https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małopolskie Centrum Nauki będzie mieć nową nazwę. To Cogiteon

Grzegorz Skowron
Cogiteon – taką nazwę będzie nosić Małopolskie Centrum Nauki w Krakowie. Nową nazwę zaakceptował Zarząd Województwa, musi ją jeszcze zatwierdzić sejmik.

Jak tłumaczą urzędnicy marszałka województwa, od samego początku było jasne, że Małopolskie Centrum Nauki to tylko nazwa robocza, potrzebna na etapie tworzenia nowej placówki. Do tego taki sam skrót nazwy MCN ma choć Morskie Centrum Nauki w Szczecinie, a co istotniejsze Małopolskie Centrum Nauki może być mylone z Narodowym Centrum Nauki (obie instytucje mają siedzibę w Krakowie). Stąd kilka miesięcy temu pojawił się pomysł zaproszenia wszystkich mieszkańców do wymyślenia nowej, oryginalnej nazwy.

W przyszłym tygodni sejmik podejmie uchwałę o nadaniu centrum nauki nazwy Cogiteon. Oficjalnie będzie to Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon, ale w powszechnym użyciu będzie funkcjonował Cogiteon.

W uzasadnieniu do sejmikowej uchwały nie ma autora nowej nazwy. Z uzasadnienia wynika, że była ona efektem dyskusji radnych sejmiku i członków zespołu ds. MCN. Nie pada tam także wyjaśnienie, dlaczego akurat Cogiteon. Można się jedynie domyslać, że chodzi o skojarzenie z łacińskim słowem cogito (myśleć) i nawiązaniem do Pana Cogito – postaci występującej w wierszach Zbigniewa Herberta.

Siedziba Małopolskiego Centrum Nauki w Krakowie przy Alei gen. T. Bora-Komorowskiego zostanie otwarta w 2022 roku. W planach jest nie tylko nowoczesna i interaktywna ekspozycja stała, przestrzeń wystaw czasowych, ale też specjalistyczne laboratoria i sale do pokazów naukowych. Powierzchnia użytkowa budynku wyniesie ok. 12,5 tys. m kw. To nie wszystko – także najbliższe otoczenie MCN ma zachęcać do częstych odwiedzin. Inwestor zapewnia, że nie zabraknie tam zieleni, wśród której będzie można odpocząć i spędzić czas z najbliższymi. Cały teren przygotowany pod centrum zajmie ok. 4 ha.

Koszt realizacji całości inwestycji – budynku wraz z zagospodarowaniem otoczenia – to ok. 91 mln zł. Część z tych środków pochodzi z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dzieje się w Krakowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
As
Wspaniale, że w Krakowie powstaje taka inwestycja, lecz już teraz rodzą się pytania o drogi dojazdowe i parkingi.
Dlaczego nie można wytyczyć bezpośredniego wjazdu i wyjazdu do planowanego Centrum bezpośrednio z Alei Bora-Komorowskiego tylko planuje się nową drogę w sąsiedztwie Osiedla Akademickiego i bloków mieszkalnych przy ul. Skarżyńskiego, która odetnie mieszkańców od pasa startowego? Ktoś powie, że z powody estakady do Serenady, a ja zapytam: a kto na nią wyraził zgodę? Dlaczego nie można wykorzystać istniejącej ul. prof. Życzkowskiego? Dlaczego zabytkowy pas dawnego lotniska ma się stać wielkim parkingiem? Czyż mało mamy w Krakowie ulic i betonu?
Radni Miejscy, jak dbacie o interesy mieszkańców?!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska