FLESZ - Krótsza kwarantanna, eksperci chwalą decyzję
Małopolska policja podała dane za osiem miesięcy br. W tym czasie na drogach naszego regionu doszło do blisko 3 tys. wykroczeń, związanych z przekroczeniem prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym - o 1375 więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jest to wzrost o ponad 80 proc.
- Liczby pokazują, jak kierujący ignorują obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Nawet tak duża dolegliwość, jaką jest zatrzymanie prawa jazdy na trzy miesiące za jazdę z prędkością ponad 50 km/h więcej niż obowiązuje na obszarze zabudowanym, nie powstrzymuje ich od takiego negatywnego zachowania na drodze - komentują mundurowi.
Podkreślają, że wciąż główną przyczyną wypadków drogowych jest właśnie nadmierna prędkość. - Dlatego działania policyjne są szczególnie nasilone w tym zakresie - informują mundurowi.
TOP 15 najtańszych mieszkań w Krakowie. Niektóre kosztują mn...
W lipcu 2019 roku powołano grupę SPEED - jak podkreśla policja - "w celu eliminowania z ruchu kierujących rażąco łamiących przepisy ruchu drogowego, w tym jeżdżących z nadmierną prędkością".
Na małopolskich drogach jest bezpieczniej. W ciągu ośmiu miesięcy br. odnotowano mniej wypadków, zabitych i rannych w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.
W bieżącym roku doszło do:
- 1527 wypadków, tj. o 467 mniej, co stanowi 23 proc. spadek;
- w wypadkach 108 osób poniosło śmierć, tj. o 5 mniej, co stanowi 4,4 proc. spadek;
- odnotowano 1737 rannych, tj. o 626 mniej, co stanowi 26 proc. spadek.
Analiza stanu bezpieczeństwa pokazuje, że w 87 proc. to kierujący byli sprawcami wypadków, a nadmierna prędkość to główna ich przyczyna:

Motoryzacja
- 341 wypadków, tj. co 4. wypadek;
- w wypadkach tych 23 osoby poniosły śmierć co stanowi 30 proc. zabitych;
- odnotowano 425 osób rannych, co stanowi 28 proc. wszystkich osób, które doznały obrażeń ciała w wyniku nadmiernej prędkości kierujących.
Niestety wciąż powszechne jest - poza nadmierną prędkością - wsiadanie za kółko po alkoholu. Przykład sprzed kilku dni: w miejscowości Żębocin (gm. Proszowice) policjant zauważył samochód, który zatrzymał się na drodze. Z auta wysiadł mężczyzna, który nie był w stanie ustać prosto na nogach. Kierowca po chwili postanowił kontynuować jazdę, więc podpierając się o karoserię samochodu, wsiadł do środka i zaczął odjeżdżać.
Policjant bez chwili namysłu wybiegł na jezdnię, aby zatrzymać odjeżdżające auto. Udało się to dzięki pomocy innego mężczyzny, który wyciągnął ze stacyjki kluczyki.
- Wezwani na miejsce funkcjonariusze z KPP w Proszowicach przeprowadzili badanie trzeźwości, które wykazało ponad 3 promile alkoholu w organizmie. 35 -latkowi zatrzymano prawo jazdy. Za popełniony czyn odpowie przed sądem. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 2 - informują policjanci.
Mundurowi regularnie prowadzą akcje na drogach, które mają wyeliminować z ruchu kierowców, stwarzających zagrożenie dla innych. Ostatnio na drodze krajowej numer 44 pomiędzy Oświęcimiem a Zatorem policjanci działali w ramach kaskadowego pomiaru prędkości.
Działania polegają na prowadzeniu kontroli na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach przez patrole ustawione kolejno po sobie. W Przeciszowie mundurowi zatrzymali do kontroli drogowej motocyklistę, który na motorze marki Kawasaki jechał z prędkością 72 km/h przy ograniczeniu do 50. Okazało się, że 32-letni motocyklista, mieszkaniec powiatu wadowickiego, dopuścił się nie tylko wykroczenia drogowego, ale i przestępstwa. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało 1,30 promila alkoholu. Ponadto policjanci ujawnili, że kierował motocyklem, który ostatnie badania techniczne przeszedł trzy lata temu.
- Co oni wyprawiają?? Oto Najlepsze MEMY o kierowcach! Zobaczcie
- Kolejny potwór wyciągnięty z Wisły! Ta ryba przeraża
- Oto najdziwniejsze nazwy polskich wsi. W niektóre aż trudno uwierzyć
- TOP 15 ginekologów w Krakowie wg ZnanyLekarz.pl [LISTA]
- Kraków. W końcu rozpocznie się przebudowa al. 29 Listopada! Tak będzie wyglądać
- Atrakcyjne mieszkanie na wynajem. Tak internauci kpią z ogłoszeń [MEMY]