- Tegoroczna edycja Małopolskiej Nocy Naukowców to wyjątkowa, "dorosła" już edycja. Naukowcy przygotowali coś specjalnego nie tylko dzieci, młodzieży oraz ich rodziców, ale również dla seniorów i studentów Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Program jest dostosowany do wszystkich odbiorców, a nauka dostępna dla każdego - niezależnie od metryki. Specjalne wydarzenia przygotowane z myślą o starszych uczestnikach pozwolą odkryć naukowy świat w nowym świetle i udowodnią, że na zdobywanie wiedzy nigdy nie jest za późno - przekonywał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zapowiadającej tegoroczne wydarzenie wicemarszałek województwa małopolskiego Ryszard Pagacz.
Organizatorzy Małopolskiej Nocy Naukowców podkreślają, że tym razem odbędzie się ona na rekordową skalę w porównaniu do wcześniejszych edycji. Weźmie w niej udział 12 miast i miejscowości regionu (Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim, Skawina, Niepołomice, Chrzanów, Wadowice, Krzeszowice, Zakopane, Sułkowice-Bolęcina, Klecza Dolna), ponad 70 instytucji, które przygotowały program wydarzenia, okazja do spotkania z nauką będzie w ponad 150 lokalizacjach, a na uczestników będą czekały ponad 3 tys. aktywności do wyboru: warsztaty, eksperymenty, pokazy, wykłady, spotkania z naukowcami, zwiedzanie niedostępnych na co dzień laboratoriów, konkursy i wiele innych. Program wydarzenia przygotowało natomiast ponad 2,6 tys. naukowców, pracowników i studentów z partnerskich instytucji.
Mnóstwo nowości - jak zwracają uwagę organizatorzy - będzie można w tegorocznej edycji znaleźć w Krakowie. W programie znalazło się np. zwiedzanie jednego z krakowskich fortów, odwiedzenie wystawy klocków lego w Świecie Nowych Techników przy ul. Kościuszki, jak też nocowanie w Centrum Młodzieży im. dra Henryka Jordana.
Nie zabraknie sprawdzonych już w minionych latach atrakcji, które przyciągają tłumy. Są to m.in.: symulatory na Politechnice Krakowskiej, Triki Fizyki w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN, zabawy z ciekłym azotem oraz przejażdżka traktorem na Uniwersytecie Rolniczym, komora bezechowa w Akademii Górniczo-Hutniczej czy pokazy w obserwatoriach astronomicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Niepołomicach.
Pośród instytucji najbardziej zaangażowanych w organizację MNN jest Uniwersytet Jagielloński. Uczelnia zachęca, by zajrzeć do jej laboratoriów i zobaczyć pracę naukowców od kuchni. Będzie okazja posłuchać o sztucznej inteligencji, obejrzeć pokaz laserów czy np. wejść do Pracowni Skaningowej Mikroskopii Elektronowej (Wydział Chemii UJ), która otwiera się dla uczestników wydarzenia, by przedstawić najnowocześniejszy mikroskop, pozwalający zobaczyć badany obiekt w powiększeniu nawet 1 000 000 razy.
Większość wydarzeń MNN 2024 jest otwarta i dostępna dla każdego, jednak niektóre z ponad 3 tys. aktywności wymagają wcześniejszej rejestracji. Zapisy na wydarzenia ruszą 19 września o godzinie 9. Szczegóły można znaleźć na stronie: https://nocnaukowcow.malopolska.pl/.
