Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto zdecydowało, co zrobić ze starymi rowerami miejskimi

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
To już ostatnie chwile starego roweru miejskiego KMK Bike. Wkrótce zastąpi go Wavelo
To już ostatnie chwile starego roweru miejskiego KMK Bike. Wkrótce zastąpi go Wavelo Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Na nowy system roweru miejskiego poczekamy najpóźniej do połowy października. Od połowy września będzie on stopniowo zastępował stary system. Dotychczasowe rowery trafią natomiast do krakowskich szkół.

O tym, co można zrobić ze starymi rowerami miejskimi pytaliśmy już urzędników w zeszłym tygodniu. Wtedy pytaniem byli zaskoczeniu. Teraz znaleźli już rozwiązanie.

- Ze względu na to, że rowery trzeciej generacji nie mogą współpracować ze stacjami 4G, a są w dobrym stanie technicznym zdecydowaliśmy, że po ich zdemontowaniu i poddaniu serwisowi, zostaną rozdane jednostkom gminnym m.in. szkołom – zaznacza Marcin Korusiewicz dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Pierwszą placówką, która zdecydowała się na przyjęcie 20 rowerów jest X Liceum Ogólnokształcące.

Jak dodaje Korusiewicz, zapytanie o chęć przejęcia rowerów skierowano do różnych jednostek, m.in. domów dziecka. Część rowerów zostanie też np. w gestii ZIKiT-u.

Nowy rower, głosami mieszkańców nazwany Wavelo, będzie działał przez cały rok. Około 15 września rozpocznie się proces jego wdrażania. W miejsce starych stacji zaczną być stopniowo montowane nowe. Prace mają potrwać do 14 października, kiedy dostępny będzie już tylko nowy rower.

Równolegle prowadzony będzie proces migracji bazy danych do nowego systemu. Środki finansowe użytkowników zostaną przetransferowane i zaksięgowane w „wirtualnym portfelu”. Użytkownicy będą mogli swoje pieniądze przeznaczyć na opłatę abonamentową lub pozostawić jako środki do wykorzystania w usłudze „Pay as You go”, czyli opłat naliczanych za wyjeżdżone minuty. Dokładny cennik nowego roweru miejskiego nie jest jeszcze znany. Trwają rozmowy między firmą BikeU a ZIKiT-em.

Dotychczas do dyspozycji krakowian dostępne były 34 stacje i 300 tradycyjnych rowerów miejskich. Zgodnie z umową, którą miasto podpisało z BikeU do 15 października w Krakowie stanie 15 stacji, z których będzie można wypożyczyć 100 rowerów. Stacje będą rozmieszczone tak, aby wszystkie miejsca strategiczne miasta, z dużymi skupiskami ludzi, miały dostęp do punktów rowerowych (rynek, dworce, urzędy, uczelnie itp.) Drugi etap, w trakcie którego pojawi się 300 rowerów wstępnie zaplanowany jest na marzec 2017. Finalnie liczba rowerów ma wynosić 1500.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska