FLESZ - Rzecznik Rządu o projekcie o pomocy kredytobiorcom

– Rankingi dają jakąś informację czy na tyle dobrze radzimy sobie z inwestycjami i zarządzaniem miastem. Jest to punkt odniesienia, ale oczywiście nie pracujemy dla rankingów tylko dla naszych mieszkańców – przyznaje w rozmowie z "Gazetą Krakowską" burmistrz Limanowej Władysław Bieda.
Nasz rozmówca nie ukrywa radości z tak wysokiego miejsca.
– Mamy teraz porównanie z innymi samorządami. Cieszymy się z tak dobrej oceny, a nasza radość jest tym większa, iż jest to wiarygodny ranking poprzedzony rzetelnymi danymi – zauważa burmistrz Bieda.
Warto wiedzieć, że jednostki samorządu terytorialnego były oceniane przez zespół pod kierownictwem prof. Eugeniusza Sobczaka pod kątem 16 wskaźników Głównego Urzędu Statystycznego.
Ranking, jak informuje Urząd Miasta Limanowa, powstał na podstawie analizy wskaźników obejmujących trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny i ochrony środowiska. Co najważniejsze w zestawieniu uwzględniono wszystkie polskie miasta i gminy, co jak najlepiej świadczy o lokacie zajmowanej przez Limanową.
O ostatecznym miejscu w rankingu decydowała suma punktów uzyskana z takich obszarów jak m.in. wydatki majątkowe inwestycyjne per capita; liczba osób pracujących na 1000 mieszkańców; liczba osób bezrobotnych na 1000 mieszkańców; liczba podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na 1000 mieszkańców czy odsetek mieszkańców objętych sieciami kanalizacyjną, wodociągową czy usługami oczyszczalni ścieków. Brano też pod uwagę liczbę absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1000 mieszkańców czy nawet odsetek radnych mogących pochwalić się wyższym wykształceniem.
W zestawieniu dziesięciu najlepszych gmin miejskich w Polsce za rok 2021 na pierwszym miejscu znalazł się Karpacz. Dalej były Sucha Beskidzka, Wysokie Mazowieckie, Złotów, Łeba i Podkowa Leśna. Limanowa wyprzedziła w "dziesiątce" Szczawno–Zdrój, Mielec i Płońsk.