 14
Sprowadzony do „Pasów” z Puszczy Niepołomice niejako przez...
fot. Andrzej Banas

Defensywny pomocnik - KAROL KNAP (Cracovia)

Sprowadzony do „Pasów” z Puszczy Niepołomice niejako przez przypadek przez byłego trenera Michała Probierza, okazał się bardzo dobrym transferem.

To dla niego trzeci sezon w ekstraklasie i na razie najlepszy, patrząc tylko na indywidualne dokonania. Gra sporo, choć nie zawsze wychodzi w podstawowym składzie, bo konkurencja na jego pozycji jest w Cracovii największa. Zrobił postęp, nie jest typowym defensywnym pomocnikiem, potrafi grać też bliżej bramki rywala. Zawodnik kreatywny, wykonawca stałych fragmentów gry takich jak rzuty wolne i rogi, potrafi też daleko wyrzucić piłkę z autu.

Do tych wszystkich przymiotów dodał jesienią bardzo istotny fakt - zdobył cztery gole, w tym dwa z rzutów karnych. On teraz jest podstawowym wykonawcą „jedenastek”. Wiosną trafił do siatki rywali dwa razy. Piłkarz na fali wznoszącej, związany z Cracovią kontraktem jeszcze przez 2,5 roku. (ŻUK)

Rezerwowi
1. Konrad Stępień (Puszcza Niepołomice)
2. Marc Carbo (Wisła Kraków)
3. Jacek Góralski (Wieczysta Kraków)
4. Maciej Ambrosiewicz (Bruk-Bet Nieciecza)

Pozostało jeszcze 5 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Na Kasprowym Wierchu resztki śniegu. W górach nadal jednak zagrożenie lawinowe

Na Kasprowym Wierchu resztki śniegu. W górach nadal jednak zagrożenie lawinowe

Rekordowa edycja naszej ekologicznej akcji w Centrum Serenada

NASZA AKCJA
Rekordowa edycja naszej ekologicznej akcji w Centrum Serenada

Oto „Śmiguśniok Roku 2025”. Najlepiej psocił w Lany Poniedziałek

Oto „Śmiguśniok Roku 2025”. Najlepiej psocił w Lany Poniedziałek

Zobacz również

Ostra walka i gorąca atmosfera w meczu Garbarnia Kraków - Unia Oświęcim

Ostra walka i gorąca atmosfera w meczu Garbarnia Kraków - Unia Oświęcim

Groźne wypadki pod Krakowem! Zderzenie czterech samochodów i motocyklisty z autem

Groźne wypadki pod Krakowem! Zderzenie czterech samochodów i motocyklisty z autem