FLESZ - Nastroje w nieruchomościach zdecydowanie się pogarszają

80-arowy teren składający się z pięciu działek położony jest w pobliżu budynku Urzędu Miasta Krakowa przy ul. Wielickiej i linii kolejowej w Płaszowie. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego "Wielicka - Wschód" określono ich przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną i zabudowę usługową. Można postawić tam bloki do 22 metrów wysokości, na innych – biurowce wznoszące się nawet do 25 metrów.
- Obecnie na tych działkach znajdują się pustostany, jednak biorąc pod uwagę przeznaczenie zapisane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, jest to obszar z potencjałem. Tym bardziej dziwi więc decyzja urzędu o tym, by się go pozbyć - mówi Ewa Owerczuk, polityczka Partii Razem.
"Tak atrakcyjny teren powinien zostać w miejskich rękach"
Na politykę wyprzedaży miejskiego gruntu nie zgadzają się też aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa.
- Namawiamy odpowiedzialnego za tę sytuację prezydenta Jacka Majchrowskiego, aby wycofał się z pomysłu sprzedaży ostatnich miejskich gruntów w rejonie ulic Wielickiej i Prokocimskiej, które znajdują się pod olbrzymią presją deweloperską. Razem z setkami nowych mieszkań nie powstają żadne usługi publiczne. Tak atrakcyjny teren powinien zostać w miejskich rękach. Może powstać tam szereg funkcji społecznych, przedszkole, park kieszonkowy, osiedle komunalne bez chaosu przestrzennego lub mieszkania w budownictwie społecznym - czytamy w petycji Akcji.
Przeciwko sprzedaży działek jest też Szymon Toboła, przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XIII Podgórze. - Wysłaliśmy do urzędu miasta pismo z prośbą o wstrzymanie procedowania sprzedaży gruntów i rozpatrzenie możliwości wybudowania tam przedszkola - mówi Szymon Toboła.
Aktualnie przedszkole ma swoją siedzibę w kilku mieszkaniach przy ul. Wielickiej.
- Warunki prowadzenia takiej placówki odbiegają jednak od tych, które można by uzyskać, budując przedszkole z prawdziwego zdarzenia. Plan miejscowy dopuszcza taki rodzaj zabudowy na tych gruntach, więc nie widzę przeszkód, aby powstało tam przedszkole - mówi Szymon Tobola.
400 pustostanów do remontu
Miasto, mimo protestów, nie chce się wycofać ze sprzedaży gruntów. - Miasto za pieniądze ze sprzedaży działek wyremontuje pustostany. Spodziewa się, że za wspomnianą kwotę 12 mln zł uda się wyremontować w ciągu roku ok. 400 pustostanów w Krakowie - mówi Grażyna Rokita z biura prasowego krakowskiego magistratu.
Urzędniczka przypomina, że nieruchomości nie zostały w planie przewidziane do zagospodarowania pod kątem zieleni rekreacyjnej, nie są też ujęte w Powiatowym Programie Zwiększenia Lesistości. Miasto nie planuje tam realizować żadnej strategicznej czy programowej inwestycji.
Grażyna Rokita podkreśla, że w ostatnich latach miasto wybudowało sporo lokali socjalnych, m.in. ponad 350 mieszkań komunalnych na osiedlu Przyzby-Zalesie czy prawie 200 lokali przy ul. Wańkowicza.
- Natomiast środki uzyskane ze sprzedaży działek przy ul. Wielickiej umożliwią realizację kolejnego przedsięwzięcia mieszkaniowego, które przyniesie szybkie korzyści dla mieszkańców. Obecnie w Krakowie czas oczekiwania na lokal socjalny wynosi niewiele ponad rok. To efekt prowadzonych w ostatnich latach działań miasta - wyjaśnia Grażyna Rokita.
"Deweloperzy mają już gdzie budować"
Ewa Owerczuk uważa jednak, że te grunty powinny być wykorzystane do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. - Nawet jeśli nie w najbliższej przyszłości, to kiedyś, dajmy na to, po zmianie władz w Krakowie na takie, które priorytetowo traktują rozwój mieszkalnictwa. Ale rozwój pojmowany nie jako wyzbywanie się gruntów na rzecz deweloperów, ale jako dbanie o odpowiednio duży zasób mieszkań dostępnych cenowo. Deweloperzy mają już gdzie budować - dodaje.
- Co można kupić w sklepie EKIPY? Złoty łańcuszek za 1700 zł, bluzy i gadżety
- Luksusowe dzielnice w Krakowie. Życie tutaj może kosztować fortunę
- Wojsko sprzedaje atrakcyjne nieruchomości w Małopolsce. Zobacz, co oferuje AMW
- Suknia z orłem szokuje na Miss Supranational MEMY Internautów też
- Rząd szykuje nas na czwartą falę. Niedzielski: Maseczki zostaną z nami na dłużej
- Jak zadbać o ładny zapach w domu? 12 sposobów, aby w mieszkaniu pięknie pachniało