Matura Próbna Operon 2017: Chemia Odpowiedzi, Arkusz (Matura Chemia podstawowa, rozszerzona)
Próbną maturę z biologii na poziomie rozszerzonym pisała wczoraj m.in. Wiktoria Mikuła z VIII LO w Krakowie.
- Dla mnie matura nie była aż tak trudna, nie wyszłam z niej załamana. Aczkolwiek niektórych rzeczy nie pamiętałam, dlatego część zadań sprawiła mi pewną trudność. Ale do niektórych zadań mogłam się uśmiechnąć, bo materiał pamiętałam z ostatnich lekcji – tak 18-latka mówiła nam po zakończeniu egzaminu.
Jak wymieniała, zadania dotyczyły głównie roślin, pojawiły się też pytania o układ pokarmowy człowieka. Trzeba było m.in. podać rodzaj drzewa iglastego pokazanego na rysunku, zmierzyć się z pytaniami o organella roślinne, o drożdże… Piszący egzamin musieli tez narysować diagram słupkowy, gdzie należało porównać zapotrzebowanie na kalorie mężczyzny i kobiety, w zależności od aktywności fizycznej.
Matura Próbna Operon 2017: Chemia "Trudniej było z rozpoznawaniem związków chemicznych"
Z rozpoznawaniem roślin iglastych nie miała problemu Magdalena Dziad z tego samego liceum. -
Trudniej było z rozpoznawaniem związków chemicznych przedstawionych na rysunkach - adeniny, białek. Ogólnie nie było źle – kwitowała. Dlaczego wybrała biologię? - Jest ciekawym przedmiotem, lubię biologię – mówiła nam Magdalena Dziad. Planuje wybrać studia związane właśnie z biologią.
Czy przyszli maturzyści przygotowywali się szczególnie do próbnego egzaminu? - Z biologii uczę się systematycznie, bo raz w tygodniu mamy powtórkę do matury organizowaną przez naszą nauczycielkę i to bardzo nam pomaga. Więcej uczyłam się przed egzaminem z matematyki – wyznawała Wiktoria Mikuła.
Matura Próbna Operon 2017: Chemia "Matura z chemii wymaga dużej systematyczności w nauce"
Ci, którzy wybrali rozszerzoną maturę z chemii, musieli m.in. napisać równanie reakcji do usunięcia twardości wody, obliczyć pH na podstawie iloczynu rozpuszczalności. Z chemii organicznej na egzamin trafiła np. reakcja bromowania. Trzeba było narysować doświadczenie otrzymywania wodorotlenku potasu. Było też zadanie, w którym uczniowie musieli rozpoznać, czy dany wykres przedstawia reakcję endo-czy egzotermiczną.
- Matura z chemii wymaga dużej systematyczności w nauce, ale dzisiejszy egzamin według mnie nie był bardzo trudny. Natomiast widzę, że mam braki w wiedzy i powinnam więcej powtórzyć. Miałam wrażenie, że wiem, co powinnam zrobić w zadaniu, ale nie pamiętałam do końca wzorów. Pewnie miał na to wpływ również stres, bo bardzo się denerwowałam – opowiadała nam Alicja Małek z VIII LO. Gdy chodzi o studia, licealistka myśli o farmacji lub np. biotechnologii czy bioinżynierii.
Matura Próbna Operon 2017: Chemia (podstawowa, rozszerzona) Gdzie znaleźć arkusz zadań wraz z odpowiedziami?
Po próbnej maturze z Operonem z chemii na pewno będziecie chcieli sprawdzić arkusze zadań i odpowiedzi, aby upewnić się, jak wam poszło. Gdzie znajdziecie arkusze zadań? Arkusze z próbnej matury z chemii z Operonem będą dostępne po egzaminie na stronie Operonu.
Matura Próbna Operon 2017/2018: Harmonogram
Matura Próbna z Operonem z Języka Polskiego - 21 listopada 2017
- Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym (170 minut)
- Egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym (180 minut)
Matura Próbna z Operonem z Matematyki - 22 listopada 2017
- Egzamin z matematyki na poziomie podstawowym (170 minut)
- Egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym (180 minut)
Matura Próbna z Operonem - Język obcy - 23 listopada 2017
- Egzamin z języka obcego na poziomie podstawowym (120 minut)
- Egzamin z języka obcego na poziomie rozszerzonym (150 minut)
Matura Próbna z Operonem - przedmioty dodatkowe - 24 listopada 2017
- Egzamin z przedmiotów dodatkowych (180 minut)
Źródło: gs24.pl