Mikołaj Wild, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, przekonywał w Nowym Sączu, że powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego nie zablokuje budowy linii kolejowej Piekiełko - Podłęże.

Mikołaj Wild jest pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP, a we wtorek gościł w Nowym Sączu. Jego wizyta była okazją do przedstawienia rządowych planów dotyczących „likwidacji wykluczenia komunikacyjnego” trzeciego co do wielkości miasta w Małopolsce.

- Pod względem dostępności komunikacyjnej Nowego Sącza miasto jest co najwyżej na XX-wiecznym poziomie względem innych miast w kraju - stwierdził Mikołaj Wild. Rozbudowa infrastruktury drogowej jest tu kluczowa.

Dodał, że rząd kładzie nacisk na rozbudowę sieci komunikacyjnej, zwłaszcza kolejowej. Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury zapewnił, że szerokie plany inwestycyjne zawiera właśnie program Centralny Port Komunikacyjny (CPK).

- Budowa linii kolejowej Piekiełko - Podłęże, dzięki której podróż z Nowego Sącza do Krakowa będzie trwać 50 minut, to dla nas kluczowe zadanie - przekonywał Wild. Zapewniał, że po pozytywnym rozpoznaniu odwołań przez KIO będzie podpisana umowa na zaprojektowanie tej inwestycji.

Wiceminister przypomniał, że to zadanie zostało wpisane do Krajowego Programu Kolejowego i jest zagwarantowane finansowanie pierwszego etapu, związanego z projektowaniem. Natomiast kolejne dwa, czyli modernizacja linii Nowy Sącz - Chabówka i budowa nowej trasy z Tymbarku do Podłęża, będzie już realizowana w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Wild jest przekonany, że będzie możliwe pozyskanie środków na wsparcie kolejnych etapów.

- W dalszej perspektywie na rok 2025 planujemy budowę linii kolejowej, która zintegruje w lepszy sposób Tarnów z Nowym Sączem. To będzie linia w nowym śladzie - zapowiedział sekretarz stanu.

To element planu, który zakłada budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego między Warszawą a Łodzią oraz dalszej trasy przez Kielce do Tarnowa.

Z wyliczeń wiceministra wynika, że dzięki nowym połączeniem kolejowym podróż z Nowego Sącza do Tarnowa trwać będzie około 45 minut. Chcąc dojechać pociągiem z Nowego Sącza do CPK, potrzeba będzie niewiele więcej niż dwie godziny, a do Warszawy nieco ponad 2,5 godziny.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

WIDEO: Poważny program

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto