Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Teleporada czy wizyta u lekarza, czyli jak to jest w Oświęcimiu?
Przypadki niezadowolonych pacjentów można mnożyć. Na popularnym portalu internetowym pojawiła się nawet odezwa i zbieranie podpisów pod listem do NFZ w sprawie przychodni centrum medycznego Multimed. Trudno się dodzwonić, a jeśli już się uda, nie wszystko jest po myśli pacjenta.
- Miałam przypadek, że lekarz nie chciał mnie przyjąć na wizytę, była możliwość tylko teleporady, bo brak szczepień itd.
– poskarżyła się jedna z pacjentek Multimedu. - Zadzwoniłam na NFZ podałam przypadek, lekarza, poradnie. Usłyszałam że lekarz ma obowiązek przyjąć mnie, nie może odmówić. Z taką informacją wróciłam i rzeczywiście wizyta odbyła się normalnie w gabinecie. Już kilka razy próbowano mnie zbyć zasłaniając się covid - dodaje.
- To skandal, żeby na teleporadę czekać 10 dni – denerwowała się inna z pacjentek przychodni Małgorzata Gajewska.
Sprawdziliśmy – na podany na stronie numer telefonu 33 471 60 90 Centrum Medycznego PZU Zdrowie Elvita w Oświęcimiu, czyli Multimedu trudno się dodzwonić. Zwłaszcza w godzinach porannych. Cierpliwości trzeba, by usłyszeć głos rejestratorki.
- Pacjenci chcący skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą mogą zapisać się na wizytę stacjonarną lub teleporadę bezpośrednio w oświęcimskiej placówce, mogą też zrobić to dzwoniąc na infolinię
– informuje biuro prasowe PZU. - Konsultacje dotyczące dzieci oraz niemowląt odbywają się tego samego lub następnego dnia, według harmonogramu pracy lekarza pediatry. Czas oczekiwania na konsultację dorosłego pacjenta w ramach usług NFZ z lekarzem pierwszego kontaktu wynosi ok. 5 dni, natomiast oczekiwanie na konsultacje z lekarzem specjalistą może być dłuższe - przyznają w biurze prasowym PZU.
Jak dodają, wynika to z liczby zakontraktowanych przez NFZ świadczeń, a także niedoborów kadrowych spowodowanych ogólną sytuacją na rynku pracy.
- Multimed, jak zwykło się mówić o tej przychodni, po przejęciu przez PZU Życie, jest nastawiony na opiekę abonamentową
– mówi nam jeden z oświęcimskich lekarzy. - Ma podpisane umowy z zakładami pracy, które płacą za usługę. Lekarz jest do dyspozycji potencjalnych pacjentów każdego dnia. To nic, że siedzi w gabinecie i czeka, a mógłby przyjąć pacjenta na NFZ – dodaje.
W miejskich przychodniach bez problemu
W czterech miejskich przychodniach w Oświęcimiu, nie ma takiego problemu. Lekarze tam zatrudnieni przyjmują w ramach NFZ-u. Lekarze są dostępni na miejscu, ale też udzielają teleporad.
- Nasi pacjenci mogą bez przeszkód umówić się na wizytę u lekarza. Ma być przyjęty na umówiony termin. W nagłym przypadku tego samego dnia. W innym przypadku na umówiony termin
– mówi Wojciech Wokulski, dyrektor Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Oświęcimiu. - Teleporady ograniczają się do wypisywania recept – dodaje.
Jak zapewnia, o ile w przychodni mogą się zdarzyć przesunięcia w czasie, to zawsze priorytetem jest godzina umówiona telefonicznie lub online.
W Olkuszu i Chrzanowie również dwie możliwości wizyty
Również w olkuskich przychodniach, które mają podpisane umowy z NFZ, pacjenci od kilku miesięcy mogą umówić się na wizytę u lekarza. Jeżeli ktoś chce skorzystać tylko z teleporady, też ma taką możliwość.
Bez problemów można dodzwonić się do przychodni Sana-Med czy Inter med. Jedyny problem z Eskulapem, na żaden z pięciu numerów nie udało nam się dodzwonić.
Również pacjenci w Chrzanowie nie mają większych problemów z umówieniem się na osobistą wizytę u lekarza. Po wcześniejszej rejestracji telefonicznej, zarówno dorośli, jak i dzieci, zapraszani są na osobistą wizytę na umówioną godzinę. Zazwyczaj nie trzeba czekać dłużej niż dzień.
- Nasz synek Piotruś od września poszedł do żłobka. Niestety już dwa razy chorował
– mówi Anna Kaczmarek, mieszkanka Chrzanowa. - W obu przypadkach nie mieliśmy problemów z umówieniem się na osobistą wizytę u lekarza - dodaje.
W dalszym ciągu wiele spraw można załatwić online, nie trzeba nawet dzwonić do przychodni. W przypadku Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego wystarczy wysłać e-mail do odpowiedniej poradni. E-recepta będzie wypisana w czasie nie dłuższym niż 48 godzin w zależności od harmonogramu pracy danego lekarza.
W powiecie wadowickim porada lekarska także odbywa się na dwa sposoby. Rzecz w tym, że w wielu przychodniach jest problem z dodzwonieniem się.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Oświęcim 20 lat temu. Miejsca, w których dzisiaj stoją galerie i centra handlowe
- "Ekonomik" w Oświęcimiu na archiwalnych fotografiach. Szkoła ma już 60 lat
- Meble oferowane przez oświęcimian na OLX. Zobaczcie
- Medale i nagrody z okazji Święta Miasta w Oświęcimiu
- Unia Oświęcim druga w hokejowym Memoriale Artura Malickiego. Zobaczcie zdjęcia
- Kolorowe, radosne i charytatywne zakończenie wakacji w Brzeszczach
FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA
