Korekta granic Małopolski i Podkarpacia? Marszałkowie są przeciw
Jesienią ubiegłego roku Instytut Sobieskiego zaprezentował raport zatytułowany „Korekta układy województw – ku równowadze rozwoju”. Jego autor, Łukasz Zaborowski, przedstawił cztery warianty zmian w podziale administracyjnym kraju. Jeden z nich polegać miałby na przyłączeniu Tarnowa do Podkarpacia i uczynieniem Rzeszowa oraz Tarnowa ośrodkami wojewódzkimi.
Do opracowania odnieśli się w piątek (26 stycznia) marszałkowie Małopolski i Podkarpacia, po wspólnym posiedzeniu zarządów województw, które odbyło się w Centrum Sztuki Mościce.
- Absolutnie stoimy na stanowisku, że obecny podział w południowej Polsce jest absolutnie optymalny i my tutaj nie dostrzegamy takich tendencji, aby można było dokonywać jakichkolwiek zmian – stwierdził Witold Kozłowski, marszałek Małopolski.
Wtórował mu Władysław Ortyl, marszałek Podkarpacia.
- Żeby zamknąć te, że tak powiem mniejsze lub większe sensacje terytorialne, mogę powiedzieć: „Nie przenoście nam stolicy do Tarnowa” – dodając, że współpraca między sąsiadującymi regionami jest wzorcowa.
Wspólne plany Małopolski i Podkarpacia: turystyka, komunikacja, ochrona przyrody
Tarnowskie spotkanie władz zarządów województw poświęcono omawianiu wspólnych przedsięwzięć na przyszłość. To między innymi współpraca nad rozwojem Głównego Szlaku Beskidzkiego, czy aktywizacja i promocja Szlaku Kultury Wołoskiej oraz starania o wpisanie go na listę Europejskiego Szlaku Kultury.
Małopolska i Podkarpacie deklarują także rozbudowę szlaków rowerowych: Wiślanej Trasy Rowerowej czy Velo Metropolis.
Poruszano kwestie komunikacyjne, w tym drogi wojewódzkiej 984 łączącej Tarnów z Mielcem. Małopolska zapowiada budowę obwodnicy Lisiej Góry, a Podkarpacie – obwodnicy Mielca (etap II) i Radomyśla Wielkiego.
Samorządy zdecydowały się również na złożenie wspólnej petycji do Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Finansów o zwiększenie dotacji celowej na działania parków krajobrazowych. Małopolska i Podkarpacie zajmują 13 i 14 miejsce pod względem wysokości dotacji rządowej na ten cel, tymczasem pod względem powierzchni parków krajobrazowych Podkarpacie zajmuje pierwsze miejsce w kraju.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Tak wyglądał Tarnów w czasach naszego dzieciństwa. Sentymentalny powrót w lata 90-te
- Świąteczne balowanie w Alfie było wyśmienite. Tłumy imprezowiczów na parkiecie!
- To już nie ruiny, a prawdziwa zamkowa wieża. Region zyskał piękną atrakcję
- CenterMed świętował swoje urodziny w Centrum Sztuki Mościce na rockowo
- Miasto ma pomysł na wykorzystanie ruin przy Wielkich Schodach. To miejsce wstydu!
Na Starówce w Tarnowie powstaje dzielnica żydowska. Drzewo Sprawiedliwych już jest
