FLESZ - Rosjanie zabijają coraz więcej cywilów

W czwartek 17 marca odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Sterującego ds. Koordynacji Systemowego Wsparcia Uchodźców z Ukrainy w ramach tzw. Małopolskiej Tarczy Humanitarnej, na którym ustalono dalsze kierunki działania ws. pomocy uchodźcom i Ukrainie. Podczas spotkanie podsumowano dotychczasowe działania i przedstawiono aktualne informacje związane z napływem uchodźców wojennych z Ukrainy.
- Do dziś, 1,9 mln osób przekroczyło granice polsko-ukraińską. Serdecznie dziękuję Marszałkom, Zarządowi i wszystkim Państwu za dobrą współpracę. Dzięki tej współpracy, udało się m.in. wybudować ogromny pawilon, który stworzył hub przesiadkowy w Olkuszu. W krakowskiej Tauron Arenie powstał punkt rejestracji i nadawania numerów PESEL dla obywateli Ukrainy. Bez wątpienia Polska jest na tę chwilę liderem, jeśli chodzi o przygotowanie rozwiązań prawnych potrzebnych w związku z napływem uchodźców wojennych – mówił wojewoda Łukasz Kmita.
Komitet zdecydował również o przyznaniu 3 mln złotych pomocy obwodowi lwowskiemu. To w jakiej formie (czy rzeczowej czy finansowej) pomoc trafi na Ukrainę będzie jeszcze ustalane. Jednak jak powiedział marszałek Witold Kozłowski, instytucji zależy na tym by pomoc dotarła błyskawicznie, choćby dlatego, że do samego Lwowa przybyło już prawie 200 tys. osób, które nie chcą go opuszczać, co sprawia, że sytuacja na miejscu robi się poważna.
Spotkanie Komitetu było także okazją do podsumowania działań podjętych przez departamenty Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Jak możemy się dowiedzieć Przedsiębiorstwo Usług Hotelarskich i Turystycznych udostępniło już 5 tys. miejsc noclegowych z wyżywieniem. Organizowane są też zbiórki, wolontariat i transport. Departament Zdrowia, Rodziny, Równego Traktowania i Polityki Społecznej nadzoruje akcje przekazania sprzętu do szpitali ukraińskich. Fundacja ArcelorMittal przekaże na ten cel 250 tys. zł.
Jak poinformował z kolei wicemarszałek Łukasz Smółka, do pomocy w naszych szpitalach zgłasza się coraz więcej lekarzy i pielęgniarek z Ukrainy. Z usług naszych podmiotów leczniczych skorzystało dotychczas 750 uchodźców, z czego 45 osób przebywa w szpitalu, w tym 15 dzieci i 30 dorosłych. Wicemarszałek poinformował również o kwestii transportu kolejowego, z którego korzystają uchodźcy. Jak możemy się dowiedzieć na ten moment małopolskie koleje przewiozły 30 tys. osób.
- Te osoby nie powinny pić mleka. Jeżeli masz te przypadłości, ogranicz picie mleka
- To są objawy nadmiaru soli w organizmie. Zobacz niebezpieczne skutki uboczne
- Co zużywa najwięcej prądu w domu? Pralka, ładowarka a może lodówka? Sprawdź!
- W Krakowie powstaje handlowe monstrum. Już widać zarys! [ZDJĘCIA Z DRONA]
- Kąpielisko na Zakrzówku zmieniło się całkowicie. Czy na lepsze?