https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Manufaktura Trzebinia prawie gotowa. Rozpoczęła się wielka przeprowadzka biblioteki. Zobacz zdjęcia i wideo

Sławomir Bromboszcz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Manufaktura Trzebinia jest już niemal gotowa. Trwają ostatnie prace wykończeniowe nowoczesnego biurowca przy Rynku, w którym mieścić się będzie biblioteka, sala ślubów, sala konferencyjna, kawiarnia oraz miejsce na organizację warsztatów i wystaw. Od 30 września br. nieczynna jest Miejska Biblioteka Publiczna w Trzebini oraz jej filie. Rozpoczęła się wielka przeprowadzka.

Manufaktura Trzebinia prawie gotowa. Rozpoczęła się wielka przeprowadzka biblioteki. Zobacz zdjęcia i wideo

Mieszkańcy Trzebini w końcu zyskali reprezentacyjne miejsce, które stanie się centrum najważniejszych wydarzeń w mieście. Nowoczesny czterokondygnacyjny obiekt, którego elewację frontową stanowi przeszklona fasada stanął u zbiegu ulic Krakowskiej i Ochronkowej. Nowoczesna, szklana bryła na razie ukryta jest za falistą blachą odgradzającą teren budowy od DK 79, jednak już niebawem stanie się ona wizytówką miasta. Budowa już się zakończyła, trwają ostatnie prace wykończeniowe.

Manufaktura Trzebinia zostanie otwarta w tym roku, w grudniu. Nie chcemy jeszcze podawać konkretnej daty, gdyż konieczne jest przeprowadzenie wszystkich odbiorów. Będziemy mieli najbogatszą, najlepiej zszytą ofertę nie tylko dla mieszkańców powiatu chrzanowskie, ale także tej części Małopolski zachodniej. Mamy wiele pomysłów, nie chcę jeszcze wszystkiego zdradzać - mówi Jarosław Okoczuk, burmistrz Trzebini.

W budynku znajdzie się miejsce m.in na bibliotekę, salę ślubów oraz salę konferencyjną na 140 osób, gdzie docelowo będą się mogły odbywać m.in. sesje rady miasta. Obiekt ma być miejscem ważnych wydarzeń w mieście. Na najniższej, podziemnej kondygnacji, będzie parking. Wokół budynku znajdzie się sporo zieleni, która będzie naturalną barierą przed hałasem i zanieczyszczeniami. Cały dach budynku wyłożony zostanie panelami fotowoltaicznymi, dzięki czemu utrzymanie obiektu ma być tańsze. W obiekcie wyznaczono także miejsce na działalność gastronomiczną. Trwa wybór najemcy, chętnych nie brakuje.

Na pewno nie będzie to żaden fast food. Będzie to miejsce, w którym będzie można wypić kawę, zjeść smaczne ciasto, a być może także wypić lampkę wina. Miejsce spotkań i relaksu - podkreśla burmistrz Trzebini.

Głównym punktem budynku będzie jednak biblioteka. Od poniedziałku 30 września br. nieczynna jest główna siedziba biblioteki przy ul. Narutowicza oraz jej filie. Ruszyła wielka przeprowadzka, choć przygotowania do niej rozpoczęły się już kilka tygodni wcześniej. Zbiory były katalogowane i przygotowywane do transporty. Księgozbiór liczy ponad 100 tys. pozycji. W przeprowadzce pomagać będą m.in. osadzeni w Zakładzie Karnym w Trzebini.

Czeka nas bardzo dużo pracy. Zmiana siedziby, nowoczesny obiekt i nowe przestrzenie pozwolą nam na wzbogacenie naszej oferty i rozszerzenie działalności. Na pewno po przeprowadzce bibliotekę będzie jeszcze mocniej tętnić życiem. Na razie jednak nie będziemy zdradzać jakie nowe propozycje przygotowujemy dla mieszkańców - mówi Marta Sikora, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Trzebini.

Warto zaznaczyć, że biblioteka zyska całkowicie nowe wyposażenie. Dotychczas używany sprzęt, meble pozostaną w starej siedzibie przy ul. Narutowicza. Gmina będzie zatem dysponować tam atrakcyjnymi i wyposażonymi pomieszczeniami. Planów na ich zagospodarowanie nie brakuje.

Na terenie gminy działała wiele organizacji, które do tej pory z racji ograniczeń lokalowych nie mogły rozwijać swojej działalności. Teraz zyskają miejsce, gdzie będą działać i się rozwijać. W budynku tym mogą być także organizowane warsztaty dla dzieci i dorosłych - wyjaśnia burmistrz Trzebini.

Przypomnijmy, że wykonawcą inwestycji jest firma RUKO Sp. z o.o. z Krakowa. Wartość zadania to 34,25 mln zł. Inwestycja głównej mierze została finansowana z budżetu gminy Trzebinia, ponadto udało jej się na ten cel pozyskać dofinansowanie z Polskiego Ładu w wysokości 10 mln zł.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska