Matura z geografii 2019 ARKUSZ, OPINIE, ODPOWIEDZI – co było...
Jako jeden z pierwszych z egzaminu z geografii wyszedł Jarosław Batko z klasy III C z VIII LO w Krakowie.
- Poszło dobrze, fakt, że wyszedłem godzinę przed zakończeniem egzaminu świadczy o tym, że znalezienie odpowiedzi nie było trudne - mówi Jarosław Batko.
Maturzysta zauważa, że było dużo pytań z geografii polski, i rodzajów gleb.
- Największa trudność sprawiło mi wyjaśnienie niektórych procesów atmosferycznych np. wyżu barycznego. Wiedziałem na czym one polegają ale nie jestem pewien czy moja definicja będzie dobrze oceniona – mówi absolwent VIII LO.
Zadowolony z egzaminu jest również z Michał Filipowski z tej samej klasy. Choć tuż po wyjściu z sali uświadomił sobie, że popełnił jeden błąd. - Źle oznaczyłem rodzaje chmur. To jednak nie powinno wpłynąć na ogólna ocenę mojej pracy. Liczę, że zdobędę ok. 80 proc. punktów – mówi Michał Filipowski.
Maturzysta podkreśla, że wyjątkowo łatwe były zadanie z geografii ekonomiczno społecznej.
Matura z geografii 2019
Matura rozszerzona z geografii odbędzie się 15 maja o godzinie 9:00 i będzie trwała 180 minut. W ramach powtórki warto porobić zadania z arkuszy z poprzednich lat – jest duże prawdopodobieństwo, że zadania się powtórzą lub będą bardzo podobne. Wykonywanie ćwiczeń z arkuszy w Internecie może pomóc w zorientowaniu się, jak wyglądają zadania na maturze z geografii i co sprawdzają – zwykle schemat zadań jest ten sam. Dobrym pomysłem może być przeglądnięcie atlasów i podręczników, aby zapoznać się z mapami i obrazami i nie dać się zaskoczyć na egzaminie.
Matura poprawkowa z geografii 2019
Poziom rozszerzony matury z geografii ma jedną ważną zaletę – nie da się go nie zdać. Jest to matura dodatkowa, którą piszą uczniowie chętni, dlatego nie jest wymagany próg 30% maksymalnej liczby punktów, tak jak w przypadku egzaminów na poziomie podstawowym.
Jeśli jednak zdarzy się sytuacja, w której zdobyty wynik nie będzie zadowalający, termin poprawkowej matury przypada na 20 sierpnia 2019 roku.
Matura z geografii 2019: arkusz CKE
Arkusz z geografii w zeszłym roku zawierał 36 zadań i trwał 180 minut. Rozpoczął się od mapy świata z zaznaczonymi strefami klimatycznymi – w zadaniu należało wskazać dwie prawidłowości klimatyczne występujące na Ziemi. Następnie pojawiły się zadania, które należało wykonać na podstawie barwnych zdjęć z materiału źródłowego – pierwsze dotyczyło pustyni Namib, a drugie wód artezyjskich i subartezyjskich. Trzeba było na przykład podać wspólną cechę obu rodzajów podanych wód.
Matura z geografii 2019: jakie były zadania
Zdający musieli zmierzyć się z zadaniami na temat m.in.: zmarzlin, płyt litosfery, planów batymetrycznych czy mis jezior. Ćwiczenia dotyczyły geologii, wszechświata, uwarunkowań przyrodniczych rezerwatów i parków narodowych, skał, gleb strefowych czy gęstości zaludnienia w różnych krajach.
Matura z geografii 2019: zadania z mapy
Na maturze z geografii sprawdzano umiejętności czytania ze zrozumieniem, łączenia ze sobą różnych faktów i uwarunkowań, rozumienia tabel i danych, a przede wszystkim – czytania map i wykonania zadania na podstawie materiału źródłowego i obrazka.
Matura 2019 CKE: przecieki z geografii. Jakie będą tematy? Czy wyciekły arkusze?
Jak co roku, na różnych forach internetowych pojawiają się informacje o wycieku arkuszy z matur do Internetu. Najczęściej można je znaleźć na stronach, które za opłatą oferują właśnie takie "przecieki". Uważajcie i nie dajcie się nabrać! Niemal na pewno informacja o przeciekach jest fałszywa, a arkusze, o ile w ogóle takie będą, mogę być wyssane z palca. Dużo lepiej jest spożytkować czas po prostu na naukę przed egzaminem, niż na szukanie w internecie potencjalnych przecieków przez maturą 2019.
Centralna Komisja Egzaminacyjna zapewnia, że o żadnych przeciekach przed maturą 2019 nie może być mowy. Arkusze zawsze są pilne strzeżone i otwierane w szkołach dopiero po rozpoczęciu matury.
Ważna informacja: tematy i pytania, jakie pojawią się na maturze 2019 ujawniane są tylko i wyłącznie w momencie rozpoczęcia się egzaminu. Wszelkie przecieki, które można znaleźć w internecie mogą wprowadzić w błąd uczniów.
Harmonogram egzaminów maturalnych 2019
CZĘŚĆ USTNA:
9-22 maja:
- język polski
- języki mniejszości narodowych
- język łemkowski
- język kaszubski
6-25 maja:
- języki obce nowożytne
CZĘŚĆ PISEMNA
6 maja - poniedziałek
- język polski - pp - godz. 9:00, pr - godzina 14:00
7 maja - wtorek
- matematyka - pp - godz 9:00
- język łaciński i kultura antyczna - godz 14:00
8 maja - środa
- język angielski - pp - godz. 9:00
- język angielski - pr, dj, godz. 14:00
9 maja - czwartek
- matematyka pr - godz. 9:00
- filozofia - pp, pr, godz. 14:00
10 maja - piątek
- biologia pp, pr - godz. 9:00
- wiedza o społeczeństwie pp, pr - godz. 14:00
13 maja - poniedziałek
- chemia - pp, pr - godz. 9:00
- informatyka - pp, pr - godz. 14:00
14 maja - wtorek
- język niemiecki - pp - godz. 9.00
- język niemiecki - pr, dj - godz. 14:00
15 maja - środa
- geografia - pp, pr - godz. 9:00
- historia sztuki - pp, pr - godz. 14:00
16 maja - czwartek
- język rosyjski - pp - godz. 9:00
- język rosyjski - pr, dj - godz. 14:00
17 maja - piątek
- język francuski - pp - godz. 9:00
- język rosyjski - pr, dj - godz. 14:00
20 maja - poniedziałek
- fizyka i astronomia - pp - godz. 9:00
- język francuski - pr, dj - godz. 14:00
