Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska ma skorzystać na wielkim projekcie inwestycyjnym

A. Pustułka, G. Skowron
Rząd przyjął program restrukturyzacyjny Śląsk 2.0, co znawcy gier komputerowych odczytają jako nowe otwarcie.
Rząd przyjął program restrukturyzacyjny Śląsk 2.0, co znawcy gier komputerowych odczytają jako nowe otwarcie. Lucyna Nenow
Na wyjazdowym posiedzeniu rządu w Katowicach ministrowie uchwalili plan, który ma być szansą szybkiego rozwoju dla Śląska, ale nie tylko - skorzysta również Małopolska. Premier Ewa Kopacz poinformowała, że część środków na realizację programu będzie pochodziła z funduszy unijnych, a część z budżetu państwa. Łączna wartość inwestycji - 9,5 mld zł.

W zakresie inwestycji kolejowych istotnych dla mieszkańców Małopolski program potwierdza dokończenie modernizacji linii Kraków - Katowice, budowę łącznic pozwalających ominąć Kraków-Płaszów, Suchą Beskidzką i Chabówkę  (a tym samym skrócić czas dojazdu pociągiem do Zakopanego), modernizację linii Trzebinia - Oświęcim i Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko Biała oraz modernizację linii Skawina - Oświęcim.

Zobacz powstające inwestycje w Krakowie

Często wymienianym przez premier Kopacz słowem był wczoraj "węgiel". Jak podkreślała, nigdy nie wątpiła, że musi on być podstawą polskiej polityki energetycznej. W rządowym programie poświęcono też wiele miejsca sprawie zwolnienia przedsiębiorstw reprezentujących przemysł energochłonny (górnictwo, hutnictwo, branże metalurgiczna oraz chemiczna) z części akcyzy wliczonej do ceny energii elektrycznej. Istotne dla Małopolski w związku z tym jest wsparcie dla przemysłu hutniczego, które ma sprawić, że ArcelorMittal zdecyduje się na  modernizację wielkiego pieca w kombinacie w Nowej Hucie i utrzymanie tam produkcji stali. Z tych samych rozwiązań będą też korzystać Zakłady Górniczo-Hutnicze Bolesław. Rządowy program potwierdza restrukturyzację kopalni węgla Brzeszcze, którą ma kupić Tauron.

Program "Śląsk 2.0" zawiera także pomysły na rewitalizację zdegradowanych obszarów poprzemysłowych w Nowej Hucie, z czego pośrednio będzie można skorzystać przy realizacji  projektu "Nowa Huta Przyszłości". 
 

Źródło: Gazeta Krakowska

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska