Małopolska zachodnia. Kanalizacja to nie śmietnik. Jakie konsekwencje niesie wyrzucanie odpadów do sieci kanalizacyjnej?
Najlepiej wiedzą o tym pracownicy Oddziału Eksploatacji Przepompowni Ścieków w Wodociągach Chrzanowskich, którzy zajmują się m.in. obsługą, konserwacją, naprawą i remontami obiektów i urządzeń przepompowni oraz tłoczni ścieków. Każdego dnia 5-osobowa brygada tego oddziału, przy wsparciu pracowników Wydziału Sieci Kanalizacyjnej, dokonuje na terenie 35 obiektów przeglądów technicznych, czyszczenia i napraw pomp oraz innych elementów systemu sieci kanalizacyjnej.
Wykonując te prace przekonujemy się, że w ściekach pływa niemal wszystko - począwszy od szmat, podpasek, pampersów, chusteczek nawilżających, większych resztek żywności, patyczków do uszu, worków foliowych, zawieszek od kostek toaletowych, dużej ilości tłuszczu i oleju, a skończywszy na kawałkach gruzu, cegieł, kamieniach, itp. - wylicza Szymon Wyrwik. dyrektor ds. technicznych Wodociągów Chrzanowskich.
Nieczystości ciągnące się (np. szmaty, folia) owijają się wokół wirników pomp powodując ich unieruchomienie oraz zatykają separatory w tłoczniach ścieków. Wrzucane do toalety chusteczki nawilżane i patyczki do uszu zatykają odpływy z kanalizacji. Trafiające do ścieków twarde materiały powodują z kolei uszkodzenia i pęknięcia wirników, zaś ścieki zawierające materiały sypkie przyspieszają wycieranie się wirników i korpusów pomp. Jeżeli w ściekach znajdują się duże ilości tłuszczów, powoduje to powstawanie w studniach kanalizacyjnych, rurociągach i zaworach trudnych do usunięcia zatorów i kożuchów.
Przywrócenie obiektu do pracy po takich awariach wymaga zaangażowania kilku pracowników i gruntownego wyczyszczenia wirników pomp, rozbierania i czyszczenia separatorów a niekiedy również armatury (rurociągów i zaworów). W niektórych przypadkach usunięcie awarii może potrwać nawet kilkanaście godzin, a w przypadku uszkodzenia pompy może dojść do unieruchomienia urządzenia nawet na 1-2 miesiące. Oznacza to spore straty finansowe, a tym samym podnosi koszty eksploatacyjne kanalizacji i wpływa na wysokość opłat ponoszonych przez wszystkich odbiorców usług przedsiębiorstwa.
Ponadto zatykanie przepływu, przepustów czy wirników może doprowadzić do przelewania się ścieków i ich przesiąkania do gruntu, co grozi skażeniem środowiska naturalnego, w tym także degradacją wód gruntowych trafiających do rzek oraz ujęć wody pitnej - podkreśla Szymon Wyrwik.
Warto również wiedzieć, że przykanalik, czyli odcinek sieci kanalizacyjnej łączący budynek z siecią kanalizacji sanitarnej, ma przeciętnie średnicę między 15 cm a 20 cm, co oznacza, iż każdy większy przedmiot, jak pielucha, tampon, a nawet torebka foliowa, może spowodować zatkanie odpływu toalety, czy zablokowanie rur i zalanie mieszkania ściekami. Poza tym wyrzucanymi do kanalizacji resztkami jedzenia żywią się szczury, co wpływa na zwiększenie ich liczebności.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Największa górnicza tragedia w regionie. 100 lat temu pod ziemią zginęło 28 górników
- Używane rowery czekają na nowych właścicieli. Oferty na OLX w Chrzanowie
- Dożynki gminy Trzebinia. Deszczowe święto planów w Czyżówce. Zobacz ZDJĘCIA
- Realistyczne ćwiczenia i pierwszy mundur. Młodzi druhowie OSP na szkoleniu
- Posypał się budżet związku komunikacyjnego w Chrzanowie. Nie ma pieniędzy na remonty
- Najpopularniejsze oraz nieznane trasy do biegania w Chrzanowie i okolicy
Poziom dzietności na Świecie dramatycznie maleje
