Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamy nowe pomniki historii w Małopolsce

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
28.08.2017 krakow kopiec kosciuszki widok n/z:fot: adam wojnar/polska press/gazeta krakowska
28.08.2017 krakow kopiec kosciuszki widok n/z:fot: adam wojnar/polska press/gazeta krakowska Fot: Adam Wojnar/Polska Press
O 11 obiektów z całego kraju wydłużyła się elitarna lista pomników historii. Z Krakowa trafił na nią kopiec Kościuszki wraz z otoczeniem. Natomiast w Małopolsce zyskaliśmy jeszcze jeden obiekt na liście - jest nim kościół św. Michała Archanioła w Szalowej, jedna z najcenniejszych drewnianych świątyń w Polsce.
">

W czwartek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie Andrzej Duda wręczył nominacje do listy pomników historii opiekunom tych zabytków. Rozporządzenia nadające ten szczególny tytuł prezydent podpisał już dzień wcześniej.

Andrzej Duda podkreślał, że pośród trafiających na elitarną listę są obiekty niezwykłe. - Ciekawe choćby dlatego, że pokazują polską myśl inżynierską, niezwykłą, niepowtarzalną w wielu przypadkach - mówił Andrzej Duda. Jako przykład wskazał tężnie ciechocińskie. - Podobnie jak obiektem inżynieryjnym jest też kopiec Kościuszki w Krakowie. Nawiasem mówiąc, cieszę się ogromnie, że to wprowadzenie kopca Kościuszki na listę następuje w tym roku, który jest Rokiem Tadeusza Kościuszki, jest zarazem rocznicą 200-lecia jego śmierci - stwierdził prezydent.

Drugi nowy pomnik historii z terenu naszego województwa to późnobarokowy, wzniesiony w 1. połowie XVIII w. kościół pw. św. Michała Archanioła w Szalowej. Zabytek ten zachował się od czasu budowy w prawie niezmienionej formie. We wnętrzu znajduje się cenna polichromia (wykonana ok. poł. XVIII w. i uzupełniona w 1808 r.) i barokowo-rokokowe wyposażenie.

Pomnik historii to jedna z form ochrony zabytków o wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury Polski. Na tę listę najwspanialszych mogą trafić dzieła architektury i zespoły zabudowy, zabytki techniki, krajobrazy kulturowe, najpiękniejsze parki i ogrody, miejsca upamiętniające wydarzenia historyczne, stanowiska archeologiczne, a także cmentarze.

- Jesteśmy szczęśliwi, że kopiec Kościuszki wraz z otoczeniem jest pomnikiem historii. To mu się należało - mówi dyrektor biura Komitetu Kopca Kościuszki Leszek Cierpiało-wski. Zwraca uwagę, że status pomnika historii ma też praktyczne znaczenie - daje obiektowi dodatkowe punkty w przypadku starań o ministerialne lub europejskie dotacje. A kopiec właśnie potrzebuje gruntownego remontu.

Nowe pomniki to także m.in. zespół pocystersko-katedralny w Gdańsku-Oliwie, stadnina koni w Janowie Podlaskim i Sandomierz (historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy).

Status pomnika historii przyznawany jest od 1994 r. Nobilitujący tytuł ma już 81 zabytków. Są plany, by w przyszłym roku, na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, ich liczba urosła do 100.

Obiekty zabytkowe wpisane przez prezydenta RP na listę pomników historii 23 listopada br.:

  • „Ciechocinek – zespół tężni i warzelni soli wraz z Parkiem Tężniowym oraz Parkiem Zdrojowym”
  • „Gdańsk-Oliwa – zespół pocystersko-katedralny”
  • „Gościkowo-Paradyż – pocysterski zespół klasztorny”
  • „Grudziądz – zespół zabytkowych spichlerzy wraz z panoramą od strony Wisły”
  • „Janów Podlaski – Stadnina Koni”
  • „Kielce – dawny Pałac Biskupów i Katedra”
  • „Kraków – Kopiec Kościuszki z otoczeniem”
  • „Nieborów i Arkadia - zespół pałacowo-ogrodowy i ogród sentymentalno-romantyczny”
  • „Radruż – zespół cerkiewny”
  • „Sandomierz – historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy”
  • „Szalowa – Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła”

Ponadto istniejący już pomnik historii „Katowice – Gmach Województwa i Sejmu Śląskiego” został rozszerzony o założenie Archikatedry pw. Chrystusa Króla. Obecna nazwa tego pomnika historii brzmi: „Katowice – Gmach Województwa i Sejmu Śląskiego oraz zespół katedralny”.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mamy nowe pomniki historii w Małopolsce - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska