Decyzję podjął komitet wykonawczy federacji, który poparł zalecenia Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) dotyczące dopuszczenia Rosjan i Białorusinów do startów.
Zawody na Kubie jednym z etapów kwalifikacji na igrzyska
Najbliższe, trzecie kwalifikacyjne zawody do igrzysk olimpijskich w Paryżu 2024 odbędą się w dniach 8-18 czerwca na Kubie.
Jednocześnie niezależna agencja sprawdzi rosyjskich i białoruskich sportowców, a także trenerów i personel medyczno-techniczny pod kątem przynależności do klubów sił zbrojnych i organów bezpieczeństwa, czyli CSKA i Dynama, a także stosunku sportowców wobec inwazji na Ukrainę, którzy w przypadku poparcia działań wojennych zostaliby wykluczeni ze startów.
Obostrzenia wobec zawodników z klubów służb mundurowych
Pod koniec lutego 2022 roku po wybuchu wojny na Ukrainie MKOl wystosował apel do międzynarodowych federacji sportowych i zalecił, aby nie dopuszczały rosyjskich i białoruskich sportowców do jakichkolwiek zawodów.
Podczas zdalnego zebrania komitetu wykonawczego MKOl 28 marca zalecono, aby sportowcy z Rosji i Białorusi otrzymali neutralny status w zawodach międzynarodowych, jeśli nie byli aktywnie zaangażowani we wspieranie działań wojennych oraz nie reprezentują klubów wojskowych i policyjnych.
Ukraińcy sztangiści nie wezmą udziału w igrzyskach w Paryżu?
Wcześniej okazało się , że ukraińska kadra ciężarowców może nie wystąpić na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku z powodu naruszeń dopingowych. W marcu wykryto stosowanie niedozwolonych środków u mistrzyni świata i Europy 2021 w kategorii wagowej 81 kg, Aliny Maruszczak i po igrzyskach w Tokio była już trzecia osobą w ukraińskiej kadrze naruszająą antydopingowy regulamin po Bogdanie Taranence i Rusłanie Kożakinie.
Zgodnie z regulaminem IWF, jeśli między 23 lipca 2021 a 25 lipca 2024 zostaną popełnione trzy lub więcej naruszeń dopingu, niezależna komisja może cofnąć część lub całość kwot narodowej federacji.
