Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamy Edukacyjną Gminę Małopolski 2014

Marek Podraza
Gmina Ropa za projekty realizowane przez Uniwersytet Trzeciego Wieku została doceniona w prestiżowym plebiscycie.

Podczas gali, która odbyła się w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego wręczono nagrody wyróżnionym w plebiscycie "Edukacyjna Gmina Małopolski", który już po raz trzeci został zorganizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie oraz ,,Gazetę Krakowską". Jego zadaniem jest promowanie gmin wiejskich i wiejsko-miejskich, które organizując ciekawe przedsięwzięcia edukacyjne najaktywniej wspierają proces uczenia się przez całe życie swoich mieszkańców.

Pierwsze miejsce przypadło w tym roku gminie Korzenna m.in. za organizowanie Majówki na Bukowcu, Jarmarku i akcji Odblaskowa Szkoła. Drugie miejsce zajęła gmina Maków Podhalański za projekty realizowane przez Uniwersytet III Wieku, a trzecie - gmina Ropa za działalność Uniwersytetu III Wieku w Ropie. Tytuł Edukacyjnego Powiatu Małopolski 2014 otrzymał powiat gorlicki. Przedstawiciele gminy Ropa po odbiór wyróżnienia do Krakowa pojechali w licznym i barwnym gronie oraz zaprezentowali się publiczności znakomitym występem.

- Rywalizacja była bardzo zacięta. Był czas, że mieliśmy nawet pierwsze miejsce w plebiscycie. Długo utrzymywaliśmy się na drugim miejscu. Najgorętsza jednak walka trwała w ostatni dzień, a w zasadzie noc z gminą Maków Podhalański o drugie miejsce. Zabrakło nam niewielu głosów. Cieszymy się bardzo z trzeciego miejsca i wszystkim dziękujemy za głosy na naszą gminę. Dziękuję również wójtowi gminy oraz GOK Ropa za okazywane nam wsparcie - mówi Maria Zagrajczuk, prezes Stowarzyszenia Miłośników Wsi Ropa.

Stowarzyszenie Miłośników Wsi Ropa utworzyło w 2013 roku jeden z pierwszych w Polsce wiejskich Uniwersytetów III Wieku na wsi oraz Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich. W 2014 roku Uniwersytet III Wieku w Ropie zorganizował m.in. warsztaty fotograficzne, psychologiczne, z internetowej obsługi bankowej, artystyczne zajęcia aerobiku, a także wykłady m.in. o bezpiecznych finansach, zdrowym żywieniu i zapobieganiu chorobom. W 2014 roku przy stowarzyszeniu powstała też kapela i Zespół Śpiewaczy "Okaryna", który prezentuje folklor Pogórza. - W sumie w stowarzyszeniu działa ponad 100 osób, większość we wszystkich naszych grupach. Najstarszym uczestnikiem Uniwersytetu III Wieku był pan Kazimierz Data, liczący 92 lata. Mamy też kilku 80-latków - dodaje pani Maria. W tym roku na wszystkich kandydatów w plebiscycie oddano 70 tys. głosów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska