FLESZ - Nowy szczep koronawirusa. Zakaz lotów z Wielkiej Brytanii
Pierwsze dawki szczepionki w tzw. etapie zero, będą przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Jest to m.in. personel medyczny i niemedyczny szpitali, a także pracownicy przychodni i aptek, domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej.
Szczepienia rozpoczną się od razu po świętach Bożego Narodzenia, jeśli pierwsza partia 10 tys. dawek szczepionki Comirnaty firm Pfizer i BioNTech przyjedzie do Polski. Partia ma być podzielona pomiędzy 73 z ponad 500 szpitali węzłowych. Do każdej z placówek z tej listy ma być przekazanych po 142 ampułki preparatu Comirnaty.
Wśród tych 73 placówek znalazło się siedem z naszego województwa. Chodzi m.in. o trzy krakowskie lecznice: Szpital Uniwersytecki, szpital im. L Rydygiera oraz S. Żeromskiego.
- Jesteśmy przygotowani na szczepienia w niedzielę. Szczepionki powinny trafić do nas między godz. 7 a 10 rano. Wówczas będziemy po kolei dzwonić do osób z listy, które zapisały się na sczepienie i prosić o zgłoszenie się do punktu szczepień – mówi dr Jerzy Friediger, dyrektor szpitala im. Żeromskiego w Krakowie.
Jak dodaje w pierwszej kolejność szczepiony będzie personel lecznicy. Jak na razie chęć zaszczepienia się w tym miejscu zgłosiło ponad 600 osób. Do wykonywania szczepień zostaną oddelegowane trzy zespoły pielęgniarsko-lekarskie.
Na liście szpitali znalazły się także cztery placówki z regionu: szpital im. E. Szczeklika oraz szpital wojewódzki im. Św. Łukasz w Tarnowie, Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu , a także im. im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu.
Jak informuje Agnieszka Zelek - Rachtan, rzeczniczka sądeckiego szpitala, w ich placówce szczepienia również najprawdopodobiej rozpoczną się w niedzielę - 27 grudnia lub dzień później w poniedziałek.
- Wszystko zależy od tego, o której godzinie w niedzielę Agencja Rezerw Materiałowych dostarczy zamówione szczepionki – wyjaśnia. Do tej pory chęć zaszczepienia w lecznicy zgłosiło 388 jej pracowników oraz 676 osób z innych uprawnionych instytucji.
Z kolei w Wojewódzkim Szpitalu im. św. Łukasza w Tarnowie, jako pierwsza, dla przykładu szczepionkę przyjąć ma Anna Czech, dyrektor placówki. Po niej zaszczepić się mają kolejne osoby z kierownictwa szpitala oraz pozostali chętni pracownicy. Do tej pory dużego entuzjazmu wśród personelu tej lecznicy jednak nie ma. Spośród 1800 osób pracujących w szpitalu chęć zaszczepienia się wyraziło 30 procent z nich.
- Mamy nadzieje, że za kilka dni więcej osób się na to zdecyduje - mówi Damian Mika, rzecznik prasowy Szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie.
Tymczasem wczoraj minister zdrowia poinformował, że zapisy dla osób spoza priorytetowych grup na szczepienia ruszą 15 stycznia. Zapisywać się będzie można przez specjalną infolinię pod numerem telefonu 989, w swojej przychodni lub przez elektroniczny formularz na stronach związanych z resortem zdrowia.
Ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły SARS-CoV-2 u 12 361 osób z czego 528 z nich to mieszkańcy Małopolski. To zdecydowanie więcej niż we wtorek, gdy potwierdzono niespełna 7200 przypadków. Niestety w całym kraju z powodu COVID-19 zmarły 104 kolejne osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 368 osób. 18 z wszystkich ofiar to mieszkańcy naszego województwa. W sumie w regionie od początku pandemii zakażonych zostało 106 223 Małopolan, 2 553 z nich przegrało walkę z wirusem.
- Nowe zalecenia dotyczące maseczek. Zaskakujące wytyczne!
- Kraków - miasto smogu, gołębi i dzikiej deweloperki! Oto najlepsze MEMY
- Masowe szczepienia Polaków na COVID-19. Znamy szczegóły!
- W najbliższą niedzielę 6 grudnia zrobimy zakupy. Jest podpis prezydenta
- Kraków. Szpital w hali EXPO jednak nie zostanie uruchomiony
