Kiedyś odwiedzały to miejsce tłumy. Była elegancka poczekalnia, kasa biletowa i zegar. Ten niestety podobnie jak czas dla tego miejsca zatrzymał się już wiele lat temu. Budynek stał się miejsce wstydu w uzdrowisku, które cieszy się ogromną popularnością wśród turystów.

Krynica-Zdrój już od jakiegoś czasu jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków. W 2022 roku zgodnie z danymi Małopolskiej Organizacji Turystycznej, na liście najczęściej wybieranych miejscowości turystycznych w Małopolsce znalazły się: Kraków, tuż za nim na podium była właśnie Krynica-Zdrój, a dopiero później Zakopane.
Budynek dworca znajduje się niemal w samym centrum i szpeci wizerunek uzdrowiska. Odrapane ściany, zaniedbane wnętrza i fatalne drogi dojazdowe witają turystów podróżujących koleją. Wstydliwy obrazek od lat nie może zniknąć z uzdrowiska, choć samorząd robi wszystko aby przejąć obiekt i dać mu nowe życie.

Rozmowy dotyczące przejęcia dworca i sąsiednich działek prowadzone były jeszcze za kadencji Dariusza Reśki, poprzedniego burmistrza Krynicy. Zależało mu nie tylko na samym obiekcie, ale przede wszystkim sąsiednim placu, na którym planowano wybudować parking na 200 miejsc. Niestety, ówczesnym władzom gminy nie udało się porozumieć ze spółką PKP S.A.
W 2021 roku obecny burmistrz Piotr Ryba poinformował, że gmina chce zakupić obiekt. Na przeszkodzie stanęły jendak skomplikowane procedury ze strony PKP. Wszystko wskazuje jednak na to, że wkrótce może się to udać. Na zrealizowanie tej inwestycji gmina będzie potrzebować około 1 mln 800 tys zł.

- Mamy już pozwolenie na budowę z projektem budowlanym przebudowy tego obiektu. Oczywiście jego funkcja zostanie zachowana, ale mamy też możliwość stworzenia tam sali, gdzie mogłyby się odbywać spotkanie społeczne. Kiedyś był tam też bar dworcowy, ale co uda się tam dokładnie zrobić, to pewnie wyjdzie w trakcie - przyznaje Ryba.
W budynku znajdują się też mieszkania komunalne, dlatego konieczne będzie przeniesienie ich lokatorów. Jak podkreśla burmistrz to zasadna inwestycja, bo po modernizacji linii Podłęże-Piekiełko uzdrowisko spodziewa się kilkukrotne wzrostu ruchu kolejowego.
- To będzie prawdziwy impuls rozwojowy dla dworca. Obiekt oczywiście jest w rejestrze zabytków więc jego wygląd zgodnie z wytycznymi zostanie zachowany. Chcemy też zagospodarować teren wokół dworca - dodaje burmistrz.

Jak będzie wyglądał dworzec? W 2022 roku gmina Krynica-Zdrój ogłosiła wyniki nieograniczonego, jednoetapowego, realizacyjnego konkursu na opracowanie koncepcji funkcjonalno-przestrzennej dla dawnego dworca kolejowego.
Zwyciężył projekt Pracowni Projektowej „PIK” z Żor i jak się okazuje wiele jego elementów zostało wykorzystanych w ostatecznym projekcie budowlanym. - Ta koncepcja spotkała się z uznaniem i wiemy, że budynek będzie wyglądał podobnie. Jego autorzy zostali wybrani do zrealizowania projektu budowlanego - tłumaczy nasz rozmówca.
- Białowodzka Góra nad Dunajcem super pomysł na jesienną wędrówkę bez tłumów na szlaku
- Oto znane kobiety miliardera. Patrycja Tuchlińska, Beata Pruska czy Laura Michnowicz
- Katarzyna Zielińska uwielbia rośliny. W mieszkaniu stworzyła namiastkę dżungli
- Kuchnie świata na Sądecczyźnie. Co i gdzie można zjeść?
- Jest światowej sławy modelką. Pochodzi z małej sądeckiej wsi
- Wielkie otwarcie sezonu motocyklowego. W wydarzeniu wzięły udział setki osób
To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!
