Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mandat za żniwa nocą. Sprawa rolnika, który kosił po północy trafiła do sądu, a ten wydał ważne postanowienie dla rolników

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
LIR: Coraz częściej zdarza się, że rolnicy są karani za wykonywanie prac w nocy. Stanowisko lubelskiego Sądu jednoznacznie wskazuje, że rolnik, pracując w porze nocnej, nie narusza prawa. Takie zachowanie leży wręcz w interesie całego społeczeństwa, które korzysta z dobrodziejstw plonów wsi.
LIR: Coraz częściej zdarza się, że rolnicy są karani za wykonywanie prac w nocy. Stanowisko lubelskiego Sądu jednoznacznie wskazuje, że rolnik, pracując w porze nocnej, nie narusza prawa. Takie zachowanie leży wręcz w interesie całego społeczeństwa, które korzysta z dobrodziejstw plonów wsi. pixabay.com
Sąd jednoznacznie wskazał, czy rolnik może wykonywać prace polowe, w tym kosić zboże w porze nocnej. Co roku, zwłaszcza w okresie żniw, pojawiają się konflikty dotyczące pracy rolników o późnych porach, nocą. Mieszkańcy wsi, którzy nie prowadzą produkcji rolnej, wzywają niekiedy na pole policję, bo uważają, że rolnik zagłusza ciszę nocną i z pracą powinien poczekać do rana. Z punktu widzenia rolnictwa nie zawsze jest to jednak możliwe. Jedna z takich spraw znalazła swój finał w sądzie. Postanowienie sądu jest bardzo ważne dla rolników.

Rolnik z terenu województwa lubelskiego w porze nocnej (od północy do około pierwszej w nocy) kosił kombajnem zboże oraz kukurydzę. To jego sprawą zajmował się Sąd Rejonowy Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku II Wydział Karny, Wspomniany sąd wydał postanowienie w sprawie o sygnaturze akt II W 418/22 w którym umorzył postępowanie wobec rolnika.

Mandat za żniwa? Rolnik może prowadzić prace polowe nocą, w tym kosić zboże

Prace polowe rolników wykonywane w porze nocnej są zgodne z prawem - przekazuje Lubelska Izba Rolnicza. To na tym terenie 29 kwietnia 2022 roku sąd zajął stanowisko w kwestii zbioru upraw nocą.

Rolnik został obwiniony o to, że swoim zachowaniem zakłócał spoczynek nocny (czyn z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń - kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny), przypomina samorząd rolniczy.

Sąd w Świdniku stanowczo stwierdził, że zachowanie rolnika polegające na wykonywaniu rutynowych prac polowych w porze nocnej nie zawiera znamion wykroczenia i jest zgodne z prawem.

Oferty maszyn rolniczych

Materiały promocyjne partnera

Praca rolnicza nie jest czynem społecznie szkodliwym

Lubelska Izba Rolnicza przywołuje uzasadnienie postanowienia. Sąd w sposób przekonujący i stanowczy podkreślił, że:

praca rolnicza niezależnie od skutku, który niekiedy wywołuje, w postaci hałasu nie jest czynem społecznie szkodliwym, a tym samym zakłóceniem porządku publicznego lub wybrykiem. Jest efektem koniecznej działalności gospodarczej, notabene potrzebnej ogółowi społeczeństwa. Zachowanie rolnika nie jest w żaden sposób sprzeczne z obowiązującymi na wsi normami i nie wywołuje zgorszenia.

Samorząd rolniczy pomógł w zakresie prawnym rolnikowi, którego sprawą zajmował się sąd - finalnie uniknął odpowiedzialności karnej. Izba zachęca rolników, aby w takich przypadkach niezwłocznie zwracali się do niej o pomoc prawną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mandat za żniwa nocą. Sprawa rolnika, który kosił po północy trafiła do sądu, a ten wydał ważne postanowienie dla rolników - Strefa Agro

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska