W ocenie urzędu wysokość środków, na jakie może liczyć Kraków w ramach funduszy europejskich wynosi szacunkowo 650 mln euro. W ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) projektem, który już ma zapewnione dofinansowanie na wysokość 32 mln euro jest Maluch+. Inne projekty czekają na zaopiniowanie i ocenę.
W przypadku KPO Kraków ma długą listę zadań oczekujących na wsparcie. Wśród nich znalazły się m.in.: parki miejskie (np. Park Stacja Wisła, rewitalizacja Plant Mistrzejowickich, Park Woźniców w Czyżynach, Park przy ul. Łokietka i Składowej, Park Grzegórzecki, Park Kolejowy od ul. Kopernika do ul. Grzegórzeckiej, rewitalizacja bulwarów wiślanych), program budowy ścieżek rowerowych, inwestycje sportowe i rekreacyjne (np. budowy: Całorocznego Ośrodka Sportów Zimowych wraz z zespołem basenów w rejonie ul. Lipskiej - Myśliwskiej, krytej pływalni z niecką sportową 50 metrową przy ul. Monte Cassino, Mariny Krakowskiej w rejonie mostu Kotlarskiego, miejskiej strzelnicy przy ul. Drożdżowej), program budowy sygnalizacji świetlnych, doświetleń przejść dla pieszych oraz innych elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego, rozbudowa i modernizacja infrastruktury przedszkolnej i szkolnej.
Metropolia Krakowska, pełniąc funkcję Związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dysponuje wyodrębnioną pulą pieniędzy w programie Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, na szereg zróżnicowanych działań. Wśród nich znajdują się projekty infrastrukturalne, takie jak m.in.: poprawa efektywności energetycznej, gospodarowanie wodami, rozwijanie systemu gospodarki wodno-ściekowej, czy transport miejski. Wśród projektów znajdują się także tzw. projekty „miękkie”, np.: wsparcie usług społecznych, zdrowotnych, czy wychowania przedszkolnego. Całkowita wartość dofinansowania projektów Strategii ZIT MK 2021-2027 w formule ZIT w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 wynosi 154,96 mln euro.
Metropolia Krakowska dysponuje też wyodrębnioną pulą pieniędzy w programie Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko, w ramach Działania FENX.03.01 Transport miejski. Tu przykładowo ujęto takiej inwestycje jak m.in. budowę linii tramwajowej z Krowodrzy Górki na Azory, modernizację torowiska na ulicy Starowiślnej, rozwój floty tramwajowej oraz inteligentnych systemów komunikacyjnych. Podstawą do sięgania po środki przeznaczone na realizację projektów jest Strategia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Metropolii Krakowskiej na lata 2021-2027. Strategia została pozytywnie zaopiniowana przez Instytucję Zarządzającą FEM 2021-2027 oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Również w ramach Funduszy Europejskich dla Małopolski zostało zgłoszonych kilka projektów, które albo już są na etapie podpisywania umów, albo czekają na zaopiniowanie i przydzielenie środków finansowych. Są to m.in. projekty „Ekodoradcy”, projekt zakupu samochodów elektrycznych i sprzętu dla Straży Miejskiej na potrzeby kontroli przestrzegania przepisów ochrony środowiska oraz projekt dotyczący ochrony bioróżnorodności biologicznej na terenach cennych przyrodniczo w Krakowie.
Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?
