Jest ona nie tylko liderem w dostarczaniu listów i paczek i narodowym operatorem pocztowym, z którego usług korzysta ponad 90 proc. Polaków. W okienku pocztowym można obecnie kupić szkolną lekturę, lokalną gazetę - jak nasza „Gazeta Krakowska”, opłacić ubezpieczenie komunikacyjne albo majątkowe, wziąć kredyt lub założyć rachunek w Banku Pocztowym.
W Małopolsce działa 509 placówek pocztowych. Jedną z największych jest Poczta Główna w Krakowie, na rogu ulic Westerplatte i Wielopole. - Naszymi klientami byli między innymi Anna Dymna i Zbigniew Wodecki. Gdy mieszkali w tej okolicy, często korzystali z usług naszej placówki - mówi Krzysztof Piątek, naczelnik Urzędu Pocztowego Kraków 1. Oprócz swojej głównej siedziby ten urząd ma jeszcze pięć filii. Łącznie pracuje w nich 170 osób, z czego 64 to listonosze.
Gmach poczty na rogu ul. Westerplatte i Wielopole został wzniesiony prawie 130 lat temu, w 1889 r. Później przechodził przebudowy i modernizacje, ostatnią gruntowną - w latach 90. minionego wieku. Budynek jest wpisany do rejestru zabytków. To na Poczcie Głównej uruchomiono pierwszą publiczną centralę telefoniczną w Krakowie - w 1893 roku, z 214 abonentami. - Również jako jedni z pierwszych w Polsce zaoferowaliśmy w naszym budynku darmowy dostęp do internetu poprzez WiFi - przypomina Krzysztof Piątek. Podkreśla, że tutaj znajduje się jedyny na poczcie w Krakowie sklep filatelistyczny, a jego klientami jest wielu miłośników znaczków z całej Małopolski i turystów zagranicznych odwiedzających Kraków.
- Zapraszamy też do nas małych przedsiębiorców, którzy mogą na poczcie złożyć zamówienie na terminal płatniczy w ramach programu „Polska Bezgotówkowa” - dodaje naczelnik Urzędu Pocztowego Kraków 1.
ZOBACZ KONIECZNIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków
