Kraków kiedyś i dziś
Pomimo, że niektóre budynki i miejsca nie zmieniły się aż tak bardzo to niejednokrotnie na przestrzeni 100 lat przeszły renowacje i odnowienia. Niektóre budowle nawet nie istniały, a mieszkańcy nie myśleli, że w miejscach, które rosły drzewa powstaną budynki. Dzisiaj dzięki zachowanym archiwalnym zdjęciom możemy zobaczyć, jak Kraków zmienił się na przestrzeni lat. Niektóre porównania mogą zaskoczyć! Zobaczcie sami Kraków sprzed lat i ten, który oglądamy dzisiaj!
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Kraków stał się ważnym ośrodkiem administracji, kultury i sztuki. Dynamicznie zaczął się rozwijać przemysł.
II wojna światowa, poczyniła ogromne spustoszenia − głównie w sferze nauki, kultury i gospodarki. 6 listopada 1939 r. wywieziono do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego i najwybitniejszych przedstawicieli elity intelektualnej miasta. W sposób symboliczny Niemcy w Krakowie rozprawili się też z polskością, niszcząc trzy ważne dla historii i kultury miasta i kraju pomniki – Grunwaldzki na pl. Matejki, Adama Mickiewicza na Rynku Głównym oraz Tadeusza Kościuszki na wzgórzu wawelskim.
Ten artykuł również może Cię zainteresować: Takimi kultowymi samochodami wozili się kiedyś krakowianie. Wtedy samochód to był luksus. Prawdziwa podróż w czasie!
