Matura 2021 język angielski p. podstawowy. Wiemy, jakie były pytania na maturze z j. angielskiego. Mamy arkusz i odpowiedzi! 6.05.21

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Matura 2021 - język angielski p. podstawowy. Anna Kaczmarz
W czwartek 6 maja tegoroczni maturzyści napisali egzamin dojrzałości z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Na egzaminie z angielskiego maturzyści słuchają tekstów po angielsku i w teście wskazują poprawne odpowiedzi dotyczące tych tekstów (również wybierając odpowiedź prawda/fałsz). Dalej – wykazują się też umiejętnością czytania ze zrozumieniem tekstu po angielsku, znajomością gramatyki, słownictwo, a na koniec czeka ich praca pisemna. Wielu z nich spodziewało się, że do napisania będzie list, e-mail, tymczasem w tym roku należało napisać wpis na blog. Mamy już arkusz z pytaniami!

Matura z j. angielskiego: arkusz i odpowiedzi

- W zadaniu była mowa o tym, że mieliśmy rozmowę o pracę. I trzeba było ją opisać – jak ta rozmowa wyglądała, co nas w jej trakcie zaskoczyło, jakie były nasze wrażenia, dlaczego wybraliśmy akurat tę firmę. Właśnie w tej krótkiej formie wpisu na bloga – mówi nam Szymon Macnar z krakowskiego VI Liceum Ogólnokształcącego.

Maturzysta komentuje, że matura z angielskiego na poziomie podstawowym to taki egzamin, który każdy uczeń spodziewa się zdać w okolicach 90-100 procent punktów. - Bo tej matury nie da się źle napisać. Z takim przygotowaniem, jakie mamy w szkole i w sytuacji, gdy angielski jest teraz potrzebny wszędzie, czy to przy wyjeździe za granicę, czy to w życiu codziennym do obsługi jakiegoś urządzenia. Język angielski jest wszędzie rozpowszechniony i każdy go zna co najmniej na te 90 procent – tłumaczy Szymon Macnar.

Matura z j. angielskiego: warto powtórzyć sobie konstrukcje czasów

Maturzyści relacjonują nam, że „słuchanka” (tekst, którego słuchali) opowiadała sytuację ze sklepu z motocyklami, w którym zjawił się klient w ubrudzonych spodniach i koszulce. Sprzedawca podszedł do niego, zaoferował pomoc i na koniec sprzedał drogi motocykl - a klient, który w innych sklepach był ignorowany, okazał się słynnym muzykiem rockowym. Tu maturzyści mieli wychwycić z tekstu, czy sprzedawca zignorował klienta, sprzedał mu coś, czy zmienił nastawienie wobec niego.

Wycieczka i samoloty na maturze z j. angielskiego

Inny tekst na maturze mówił o wycieczce pod namiot na wakacje ze znajomymi. - Trzeba było się wsłuchać i odpowiedzieć na parę pytań z nim związanych - mówi Szymon Macnar. Pojawił się też tekst mówiący o tym, dlaczego samoloty są malowane na biało (zadanie do niego wymagało umiejętności przetłumaczenia pewnych zwrotów), a kolejny - o języku esperanto.

Jakub Lelek ocenia, że warto przed egzaminem z angielskiego na poziomie podstawowym powtórzyć sobie konstrukcje czasów, słownictwo – ale nie specjalistyczne. - Potrzebne są jakieś podstawowe rzeczy, ważne jest głównie czytanie ze zrozumieniem - kwituje Jakub Lelek z liceum "Kostka". - Bardzo podobne są co roku te matury na poziomie podstawowym. Jutro pewnie będzie trochę ciężej, bo jutro egzamin rozszerzony - dodaje.

Anna Zając, maturzystka z XVIII LO w krakowskich Bronowicach, też skończyła egzamin z angielskiego przed czasem. Zapamiętała z niego m.in. zadanie z tekstem o meteorycie, który spadł i rozbił auto dziewczynie, która dostała je jakiś czas temu na 18. urodziny. Bohaterka ostatecznie zarobiła na tym nadzwyczajnym zdarzeniu, bo podzieliła meteoryt na części i zaczęła go sprzedawać.

- Zdecydowanie podchodziłam do tego egzaminu na luzie i ostatnia noc była pierwszą, którą przespałam - wyznaje Ania. - Zaskoczyło mnie, że zamiast e-maila mieliśmy do napisania blog, bo chyba co roku był e-mail i na to się przygotowywaliśmy. Ale forma bloga i temat były na tyle przystępne, że poradziłam sobie, wywiązałam się z wymagań, które były narzucone w zadaniu - relacjonowała maturzystka, bardzo zadowolona z czwartkowego egzaminu.

W piątek Ania będzie zdawać egzaminy na poziomie z rozszerzonym z angielskiego oraz filozofii. - Więc jutro wraca stres, bo wyniki z egzaminów rozszerzonych z tych przedmiotów decydują o moich studiach. Na pewno będzie trochę nerwów, ale z drugiej strony już właściwie wiem, że zdałam maturę samą w sobie, więc teraz jest już trochę inna sytuacja - podsumowuje maturzystka.

  • Matura jest dla tegorocznych absolwentów liceów i techników również okazją do spotkania po bardzo długiej przerwie kolegów i znajomych ze szkoły.
  • Za nimi bowiem wiele miesięcy nauki zdalnej.
  • Sami młodzi ludzie łapią się na tym, że zauważają, iż ich rówieśnicy w tym czasie zmienili się, przede wszystkim wydorośleli.

- Wszyscy bardziej dojrzeli i wyglądają doroślej. Ale jest też bardzo dziwnie. Moja klasa była zawsze bardzo zgrana. A teraz, gdy wszyscy przychodzimy do szkoły, niby dalej jest bardzo miła atmosfera, ale czuć taki dystans. Jest ciszej niż kiedyś, nie ma takiej swobody. Jesteśmy wycofani - mówi nam Emilia Teper, maturzystka z VI LO w Krakowie. - Zmniejszyła się też nasza pewność siebie. Jak rozmawiam z ludźmi, to też bardzo zauważalne jest, że nas stresują przemowy, wyjście przed ludzi i powiedzenie czegoś np. przed całą klasą, a nawet w ogóle rozmowy na żywo - a przecież jesteśmy z klasy artystycznej, nikt z nas się tego nie bał.

Emilia dodaje, że wszyscy ubolewają nad tym, że przez pandemię zostali pozbawieni możliwości spotkań na mieście, bliskich kontaktów, że przepadła im studniówka... Część osób zamknęła się w domach i potraciła znajomości.

- Ale też na pewno sporo rzeczy zyskaliśmy - zaznacza maturzystka. - Na pewno widać to, że bardzo dużo osób zaczęło się ruszać, zaczęło trenować, bo zyskały czas dla siebie, gdy nie musiały dojeżdżać do szkoły. Sporo czasu zyskaliśmy na odpoczynek - wymienia.

Nauczanie zdalne niestety w przypadku części uczniów spowodowało, że rozleniwili się i mało uczyli, bo nie było takiej mobilizacji jak przy chodzeniu do szkoły. Jak słyszymy od maturzystów, wielu z nich decyduje teraz o zmianie wybranego wcześniej kierunku studiów, bo są przekonani, że będą mieli z matury słabsze wyniki niż zakładali, a w związku z tym nie dostaną na te studia. Wiele młodych ludzi mówi, że teraz zrobi sobie rok przerwy, po czym będzie starała się pójść na swój wymarzony kierunek.

Przypomnijmy, że tegoroczna matura jest drugą w czasie pandemii i organizowaną w reżimie sanitarnym. Jacek Kaczor, dyrektor prestiżowego „Nowodworka” - I LO im. B. Nowodworskiego w Krakowie, zwraca uwagę, że nie ma w niej nic, co budziłoby dodatkowe emocje.

- Strona organizacyjna związana z ograniczeniami epidemicznymi stała się już pewną normalnością, już przyzwyczailiśmy się do tego, że tak właśnie wygląda egzamin. Za pierwszym razem to była niewiadoma. Ale teraz wiele rzeczy jest już przetestowanych, a zdaje rocznik, który przećwiczył już takie egzaminy na maturze próbnej. Więc nie ma elementu zaskoczenia, dodatkowej emocji, która by przeszkadzała w samym egzaminie - usłyszeliśmy od dyr. Jacka Kaczora.

Matura 2021 CKE - co dalej?

Matury 2021 rozpoczęły się we wtorek 4 maja i będą trwać do 20 maja. Najbliższe egzaminy, które odbędą się w piątek 7 maja, to:

  • godz. 9 - język angielski (poziom rozszerzony)
  • godz. 9 - język angielski (poziom dwujęzyczny)
  • godz. 14 - filozofia (poziom rozszerzony).

FLESZ - Nastolatkowie będą szczepieni na COVID-19?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie