Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska. Mimo zmiany przepisów fotowoltaika cieszy się ogromnym zainteresowaniem, bo jest pewnym źródłem taniej i czystej energii

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
ŻANETA KOŹMIŃSKA, dyrektor zarządzająca spółki REVOLT ENERGY, weźmie aktywny udział w 17. Forum Przedsiębiorców Małopolski „Energia dla firm” - 23 czerwca 2022 r. w Krakowskim Salonie Ekonomicznym Narodowego Banku Polskiego w Krakowie.
ŻANETA KOŹMIŃSKA, dyrektor zarządzająca spółki REVOLT ENERGY, weźmie aktywny udział w 17. Forum Przedsiębiorców Małopolski „Energia dla firm” - 23 czerwca 2022 r. w Krakowskim Salonie Ekonomicznym Narodowego Banku Polskiego w Krakowie. Revolt Energy
- Panel fotowoltaiczny pozwala chronić klimat i zarazem bronić się przed bolesnymi skutkami kryzysu paliwowo-energetycznego – przekonuje ŻANETA KOŹMIŃSKA, dyrektor zarządzająca spółki REVOLT ENERGY, która weźmie aktywny udział w 17. Forum Przedsiębiorców Małopolski „Energia dla firm” - 23 czerwca 2022 r. w Krakowskim Salonie Ekonomicznym Narodowego Banku Polskiego w Krakowie.

- Przez napaść Rosji na Ukrainę surowce energetyczne i sama energia stały się piekielnie drogie, więc wiele gospodarstw domowych i przedsiębiorców szuka alternatyw dla węgla, gazu itp. Czy wobec tego - mimo zmiany przepisów - fotowoltaika cieszy nadal zainteresowaniem?
- Jest ono faktycznie przeogromne, ale z etapu, w którym wszyscy pod wpływem niepotrzebnej paniki starali się jak najszybciej zamontować panele na swych dachach, żeby móc pozostać w dotychczasowym systemie opustów, przeszliśmy do etapu edukacyjnego: odbywamy bardzo dużo spotkań z zainteresowanymi, którzy chcą poznać nowe zasady, a jednocześnie widzą rosnące rachunki za energię i są świadomi tego, że to nie jest koniec wzrostów cen.

- Europa, w tym Polska, stara się uniezależnić od surowców energetycznych z Rosji i to jest, oczywiście, jedyny słuszny kierunek działania. Wiadomo jednak, że będziemy musieli za to zapłacić.
- To prawda. Czas tanich surowców kopalnych to już przeszłość i zapewne nie ma szans na zmianę tego trendu w dającej się przewidzieć przyszłości. Szokowało nas w grudniu 2021, w czasach wysokiego zapotrzebowania na energię, że na Towarowej Giełdzie Energii ceny poszybowały do blisko tysiąca złotych za megawatogodzinę. Problem w tym, że one się cały czas utrzymują na bardzo wysokim poziomie.

- W ostatnich dniach mieliśmy na TGE kurs rzędu 985 zł za megawatogodzinę….
- O tym właśnie mówię. Pojawia się coraz więcej analiz mówiących o tym, że prąd w przyszłym roku zdrożeje o 50 procent. My widzimy, że tego typu doniesienia skutkują olbrzymim skokiem zainteresowania alternatywnymi źródłami energii. A fotowoltaika jest tutaj źródłem sprawdzonym.

- Na koniec marca 2022 r. moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła ponad 9,4 gigawata, czyli dwa razy więcej niż rok wcześniej. W sektorze odnawialnych źródeł energii fotowoltaika ma około połowy zainstalowanych mocy – w listopadzie 2021 wyprzedziła pod tym względem po raz pierwszy elektrownie wiatrowe.
- To wszystko prawda, co więcej: potencjał dalszych wzrostów jest ogromny. Również – a może przede wszystkim – dlatego, że mamy dziś w Polsce, podobnie jak w innych krajach, gigantyczne zainteresowanie pompami ciepła. Trudno się ludziom dziwić przy tak wysokich cenach gazu, węgla i innych konwencjonalnych surowców energetycznych. Zwłaszcza, że przy obecnej sytuacji geopolitycznej nasila się niepewność, czy tych surowców nam nie zabraknie. Dlatego przed kolejnym sezonem wiele osób szuka efektywnych rozwiązań.

- Popularność pomp ciepła widać także w państwowym programie Czyste Powietrze, gdzie to źródło energii wyszło w ostatnim czasie na pierwsze miejsce we wnioskach o dofinansowanie, wyprzedzając kondensacyjne kotły gazowe.
- Tak. I oczywiście nakręca to zainteresowanie fotowoltaiką – i to zarówno montażem nowych instalacji, jak i rozbudową istniejących. Pompa ciepła bez fotowoltaiki nie ma ekonomicznego sensu, więc wszyscy wybierający pompy jako remedium na kryzys - wybierają także instalacje fotowoltaiczne.

- A jeśli to zainteresowanie, w tym sondowanie nowego systemu fotowoltaiki, przeistoczy się nagle w masową chęć montowania takich instalacji?
- Wiadomo, że w wyniku pandemicznych zaburzeń, zerwania łańcuchów dostaw, a teraz wojny na wschodzie, brakuje urządzeń i podzespołów – a trzeba pamiętać, że każda instalacja to nie tylko panele czy pompy, ale cały system, który dopiero w całości spełnia swoją rolę. Deklarowane okresy dostaw idą w miesiące, więc tym, którzy już się zdecydowali, a odkładają realizację inwestycji na później, z serca rekomenduję podjęcie działań dzisiaj. We wrześniu liczba chętnych z pewnością niepomiernie wzrośnie i problem niechybnie się nasili.

- Ale może ten wydłużony czas oczekiwania to jest świetna okazja do dobrego namysłu i dokonania wyboru właściwego sprzętu i właściwej ekipy instalacyjnej? Przecież to jest inwestycja na wiele lat.
- By uniknąć problemów, warto korzystać z usług wyłącznie sprawdzonych, wiarygodnych ekip montażowych i dostawców urządzeń. Same urządzenia są w Polsce generalnie dobrej jakości, więc szczególnie uczulam na jakość wykonawców. Tym bardziej, że my mówimy nie tylko o efektywności instalacji, czyli pieniądzach, ale i bezpieczeństwie domowników.
WIĘCEJ NA 17. Forum Przedsiębiorców Małopolski „Energia dla firm” - 23 czerwca 2022 r. od 9.30 rano w Krakowskim Salonie Ekonomicznym Narodowego Banku Polskiego w Krakowie. Zapraszamy! Szczegóły i darmowa rejestracja na: https://forumprzedsiebiorcow.pl/.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska