https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2025. Czego się spodziewać na egzaminie z matematyki? "Nie ma zadań podchwytliwych. Są zadania problemowe"

Ewa Wacławowicz
We wtorek 6 maja odbędzie się matura 2025 z matematyki podstawowej
We wtorek 6 maja odbędzie się matura 2025 z matematyki podstawowej WOJCIECH MATUSIK / POLSKAPRESS
Już 5 maja ponad 7,9 tys. absolwentów przystąpi w Krakowie do egzaminu maturalnego. Zaczną od języka polskiego, by już we wtorek 6 maja zmierzyć się królową nauk - matematyką. Nie da się ukryć, że jest to przedmiot, który spędza absolwentom sen z powiek. O tym więc, jak się relaksować przed egzaminem i na co się przygotować opowiada nam dyrektor jednej z krakowskich placówek.

Spis treści

Porady przed maturą z matematyki. Jak rozwiązywać zadania problemowe?

- Nie ma zadań podchwytliwych. Są zadania problemowe, w których zastosowanie konkretnych twierdzeń, własności i definicji sprawia, że zadanie złożone staje się mniej skomplikowane - mówi nam Grzegorz Nicpoń, matematyk i dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8, w skład których wchodzi 18 Liceum Ogólnokształcące.

Jak mówi nasz rozmówca, z 18 LO do matury w tym roku przystąpi 75 uczniów. Niestety w tym roku nikt nie jest wyłączony z obowiązku jej pisania, bo nikt nie został laureatem olimpiady.

Jak uniknąć błędów pod wpływem stresu i pokonać trudne zadania na maturze?

Nie od dziś wiadomo, że dla niektórych absolwentów matematyka jest największą zmorą. A skoro jest zmorą i uczeń się boi lub nie lubi się jej uczyć, o błędy pod wpływem stresu nie trudno.

- Największe problemy wynikają z braku koncentracji i umiejętności czytania ze zrozumieniem. Jeśli uczeń przeczyta ze zrozumieniem polecenie i ustali, co jest dane a co szukane - nie będzie problemów - mówi Grzegorz Nicpoń.

A które zadania sprawiają uczniom, szczególną trudność? Jak mówi nasz rozmówca, najwięcej problemów rodzi tzw. "matematyzacja rzeczywistości", czyli wykorzystanie narzędzi do praktycznego zastosowania.

- Zadania z planimetrii i stereometrii wymagające wyobraźni przestrzennej. Najtrudniejsze zadania to te, które wymagają dowodu, wykazania czy też uzasadnienia swojej wypowiedzi - mówi dyrektor placówki.

Czy nauka na ostatnią chwilę ma sens? Przed egzaminem tylko relaks

Wielu uczniów poddenerwowanych zbliżającym się egzaminem, jeszcze dzień przed wertuje notatki, zeszyty, arkusze próbne i wręcz zarywa noc żeby utrwalić sobie najważniejsze rzeczy. Czy taka nauka na ostatnią chwilę ma jednak sens? Zdaniem naszego rozmówcy nie.

- Matematyzujemy rzeczywistość każdego dnia, więc jeżeli taką umiejętność mamy, to ta nauka matematyki dzień przed nie ma najmniejszego sensu - twierdzi.

Jaką więc ma poradę dla uczniów zmagających się z silnym stresem przed egzaminem?
-Najlepiej bardzo spokojnie spędzić dzień poprzedni. Zrobić dla siebie coś miłego
dzień wcześniej - mówi Grzegorz Nicpoń.

Trwa głosowanie...

Której matury obowiązkowej najbardziej się obawiasz?

Pewniaki na maturze z matematyki? Funkcje, ciągi liczbowe i zadania optymalizacyjne

Jakie zdaniem matematyka byłyby perfekcyjne zadania na maturze? Zadania, w których uczeń widzi praktyczne zastosowanie tego, czego nauczył się na lekcji matematyki.

- Dzięki temu lepiej rozumie wszelkie procesy zachodzące w życiu, w sposób konstruktywny i krytyczny jest w stanie odnieść się do otrzymanej informacji. Matematyka jako przedmiot interdyscyplinarny jest narzędziem pracy fizyka, biologa, chemika, geografa. Stąd dobrze by było, aby korelować zadania treściami wchodzącymi w zakres tych przedmiotów, zachowując odpowiednią gradację trudności i stosując zasadę różnicowania - mówi Grzegorz Nicpoń

Jakich zadań należy się spodziewać na tegorocznej maturze z matematyki? Jak mówi Grzegorz Nicpoń, to czego na pewno należy się spodziewać w arkuszu egzaminacyjnym to zadania z funkcją liniową, funkcją kwadratową, ciągami liczbowymi i zadania optymalizacyjne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka "SE". Kandydaci w bezpośrednich starciach

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska