https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasto Proszowice obchodziło 79. rocznicę bitwy pod Proszowicami [ZDJĘCIA]

Andrzej Powidzki
Msza święta w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela, złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą wydarzenie z 7 września 1939 roku umieszczoną na ścianie Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz uroczysta ceremonia przed pomnikiem „Pamięci Żołnierzy Armii Kraków Poległych w Obronie Ojczyzny 6 - 7. IX.1939 r.” na cmentarzu parafialnym i odsłonięcie tablicy upamiętniającej żołnierza Korpusu Pogranicza kaprala Jana Oraczewskiego – tak w Proszowicach uczczono pamięć o żołnierzach poległych w Kampanii Wrześniowej 1939 roku.

W obchodach kolejnej rocznicy bitwy wzięła udział delegacja z powiatu pszczyńskiego. Przybyli także przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Pszczynie i Pszczyńskiego Bractwa Strzeleckiego oraz pszczyńskiego koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Uroczystość obchodów rocznicy bitwy pod Proszowicami rozpoczęła się na proszowickim rynku, skąd nastąpił przemarsz uczestników uroczystości do kościoła. W kościele została odprawiona uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny i za poległych podczas II wojny światowej, a w szczególności żołnierzy 55. Dywizji Piechoty poległych w proszowickiej bitwie.

Po mszy świętej, wokół rynku zobaczyliśmy niekończący się pochód, który był prowadzony przez strażacką orkiestrę dętą „Błysk” z Żębocina i kompanię honorową składającą się z żołnierzy 16. batalionu powietrzno–desantowego z Krakowa. Maszerowali: poczty sztandarowe i uczniowie klas służb mundurowych z Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego z Proszowic, przedstawiciele władz województwa, powiatu i miasta, kościoła oraz delegacje ze szkół powiatu, stowarzyszeń, zakładów pracy i instytucji, a także inni partnerzy społeczni.

Na rynku pochód na chwilę zatrzymał się przed budynkiem Biblioteki Miejskiej, w miejscu gdzie wmurowana jest tablica upamiętniająca obrońców miasta z września 1939 roku. Pod tablicą, Grzegorz Cichy - burmistrz Gminy i Miasta Proszowice w asyście osób towarzyszących złożył kwiaty. Tym gestem uczestnicy uroczystości oddali cześć obrońcom miasta.

Po złożeniu kwiatów i oddaniu hołdu, uroczysty pochód ruszył na cmentarz parafialny przy ul. Krakowskiej, tutaj bowiem są kwatery wojskowe, w których spoczywają żołnierze polegli we wrześniu 1939 roku w bitwie pod Proszowicami.

Na cmentarzu poległych żołnierzy upamiętnia pomnik z orłem w koronie i inskrypcją: PAMIĘCI ŻOŁNIERZY ARMII KRAKÓW POLEGŁYCH W OBRONIE OJCZYZNY 6-7.IX.1939 R. Na prawym i lewym skrzydle pomnika znajdują się tablice z nazwiskami 118 żołnierzy Wojska Polskiego poległych w bitwie pod Proszowicami.

Przy tej kwaterze wojskowej rozpoczął się uroczysty apel upamiętniający to ważne wydarzenie dla Proszowic z 7 września 1939 roku.

Po podniesieniu flagi państwowej RP na maszt i odegraniu hymnu państwowego, organizator uroczystości burmistrz Grzegorz Cichy powitał uczestników i wygłosił okolicznościowe przemówienie. Po wystąpieniu burmistrza głos zabrali inni uczestnicy zgromadzenia, między innymi poseł na Sejm VIII kadencji Włodzimierz Bernacki oraz wójt gminy Jordanów Stanisław Pudo.

Po zakończonych wystąpieniach, przystąpiono do odsłonięcia tablicy upamiętniającej kaprala Jana Oraczewskiego. Głos zabrał burmistrz Proszowic, który między innymi powiedział: - Wydarzenia z września 1939 roku są bliskie mieszkańcom Proszowic, dla których ważny jest obowiązek pielęgnowania pamięci o tych, którzy walczyli i polegli za Polskę, czego dowodem jest dzisiejsze odsłonięcie tablicy upamiętniającej jednego z wielu Bohaterów września 1939 roku.

Na tablicy widnieje napis: Pamięci kaprala Jana Oraczewskiego ur. 20 VI 1909 r. w Gniazdowicach poległego 2 IX 1939 r. w Wysokiej koło Jordanowa, żołnierza Korpusu Pogranicza członka Pociągu Pancernego nr 51 wchodzącego w skład Armii „Kraków”, w podpisie czytamy: Społeczeństwo Gminy i Miasta Proszowice 7 września 2018 r.

Aktu odsłonięcia tablicy dokonała córka Jana Oraczewskiego pani Kazimiera Rojek wraz z wnuczką.

Później rozpoczęła się ceremonia złożenia wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem PAMIĘCI ŻOŁNIERZY ARMII KRAKÓW POLEGŁYCH W OBRONIE OJCZYZNY 6-7.IX.1939 R

Po zakończenie ceremonii składania wieńców i wiązanek kwiatów został odczytany apel pamięci przez żołnierza z kompanii honorowej.

Na zakończenie kompania honorowa wystawiona przez 16. batalion powietrzno–desantowy, wykonała salwę honorową w celu uczczenia pamięci żołnierzy września oraz poległych w walce pod Proszowicami.

Po oddaniu salwy honorowej, głos zabrał burmistrz Proszowic, który podziękował zgromadzonym za uczestnictwo w uroczystości.

Komentarze 17

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

z
zagrożona
spyphone
t
to prawda
To jest to bardzo żałosne i nie na miejscu. Towarzystwo wzajemnej adoracji jak zwykle ma sie dobrze w Proszowicach. Dlatego nie mogłabym być w żadnej partii.
l
luty 2016
Tego i dalszego ciągu nie powinno być ale skoro było ...... to ktoś musi , to i wszystkie konsekwencje , wziąć na klatę.
p
pisarka
To jakieś nieporozumienie bo to mnie pewna grupa przest. coś kradła i ukradła a 156 kk to spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w tym 1 osoba zmarła.
p
pisarka
Ja mam na myśli konkretny ciąg zdarzeń od 15 czerwca 2016 r. do nadal.
o
obserwator
Burmistrzu zaprosił swych gosci do Caritasu na wyżere po uryczostości a dla pani KAZIMIERY ROJEK CÓRKI JANA ORACZEWSKIEGO i jej rodziny zabrakło miejsca, Rodzinę Pani Kazimiera zaprosiła do COREONE
J
Jan
Smyku- masz jakieś zdarzenie albo kogoś konkretnego na myśli? tak sobie tu gdybasz razem z ,, pisarką ,,
T
Titty Twister
Przecież Proszowice wybrały sobie PSL, więc skąd to rozliczanie PISu ?
W
Wyborca
To my moherowe berety.
m
mieszkaniec
Co zrobił poseł z PIS dla Proszowic, nie licząc czasu spędzonych przy herbatce i zwożenia tu Antoniego Smoleńskiego , I sekretarza partii i innych aparatczyków partyjnych
S
Smyk
Przykładowo grupa mieszkańców łapie złodzieja na gorącym uczynku , wzywa i przekazuje go policji, policja prokuraturze , prokurator sądowi , zapada wyrok . I co ? ZŁODZIEJ powołuje się na art. 156 kk ,,,, litości.......
p
pisarka
Skrobę duuuuże zawiadomienie do PK. Duuuuuże i bardzo szczegółowe. Zeby nie było nieporozumień - w mojej własnej tragicznej sprawie.
z
zagrożona
Może by tak też pielęgnować teraźniejszość , szanować ludzi , zwalczać przemoc , mobbing , podsłuchy ? Bitwa pd Proszowicami ? Gra w mafię ? Taka taktyka ?
M
Miejscowy
A co temu miastu zostało jak nie gadanie o historii, bo perspektyw na przyszłość przecież nie ma za szczególnych. Dajcie jeszcze tablicę że w 2012 r. był w Proszowicach Antoni "Ruski Agent" Macierewicz i że miał tu przyjechać tow. Jarosław ale mu coś wypadło i nie dotarł. O, to są konkrety, a nie ciągłe gadanie o braku pracy, słabych perspektyw i zwijaniu się miasta
m
mieszkaniec
Do wymiany od zaraz.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska