Oddział Prewencji Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie to jednostka specjalistyczna, realizująca głównie zadania związane z:
- ochroną bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas zgromadzeń publicznych oraz w czasie imprez masowych i protestów społecznych,
- przywracaniem porządku publicznego w przypadkach zbiorowego naruszenia prawa,
- wspieraniem jednostek Policji w działaniach patrolowych oraz patrolowo-interwencyjnych,
- wykonywaniem czynności związanych z prowadzeniem akcji i operacji policyjnych w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego,
- udziałem w działaniach pościgowo-blokadowych za niebezpiecznym przestępcą,
- ochroną porządku publicznego w czasie konstytucyjnie określonych stanów nadzwyczajnych, katastrof naturalnych i awarii technicznych,
- ochroną bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas pobytu przedstawicieli obcych państw,
Struktury Oddziału Prewencji Policji w Krakowie tworzą cztery kompanie prewencji oraz pluton wzmocnienia i pluton wsparcia taktycznego, a także zespoły wspomagające. Służbę pełni tam ponad 400 funkcjonariuszy.
ZOBACZ TAKŻE: Psy policyjne i ich opiekunowie
W województwie małopolskim funkcjonariuszy Oddziału Prewencji Policji wspiera około tysiąc funkcjonariuszy posiadających specjalne przeszkolenie, którzy tworzą tzw. Nieetatowe Pododdziały Prewencji.
Laboratorium Kryminalistyczne
Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie jest nowoczesną, dobrze wyposażoną jednostką badawczą, ekspertyzy przygotowywane przez pracujących tam ekspertów wspierają znacząco pracę wykrywczą policjantów pionów kryminalnych. Pracownie specjalistyczne tworzące strukturę policyjnego Laboratorium Kryminalistycznego umożliwiają wykonywanie badań z zakresu traseologii, chemii, biologii, technik audiowizualnych, technik komputerowych, osmologii, mikrośladów, dokumentów, daktyloskopii, hemogenetyki, mechanoskopii czy broni i balistyki.
Eksperci Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie w 2015 roku wykonali 7.114 ekspertyz do różnych śledztw i dochodzeń. Dzięki ich pracy udało się rozpracować wiele kryminalnych „zagadek”. Wiele z nich było spektakularnych, którymi żyli czytelnicy w całym kraju, jak na przykład sprawy prowadzone przez policjantów z Archiwum X. Ale mnóstwo z nich to sprawy, o których nie mówiono powszechnie, a które miały ogromny wpływ na losy tysięcy osób dotkniętych przestępstwem.
Małopolska Policja drogowa
W sumie w Małopolsce służbę pełni ponad 750 policjantów ruchu drogowego.
Policjanci ruchu drogowego przede wszystkim pomagają kierującym poprzez nadzór nad bezpieczeństwem na drogach, ręczną regulację ruchem, eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierujących i reagowanie na niebezpieczne zachowania na drodze.
Zadania te realizowane są w codziennej służbie oraz poprzez prowadzenie szeregu działań kontrolnych, takich jak „Alkohol i Narkotyki”, „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, Bus i Truck”, „Pasy”, „Prędkość”, których celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach poszczególnych uczestników ruchu drogowego”.
Drogówka podejmuje również szereg działań profilaktyczno – edukacyjnych. To m.in. akcje: „Bezpieczne Ferie”, „Bezpieczne Wakacje”, „Bezpieczna Droga do Szkoły” i „Rowerem Bezpiecznie do Celu”.
Od 6 lat realizowana jest też akcja konkursowa „Odblaskowa Szkoła” – skierowana do wszystkich szkół podstawowych w Małopolsce. Celem konkursu jest zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe.
Ponadto do zadań Policji drogowej należy zabezpieczenie wizyt i delegacji rządowych, uroczystości państwowych i imprez masowych, mających wpływ na stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
W ramach działań inżynieryjnych drogówka współpracuje z zarządcami dróg oraz opiniuje projekty organizacji ruchu lub jej zmiany na drogach krajowych i wojewódzkich.