"Nie mówię chodźcie za mną, lecz mówię chodźcie ze mną!"
- Sejm może być miejscem, gdzie nauczymy się tak przepracować spory, że Polska jeszcze głębiej nie popęka - mówił podczas spotkania z licealistami "piątki" w Krakowie Szymon Hołownia i podkreślił, że póki co urzędowanie jest zorganizowane mocno w starym stylu: "My musimy ten sejm przewietrzyć".
- Ja bym chciał, żeby za dwa lata, gdy będę kończył misję, to ludzie obok Sejmu będą przechodzili uśmiechnięci. Już osiągnęliśmy pierwszy krok, że ludzie się nie boją Wiejskiej, a chcemy, by zaczęli się uśmiechać - dodał Marszałek Sejmu.
Szymon Hołownia podkreślał, że bardzo wszyscy siebie wspólnie potrzebujemy na różnych płaszczyznach.
- Trzeba obniżyć w Polsce wiek wyborczy do 16 lat! Społeczeństwo się starzeje. Wszyscy mówią, że młodzież to przyszłość, a głównie to starsi głosują. To my starsi układamy życie wam młodym, którzy będziecie dźwigali skutki naszych decyzji - tłumaczył Hołownia i dodał, że głos młodych musi być bardziej słyszalny.
- Sejm jest tym miejscem, które czeka na was. Tam nie ma złych ludzi. To osoby, które chcą o was zadbać mniej lub bardziej umiejętnie - dodał.
Wykluczenie komunikacyjne
Jeden uczniów krakowskiej "piątki" zwrócił się do Marszałka Sejmu z następującym pytaniem: "Podczas kampanii wyborczej wiele Pan mówił o walce z wykluczeniem komunikacyjnym. Wielu z nas boryka się z takim problemem, w dużych miastach ciężko jest dojechać do wielu miejsc, szczególnie w Krakowie. Dla przykładu ja mam taki problem. Jakie kroki zostały podjęte w tym kierunku, jakie są plany przyszłego Rządu na walkę z tym problemem?"
- To bardzo ważny problem, bo gdy nie ma transportu, nie ma życia, nie ma wolności, nie można pracować i uczyć się tam, gdzie się chce tylko tam gdzie się musi. To oznacza, że tak naprawdę wyłączamy człowiekowi wolną wolę, a więc dotykamy jego człowieczeństwa. Dla kogoś to autobus, pociąg a dla mnie to opowieść o wolności. To jest prawo człowieka - wybrać, zdecydować. Przykładamy do tego dużą wagę. Nie mam pewności, że to my będziemy odpowiadali w tej koalicji za ten sektor, natomiast mamy wspólne przemyślenia w tym zakresie, więc wierzę, że one zostaną zrealizowane: przede wszystkim promocja wszystkich projektów kolejowych, również tych rezerwowych. Rozwój kolei i to nie tylko kolei wysokich prędkości - wyjaśniał Szymon Hołownia.
- Transport publiczny w Polsce wymaga reanimacji. Kolej, ale druga rzecz dofinansowanie samorządów tak, żeby tworzyły efektowne połączenia autobusowe w każdej gminie. To jest policzone ile to kosztuje i to nie są nie wiadomo jakie pieniądze, żeby był autobus w każdej gminie, który dwa razy dziennie, czy cztery razy dziennie jest w stanie obsłużyć połączenie z kolejnym większym ośrodkiem. Ludzie, którzy dzisiaj żyją na wsi bardzo rzadko są rolnikami. Oni potrzebują usług, bardzo często takich jak mieszkańcy miast. Te centra usług są takie, że w ciągu 20 minut powinieneś móc dojechać do pierwszego centrum usług najbardziej potrzebnych, a wciągu 40 minut do tych bardziej zaawansowanych usług potrzebnych. To są rzeczy, które są do zrobienia, tylko to wymaga przestawienia filozofii państwa i my to chcemy zrobić, ale nie wiem ile to zajmie - tłumaczył Marszałek Sejmu.
Marszałek Sejmu podsumował krakowską lekcję obywatelską
W podsumowaniu spotkania z młodzieżą w Krakowie Szymon Hołownia mówił, że starał się licealistom przekazać: "jak dobrym miejscem jest Sejm, jak bardzo zależy nam na tym, żeby był sercem Polski: zdrowym, dobrze działającym, różnorodnym w swojej konstrukcji, ale naprawdę zdrowym w tym najgłębszym sensie. Mówiłem im o tym jak bardzo bym chciał, żeby ludzie przechodząc obok Sejmu nie tylko oddychali z ulgą jak teraz gdy widzą, że tam nie barierek tylko za te dwa czy trzy lata uśmiechali się patrząc na Sejm, a nie tylko zaciskali wargi i zęby mówiąc, że tam znów toczą się wojny, w których oni się nie odnajdują" - mówił Marszałek Sejmu podczas konferencji prasowej po spotkaniu z młodzieżą.
- Ta lekcja była być może lekcją dla tych młodych ludzi, ale również była ogromną lekcją dla mnie: ich wrażliwości, empatii, ich sposobu postrzegania świata, wrażliwości na potrzeby innych. Wspaniałe spotkanie - dodał Szymon Hołownia: "Uczestniczyliśmy w nim razem z Rafałem Komarewiczem, posłem Polski 2050 z Małopolski, szefem naszych struktur politycznych, partyjnych tutaj. Rafał to samorządowiec z krwi i kości, człowiek który oddany jest sprawom Krakowa: i tym związanym z walką ze smogiem i budownictwem społecznym w ramach TBS-ów, wykluczeniem komunikacyjnym i sensownym planowaniem urbanistycznym, od bardzo wielu lat".
Oto najcenniejsze marki na świecie!
