Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska zachodnia: chcesz się leczyć? Musisz mieć pieniądze

Leszek Pniak
Barbara Konieczny i Halina Strękowska wspominają, że kiedyś na wyjazd czekało się tylko miesiąc
Barbara Konieczny i Halina Strękowska wspominają, że kiedyś na wyjazd czekało się tylko miesiąc Leszek Pniak
Przypadek Ryszarda Gajewskiego z Oświęcimia, który na wyjazd do sanatorium czeka już od sześciu lat, nie jest odosobniony. Takich osób w całym powiecie są setki. Niektórzy tracą już nadzieję i nawet nie próbują starać się o wyjazd.

Halina Strękowska, 74-letnia emerytka z Oświęcimia, przez ponad 30 lat pracowała w szpitalu powiatowym jako lekarz. Teraz zna mnóstwo osób, swoich dawnych pacjentów, którzy skarżą się na NFZ.

Zobacz także: Oświęcim: parkomaty są, ale reszty nie wydają
- Mam chore serce, ale wiele osób jest w jeszcze gorszej sytuacji, więc nie ma sensu, żeby starać się o skierowanie. Zresztą z doświadczenia wiem, że dla takich osób jak ja, droga do niego jest praktycznie zamknięta - zaznacza pani Halina.

Pracownicy NFZ tłumaczą, że są zasypywani wnioskami o przyznanie wyjazdu do sanatorium. Tylko w tym roku takich druków wpłynęło aż 46 tysięcy w skali województwa, a to nie wszystkie, bo przecież w szufladach są jeszcze wnioski z poprzedniego roku. Tymczasem do końca tego roku wyjazdu doczeka się 23 tysiące pacjentów.

- Realia w jakich żyjemy oraz budżet jaki mamy o dyspozycji nie pozwalają nam wysyłać więcej pacjentów do sanatoriów - dodaje Jolanta Pulchna.

Przyznaje jednak, że przywołany przypadek Ryszarda Gajewskiego z Oświęcimia jest dla niej ogromnym zaskoczeniem.

- Na sanatorium czeka się najdłużej dwa lata - mówi Jolanta Pulchna. - Zapewniam, że sprawdzimy tę sprawę. Uzdrowisko w Ustroniu nie jest aż tak bardzo oblegane, więc myślę, że jeszcze w tym roku ten pan może zostać tam skierowany.

Do sanatorium udało się dostać innej mieszkance Oświęcimia, Irenie Poldewskiej. Lekarz wystawił jej skierowanie, ponieważ uskarżała się na reumatyzm. Jej znajome już nie miały tyle szczęścia.

- Naprawdę w dziwnych czasach żyjemy. Może Narodowy Fundusz Zdrowia robi loterię fantową i na tej podstawie wysyła ludzi, którzy często są bardzo schorowani - zastanawia się pani Irena.
NFZ tłumaczy, że w pierwszej kolejności do sanatoriów wysyłani są pacjenci z wadami narządów ruchu, schorowani na serce oraz z bólami reumatycznymi.

O tym, do którego uzdrowiska trafiają seniorzy, w dużej mierze decyduje lekarz pierwszego kontaktu lub lekarz specjalista, który wystawia skierowanie.
- Lekarz prowadzący pacjenta może zasugerować miejsce najbardziej odpowiednie dla danej osoby, dopasowując je do rodzaju schorzenia - mówi Jolanta Pulchna z krakowskiego NFZ. - Jednak ostateczną decyzję o tym, czy sanatorium ma być nad morzem, czy w górach, podejmuje lekarz klimatolog, który współpracuje z Narodowym Funduszem Zdrowia - dodaje.

Tłumaczy, że gdyby pieniędzy było więcej, NFZ mógłby wysłać do uzdrowisk większą liczbę osób.

- Gdyby więcej pieniędzy przeznaczano na wyjazdy do sanatoriów, to później nie trzeba byłoby leczyć dodatkowych chorób, jakie wynikają z zaniedbania w leczeniu - tłumaczy Grzegorz Gołdynia, lekarz z Oświęcimia, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Tomasz Filarski, małopolski rzecznik praw pacjenta z Krakowa, przestrzega, że skierowanie od lekarza na wyjazd do sanatorium jest ważne tylko przez 18 miesięcy. Po tym czasie należy uzyskać nowe skierowanie i razem z kopią pierwszego wysłać ponownie do NFZ.

Jak złożyć wniosek

Wnioski o przyznanie wyjazdu do sanatorium muszą zostać wystawione przez lekarza prowadzącego pacjenta lub pierwszego kontaktu. Z takim pismem trzeba się udać do Krakowa na ulicę Batorego 24 do siedziby Narodowego Funduszu Zdrowia lub w podległych im delegaturach znajdujących się w Nowym Sączu przy ulicy Jagiellońskiej 52, Nowym Targu przy ulicy Jana Kazimierza 22 oraz Tarnowie na al. Solidarności.By uzyskać więcej informacji, należy dzwonić do siedziby małopolskiego ddziały NFZ w Krakowie pod numer telefonu 12 29 88 100.

Sopot
Sanatorium Kamienny Potok
- okłady borowinowe - 30 zł
- masaż częściowy - 20 zł
- kąpiel ozonowa - 15 zł
- magnetoterapia - 15 zł
- naświetlanie - 10 zł

BUSKO-ZDRÓJ
SANATORIUM Włókniarz

- kąpiel siarczkowa - 10 zł
- masaż klasyczny - 15 zł- krioterapia - 22 zł
- masaż podwodny - 20 zł
- hydromasaż perełkowy - 22 zł

KOŁOBRZEG
SANATORIUM ORW Podczele

- kąpiel solankowa - 13 zł
- masaż klasyczny - 20 zł
- ultradźwięki -12 zł
- masaż podwodny - 18 zł
- okłady borowinowe - 12 zł

RABKA-ZDRÓJ
Sanatorium Rabka

- masaż suchy - 17 zł - okłady borowinowe - 9,5 zł
- naświetlanie - 8 zł
- masaż kręgosłupa - 21 zł
- kąpiel solankowa - 19 zł

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: PIjany kierowca sam zadzwonił po policję
Maciej Szumowski stał się legendą. Idź jego drogą. Wejdź na szumowski.eu
A może to Ciebie szukamy? Zostań**miss internetu**województwa małopolskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska