https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska. Nie bagatelizuj koronawirusa. Wypełnij internetową ankietę i zgłoś się na test. Sprawdzaj stan zdrowia! – radzi NFZ

DMA
Opracowanie:
Wypełnij internetową ankietę i zgłoś się na test. A jeśli twoje obawy się potwierdzą, dokładnie monitoruj stan zdrowia przy pomocy pulsoksymetru, by nie przegapić momentu zaostrzenia COVID-19
Wypełnij internetową ankietę i zgłoś się na test. A jeśli twoje obawy się potwierdzą, dokładnie monitoruj stan zdrowia przy pomocy pulsoksymetru, by nie przegapić momentu zaostrzenia COVID-19 123rf
Podejrzewasz u siebie COVID-19? Wypełnij internetową ankietę i zgłoś się na test. A jeśli twoje obawy się potwierdzą, dokładnie monitoruj stan zdrowia przy pomocy pulsoksymetru, by nie przegapić momentu zaostrzenia choroby.

W połowie marca została uruchomiona dodatkowa ścieżka wystawiania skierowań na badania w kierunku koronawirusa. Specjalny, internetowy formularz ma odciążyć lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i umożliwić wykonanie testu wszystkim tym, którzy niepokoją się stanem zdrowia, a mają trudności, by umówić konsultację w przychodni.

Dodatkowa ścieżka wystawiania skierowań

Internetowy formularz jest dostępny na stronie gov.pl/dom Ankieta składa się z kilku pytań dotyczących m.in. kontaktów z osobami, u których potwierdzono COVID-19 oraz objawów, jakie mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. Na podstawie odpowiedzi system ocenia, czy istnieje ryzyko, że dany chory zakaził się koronawirusem. Z osobą, która powinna wykonać diagnozujący test, skontaktuje się konsultant Centrum Monitorowania Domowej Opieki Medycznej i zleci badanie.

Niezmiennie skierowanie na test w kierunku koronawirusa może wystawić także lekarz rodzinny czy medyk dyżurujący w gabinecie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, który podejrzewa chorobę u pacjenta. Obecnie w Małopolsce działa 48 punktów pobrań, gdzie są wykonywane takie badania. Ich pełna, na bieżąco aktualizowana, lista wraz z adresami i godzinami pracy jest dostępna na stronie Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie (www.nfz-krakow.pl). Pobranie wymazu i test na obecność koronawirusa dla pacjenta są bezpłatne. Ich koszt pokrywa NFZ.

Koronawirus: nie bagatelizujmy objawów

- Apelujemy, by nie bagatelizować objawów, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem. Każdy, kto podejrzewa, że jego zły stan zdrowia jest spowodowany COVID-19 powinien wykonać test, a jeśli jego obawy się potwierdzą, musi odizolować się od innych i dokładnie monitorować stan zdrowia - mówi Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gajewska o poparciu wyborców dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Jak podkreślają lekarze, COVID-19 jest chorobą bardzo podstępną, a mierzący się z nią pacjent może czuć się dobrze pomimo niskiej saturacji, czyli zawartości tlenu we krwi.

W efekcie część chorych trafia do szpitali dopiero w momencie, gdy spowodowane koronawirusem zmiany w płucach są już rozległe, a szanse na skuteczną terapię dużo niższe. W zapobieganiu takim sytuacjom pomaga program Domowej Opieki Medycznej (gov.pl/dom). W ramach niego, każdy pacjent z pozytywnym wynikiem testu może otrzymać bezpłatnie pulsoksymetr monitorujący poziom saturacji i na bieżąco przekazujący wyniki pomiaru do centrum monitoringu. Jeśli przebieg jego choroby się zaostrzy, personel centrum monitoringu umówi mu teleporadę albo wezwie zespół ratownictwa medycznego, a chory szybko uzyska niezbędną mu pomoc w szpitalu.

Starsi pacjenci - powyżej 55. roku życia - z pozytywnym wynikiem testu w kierunku koronawirusa automatycznie zostają objęci programem Domowej Opieki Medycznej. Pulsoksymetr każdemu z nich dostarcza poczta. Jeśli senior nie posiada telefonu komórkowego, umożliwiającego zainstalowanie aplikacji automatycznie przesyłającej wyniki pomiarów saturacji, nie wyklucza go to z udziału w programie. Wyniki pomiarów może przekazywać za pośrednictwem całodobowej infolinii pod numerem 22 256 53 23.

Chorzy poniżej 55. roku życia do programu mogą zgłosić się sami - wypełniając formularz zamieszczony na gov.pl/dom Możliwość zakwalifikowania ich do zdalnej opieki mają także lekarze rodzinni zarejestrowani w systemie DOM.

Wybrane dla Ciebie

Zmarł Adam Teneta. Był jednym z najpopularniejszych dziennikarzy Krakowa

Zmarł Adam Teneta. Był jednym z najpopularniejszych dziennikarzy Krakowa

Będą kolejne zmiany na drodze do Morskiego Oka. Czy zwiększą bezpieczeństwo turystów?

Będą kolejne zmiany na drodze do Morskiego Oka. Czy zwiększą bezpieczeństwo turystów?

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska