Matura z matematyki na poziomie podstawowym. Zobacz odpowiedzi
Spis treści
- Matura z matematyki na poziomie podstawowym. Zobacz odpowiedzi
- Matura z matematyki 2022. Jak poradzili sobie uczniowie?
- Matura podstawowa z matematyki 2022. Najważniejsze informacje
- Jak wygląda matura podstawowa z matematyki?
- Matura z matematyki 2022. Co pojawi się na egzaminie?
- Matura z matematyki 2022. Zakres materiału - co uległo zmianie?
- Matura podstawowa z matematyki. Zadania i arkusze z ostatnich lat
- Co zabrać ze sobą na maturę?
Matura z matematyki 2022. Jak poradzili sobie uczniowie?
Tegoroczni maturzyści mają mieszane uczucia. Dla jednych egzamin okazał się łatwy, dla innych dość trudny. Najwięcej problemów, jak co roku, sprawiły zdającym zadania otwarte.
Matura podstawowa z matematyki 2022. Najważniejsze informacje
Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, każdy maturzysta ma obowiązek przystąpienia do trzech egzaminów. Jednym z nich jest matura z matematyki na poziomie podstawowym. Rozpoczęła się ona 5 maja (czwartek) o godzinie 9:00. Na rozwiązanie zadań uczniowie mieli 170 minut, czyli prawie 3 godziny. Aby zdać, należy uzyskać 30% punktów. Ułatwieniem była możliwość korzystania z kart wzorów matematycznych, linijki, cyrkla oraz kalkulatora prostego.
Jak wygląda matura podstawowa z matematyki?
Matura z matematyki na poziomie podstawowym składa się z trzech rodzajów zadań:
- zadania zamknięte (1 pkt)
- zadania otwarte krótkiej odpowiedzi (0-2 pkt)
- zadania otwarte dłuższej odpowiedzi (4-5-6 pkt)
Łącznie za wykonanie zadań będzie można uzyskać 45 punktów (28 punktów za zadania zamknięte i 17 punktów za siedem zadań otwartych). Oznacza to, że aby zdać, potrzeba zaledwie 14 punktów.
Warto zaznaczyć, że w zadaniach otwartych dłuższej odpowiedzi do punktacji bierze się pod uwagę się nie tylko samą odpowiedź, lecz także ścieżkę rozumowania potrzebną do uzyskania prawidłowego wyniku.
Matura z matematyki 2022. Co pojawi się na egzaminie?
Jak co roku treść zadań maturalnych, w tym zadań z matematyki, jest utajniona. Staną się one jawne dopiero w dniu, w którym pisany jest egzamin z danego przedmiotu. W przypadku, gdy treść któregokolwiek z zadań zostanie wcześniej upubliczniona, Centralna Komisja Egzaminacyjna może zmienić jego formułę bądź całkowicie unieważnić cały egzamin. Trudno więc o jakiekolwiek przecieki. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na zagadnienia, które co roku pojawiają się na maturze z matematyki - prawdopodobnie i tym razem znajdą się one w arkuszach. Są to:
- działania na potęgach
- działania na pierwiastkach
- wyrażenia algebraiczne
- liczby wymierne
- procenty
- wykresy funkcji
- równania
Matura z matematyki 2022. Zakres materiału - co uległo zmianie?
W tym roku na maturzystów piszących egzamin z matematyki czeka kilka zmian. Podobnie jak w 2021 roku - ze względów pandemicznych oraz zdalnego nauczania - postanowiono okroić zakres wymagań. Na tegorocznym egzaminie nie będzie zagadnień związanych z błędem względnym i bezwzględnym, wartościami odwrotnie proporcjonalnymi, przybliżonymi wartościami funkcji trygonometrycznych, okręgami stycznymi wewnętrznie i zewnętrznie, bryłami obrotowymi oraz liczeniem średniej ważonej i odchylenia standardowego. Usunięte zostały także zadania dotyczące wyznaczania najmniejszej i największej wartości funkcji kwadratowej w danym przedziale, kątów w ostrosłupach, kątów pomiędzy ścianami w graniastosłupach i ostrosłupach, cech podobieństwa trójkątów w kontekście praktycznym, jak również zadania, w których trzeba było zastosować różne zależności między odcinkami i kątami w ostrosłupach.
Matura podstawowa z matematyki. Zadania i arkusze z ostatnich lat
Poniżej przedstawiamy arkusze egzaminacyjne z ostatnich lat. Pomogą one zaznajomić się z formą egzaminu, jak również przećwiczyć często pojawiające się typy zadań i zagadnień. Aby je otworzyć, wystarczy kliknąć w zamieszczone linki.
Co zabrać ze sobą na maturę?
Na maturę konieczne będzie zabranie legitymacji oraz dowodu osobistego, na podstawie których będziemy mogli wejść do sali egzaminacyjnej. Dodatkowo należy mieć przy sobie czarny długopis oraz ołówek (pamiętając, że miejsca na arkuszu uzupełnione ołówkiem nie będą brane pod uwagę). Na egzamin z matematyki należy zabrać kalkulator prosty, cyrkiel oraz linijkę. Można zabrać także wodę w butelce bez etykiety i chusteczki. Nieraz egzaminatorzy proszą, aby były one bez opakowania.
Nie wolno jednak mieć przy sobie innych napojów niż woda, jedzenia, telefonu komórkowego, zegarka elektronicznego oraz różnego rodzaju talizmanów szczęścia bądź figurek, np. słonika, na biurku.
