
Smagliczka skalna
Równie dobrze co na skałach rośnie na piaskach, bo nie znosi stojącej wody. Jej liście są wydłużone, o szarawym zabarwieniu. W maju wygląda jak poduszka żółtych kwiatów. Można ją sadzić na skalniakach.

Wilczomlecz białobrzegi
To znacznie bardziej okazała roślina, bo dorasta do ok. 60 cm. Wprawdzie nie ma atrakcyjnych kwiatów, ale jego ozdobą są piękne zielono-białe liście, często nawet bardziej białe niż zielone. Dobrze i szybko rośnie z nasion (jest jednoroczny).
Jak w przypadku wszystkich wilczomleczy, należy uważać na bezpośredni kontakt z jego sokiem, który podrażnia skórę i błony śluzowe.

Jałowce
Jeśli chcemy posadzić krzewy iglaste, warto zdecydować się na jałowce. Mają one sporo gatunków, ale większość z nich łączy zamiłowanie do niezbyt żyznej, ale przepuszczalnej ziemi. To oznacza, że piaszczysta jest dla nich bardzo korzystna. Można wybrać np. niskie i zadarniające jałowce płożące, nieco wyższe i dekoracyjne jałowce sabińskie czy rodzime, jałowce pospolite, które dostarczą też aromatycznych owoców, używanych jako przyprawa (jałowce są dwupienne, więc będzie potrzebny krzew męski i żeński).

Oliwnik wąskolistny
Na piaszczystej ziemi urosną też niektóre krzewy i drzewa liściaste. Bardzo atrakcyjnym jest oliwnik wąskolistny. Może on mieć formę krzewu lub niezbyt dużego drzewa. Jego liście są wydłużone i wyraźnie srebrzyste. Zaletą oliwnika są także kwiaty, pojawiające się w maj-czerwcu. Nie są wprawdzie okazałe, ale mają bardzo mocny i przyjemny zapach. Znoszą mróz, suszę i zanieczyszczenie powietrza.