MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków zmienił się nie do poznania. Oto stolica Małopolski sprzed niemal 100 lat na archiwalnych zdjęciach w kolorze!

Klaudia Warzecha
Kraków sto lat temu wyglądał zupełnie inaczej niż ten, który widzimy dzisiaj. Po I wojnie światowej Miasto Królów w dalszym ciągu było ważnym ośrodkiem kulturalnym, a także politycznym Polski. Zapraszamy do podróży w czasie. Zobaczcie archiwalne zdjęcia w kolorze, które uzyskaliśmy dzięki pomocy sztucznej inteligencji. Dzięki, nim Kraków sprzed stu lat jest jeszcze bardziej zachwycający!

W 1921 roku Wawel stał się jedną z oficjalnych Rezydencji Prezydenta Polski Ignacego Mościckiego. W późniejszych latach miastem targały strajki i krwawe starcia uliczne. Jednak patrząc na zdjęcia, które wykonano w latach 1920-1930 widzimy niezwykły Kraków. Zobaczcie jak wygląda Kraków sprzed 100 lat na kolorowych zdjęciach!

Historia miasta Kraków

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Kraków stał się ważnym ośrodkiem administracji, kultury i sztuki. Dynamicznie zaczął się rozwijać przemysł.

II wojna światowa, poczyniła ogromne spustoszenia − głównie w sferze nauki, kultury i gospodarki. 6 listopada 1939 r. wywieziono do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego i najwybitniejszych przedstawicieli elity intelektualnej miasta. W sposób symboliczny Niemcy w Krakowie rozprawili się też z polskością, niszcząc trzy ważne dla historii i kultury miasta i kraju pomniki – Grunwaldzki na pl. Matejki, Adama Mickiewicza na Rynku Głównym oraz Tadeusza Kościuszki na wzgórzu wawelskim.

Dokładnie 100 lat temu w Krakowie miały miejsce takie wydarzenia:

  • 12 stycznia – obrabowano sklep jubilerski Jakuba Kwaśniewskiego w Sukiennicach. Złodzieje zabrali: 8 budzików, 20 złotych pierścionków z brylantami, 100 złotych pierścionków z kamieniami szlachetnymi, 25 par złotych kolczyków, 10 złotych spinek do krawatów, 5 par złotych spinek do mankietów oraz około 100 sztuk innej biżuterii złotej i srebrnej[29].
  • 18 lipca – w wyniku reformy pieniężnej przeprowadzonej przez ministra finansów Władysława Grabskiego pojawiły się w obiegu pierwsze monety o nominale 1 i 10 groszy. Były one rozchwytywane przez kupców.
  • 19 lipca – rozwiązanie Rady Miejskiej Krakowa i ustanowienie zarządu komisarycznego.
  • 21 lipca – Zdzisław Wawrausch został prezydentem Krakowa.
  • 7 sierpnia – wyszedł pierwszy numer tygodnika „Światowid”.
  • 7 września – z inicjatywy Związku Legionistów otwarto w Pałacu Sztuki Wystawę Legionów Polskich. Przy otwarciu obecni byli płk Bolesław Wieniawa-Długoszowski i płk Walery Sławek, prezes Związku Legionistów. Na wystawie zgromadzono dzieła sztuki związane z Legionami oraz pamiątki legionowe.
  • 2 października – w Krakowie zainaugurowano obrady II Zjazdu Fizyków Polskich, uroczystego otwarcia dokonał senior Władysław Natanson.
    Przy ul. Wielopole otwarty został gmach krakowskiego oddziału PKO.
    Rozpoczął działalność krakowski oddział Banku Polskiego.
    Sąd przysięgłych uniewinnił robotników oskarżonych o uczestnictwo w zajściach listopadowych.

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska