Matura MATEMATYKA rozszerzona 2021. Arkusz CKE, ODPOWIEDZI. "Matura z matematyki na poziomie rozszerzonym okazała się bardzo ciężka" 13.05.

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Matura z matematyki na poziomie rozszerzonym ARKUSZ CKE
Matura z matematyki na poziomie rozszerzonym okazała się bardzo ciężka – tak mówią nam maturzyści wychodzący z tego egzaminu we wtorek (11 maja). Właściwie każdy wyczerpał cały dostępny czas na jego napisanie, czyli trzy godziny. W arkuszach egzaminacyjnych na maturzystów czekało 15 zadań. Od wielu zdających słyszymy, że nie udało im się rozwiązać wszystkich zadań, a co do pozostałych nie są pewni, czy dobrze je rozwiązali. Po godzinie 14.00 tym artykule znajdziesz arkusz CKE, zadania i rozwiązania.

Matura 2021 matematyka rozszerzona - odpowiedzi

Matura matematyka 2021 rozszerzenie - odpowiedzi, rozwiązani...

Trudna matura z matematyki rozszerzonej

Ta matura była zdecydowanie inna od poprzednich, dosyć trudna. I... dziwna, bo były na niej zarówno zadania łatwe, oczywiste, a z drugiej strony niektóre zadania były bardzo wymagające

- mówi nam Karol Haluch z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Jezuitów im. św. Stanisława Kostki w Krakowie. - Dobrym przykładem na zadania łatwe jest np. zadanie kodowane z granic albo zadanie z parametrem. A ciężkie było np. zadanie 14 z wykresem, gdzie trzeba było obliczyć pole trójkąta w zależności od parametru m. A ten parametr to współrzędna iksowa dla punktu c, który należał do paraboli podanej w zadaniu. Liczenia z tym było bardzo dużo - opowiada.

Wielu maturzystów zaskoczyło to, że nie było na tegorocznym egzaminie ani jednego zadania z ciągów. - A z kolei było: jedno zadanie stricte z geometrii, dwa – nawiązujące do geometrii analitycznej i jedno ze stereometrii, zadanie optymalizacyjne z brył, i jeszcze był dowód geometryczny - wymienia Karol.

Zaskakujące zadania na maturze rozszerzonej z matematyki 2021

Julia Grzybowska z IV LO w Krakowie ocenia, że zadania na tegorocznej maturze z matematyki na poziomie rozszerzonym były nieschematyczne.

Zaskoczyły mnie te pytania. Dwóch zadań nie dokończyłam i to nie z powodu braku czasu, tylko po prostu nie wiedziałam, jak je dokończyć, doszłam do ślepego zaułka i nie miałam pomysłu, co dalej

- relacjonowała nam maturzystka. Planuje studiować ekonomię, a w naborze na te studia właśnie wynik z egzaminu z matematyki jest najważniejszy, dlatego Julia do nauki matematyki przywiązywała największą wagę.

Zdawałam też angielski na poziomie dwujęzycznym i wczoraj język polski rozszerzony. Z całej matury dla mnie jednak matematyka na poziomie rozszerzonym była najtrudniejsza. I to mnie w sumie zdziwiło, bo spodziewałam się, że język polski będzie trudniejszy, a był zaskakująco przystępny

- stwierdziła absolwentka I VLO.

Julia zapamiętała z egzaminu z matematyki np. zadanie optymalizacyjne czy zadanie z logarytmem na dowodzenie. - Albo zadanie z geometrii analitycznej: były podane dwa punkty na prostej i był środek okręgu, a należało powiedzieć, w jakim punkcie ten okrąg jest styczny do tej prostej - opowiada krakowska maturzystka.

Julia przytacza treść jeszcze jednego zadania, które zapadło jej w pamięć: trzeba było obliczyć, jakie jest prawdopodobieństwo wylosowania spośród wszystkich liczb czterocyfrowych naturalnych liczby, która jest podzielna przez 15, zakładając, że ta liczba jest już podzielna przez 18.

Maturzyści jako jedno z cięższych określają zadanie optymalizacyjne. Jego treść brzmiała:

Pewien zakład otrzymał zamówienie na wykonanie prostopadłościennego zbiornika (całkowicie otwartego od góry) o pojemności 144 m sześc. Dno zbiornika ma być kwadratem. Żaden z wymiarów zbiornika (krawędzi prostopadłościanu) nie może przekraczać 9 metrów. Całkowity koszt wykonania zbiornika ustalono w następujący sposób:
- 100 zł za 1 m2 dna
- 75 zł za 1 m2 ściany bocznej.
Oblicz wymiary zbiornika, dla którego tak ustalony koszt wykonania będzie najmniejszy.

Maciej z VI LO, jeden z krakowskich maturzystów, których zapytaliśmy o wrażenia po matematyce, mówił nam, że egzamin pisał cale trzy godziny – bo było na nim tak trudno. - Nie spodziewaliśmy się takiej matury. Była o wiele bardziej trudna niż rok temu i niż próbna matura. Większość zadań była ciężka i nie były typowe jak w arkuszach z poprzednich lat. Do tego polecenia były inaczej, nietypowo skonstruowane – podsumował Maciek.

Matura rozszerzona z matematyki 2021

Matura z matematyki na poziomie rozszerzonym odbyła się we wtorek 11 maja. Arkusz zawierał ok. 15 zadań. Na ich rozwiązanie zdający mieli 180 minut. Maksymalna liczba punktów do zdobycie to 50.

Podczas pisania egzaminu uczniowie mogli korzystać z linijki, cyrkla, kalkulatora prostego oraz tablic wzorów matematycznych.

Rodzaje zadań na maturze rozszerzonej z matematyki

Arkusz egzaminacyjny składa się z trzech grup zadań:

 1. zadania zamknięte - do każdego z nich podane są cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest poprawna. Za ich rozwiązanie można uzyskać 1 punkt.
 2. zadania otwarte krótkiej odpowiedzi - polegają m.in. na udzielaniu odpowiedzi poprzez wpisanie żądanych cyfr otrzymanego wyniku do odpowiedniej tabeli. Za ich rozwiązanie można uzyskać 0–2, 0–3 lub 0–4 punkty.
 3. zadania otwarte rozszerzonej odpowiedzi - polegają na udzieleniu samodzielnej odpowiedzi oraz wykazaniu się umiejętnością rozumowania i dobierania własnych strategii matematycznych. Za ich rozwiązanie można uzyskać 0–4, 0–5, 0–6 punktów.

Co warto powtórzyć przed maturą z matematyki?

Analizując arkusze z poprzednich lat można wytypować zagadnienia, które regularnie pojawiają się na mature z matematyki zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Są to m.in.:

 • wartość bezwzględna
 • układy równań
 • ciągi arytmetyczne
 • geometria przestrzenna i trygonometria
 • rachunek prawdopodobieństwa
 • procenty
 • potęgi i pierwiastki
 • logarytmy
 • funkcja kwadratowa
 • funkcja liniowa
 • zbiory

Arkusze maturalne z poprzednich lat

Aby jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu maturalnego z matematyki, można przećwiczyć zadania, które pojawiły się w poprzednich latach. Dzięki temu można dokładnie zobaczyć, jak są one sformułowane, jak wyglądają grafiki i ile miejsca mamy na zapisanie odpowiedzi.

Matura z matematyki rozszerzonej 2020

Matura z matematyki rozszerzonej 2019

Matura z matematyki rozszerzonej 2018

Szczegółowy harmonogram matur 2021

Egzaminy maturalne w terminie głównym na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym odbędą się w okresie od 4 do 20 maja 2021 r. Z kolei z egzaminami w terminie dodatkowym uczniowie zmierzą się od 1 do 16 czerwca 2021 r.

Wyniki egzaminu maturalnego zostaną ogłoszone 5 lipca 2021 r.

Harmonogram matur 2021:

 • 4 maja: 
  9.00 - język polski (poziom podstawowy)
  14.00 - język łaciński i kultura antyczna (poziom rozszerzony)
 • 5 maja: 
  9.00 - matematyka (poziom podstawowy)
  14.00 - historia muzyki (poziom rozszerzony)
 • 6 maja: 
  9.00 - język angielski (poziom podstawowy)
  14.00 - historia sztuki (poziom rozszerzony)
 • 7 maja: 
  9.00 - język angielski (poziom rozszerzony)
  14.00 - filozofia (poziom rozszerzony)
 • 10 maja: 
  9.00 - język polski (poziom rozszerzony)
  14.00 - język kaszubski (poziom rozszerzony)
  14.00 - język łemkowski (poziom rozszerzony)
 • 11 maja: 
  9.00 - matematyka (poziom rozszerzony)
  14.00 - wiedza o społeczeństwie (poziom rozszerzony)
 • 12 maja: 
  9.00 - biologia (poziom rozszerzony)
  14.00 - język francuski (poziom rozszerzony)
  14.00 - język francuski (poziom dwujęzyczny)
 • 13 maja:
  9.00 - geografia (poziom rozszerzony)
  14.00 - język francuski (poziom podstawowy)
  14.00 - język hiszpański (poziom podstawowy)
  14.00 - język niemiecki (poziom podstawowy)
  14.00 - język włoski (poziom podstawowy)
  14.00 - język rosyjski (poziom podstawowy)
 • 14 maja: 
  9.00 - chemia (poziom rozszerzony)
  14.00 - język niemiecki (poziom rozszerzony)
  ]14.00 - język niemiecki (poziom dwujęzyczny)
 • 17 maja: 
  9.00 - historia (poziom rozszerzony)
  14.00 - język rosyjski (poziom rozszerzony)
  14.00 - język rosyjski (poziom dwujęzyczny)
 • 18 maja: 
  9.00 - fizyka (poziom rozszerzony)
  14.00 - język hiszpański (poziom rozszerzony)
  14.00 - język hiszpański (poziom dwujęzyczny)
 • 19 maja: 
  9.00 - informatyka (poziom rozszerzony)
  14.00 - język włoski (poziom rozszerzony)
  14.00 - język włoski
 • 20 maja: 
  9.00 - język mniejszości narodowych (poziom podstawowy)
  14.00 - język mniejszości narodowych (poziom rozszerzony)

Już od lipca zmiany w 300 plus?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie