Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkaj bezpiecznie i komfortowo

.
Krakowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej jest nie tylko wiodącym partnerem miasta w walce o czyste powietrze. Dba także o zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców poprzez likwidację źródeł zatruć tlenkiem węgla. Dostarcza bowiem ciepło nie tylko dla potrzeb ogrzewania mieszkań i domów ale także do podgrzewania wody bytowej.

Wydawałoby się, że energia cieplna z miejskiej sieci cieplnej to produkt powszechnie znany. Czy jednak na pewno wiemy wszystko na temat możliwości wykorzystania ciepła sieciowego w gospodarstwie domowym? Zarówno mieszkańcy Krakowa remontujący czy budujący domy, mieszkania jak i deweloprzy realizujący nowe inwestycje szukają nie tylko tanich ale także i bezpiecznych rozwiązań w budownictwie. Dlatego w nowo wybudowanych obiektach wielorodzinnych standardem jest wykorzystanie ciepła dostarczanego przez MPEC nie tylko do celów grzewczych ale także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Takie rozwiązanie zmniejsza nie tylko koszty budowy ale także eksploatacji lokali.

Dla kogo ten program?

Program kompleksowego wykorzystania ciepła z miejskiej sieci cieplnej skierowany jest do właścicieli i zarządców budynków, przyłączonych do miejskiej sieci cieplnej w zakresie ogrzewania. Projekt polega na zastąpieniu wody podgrzewanej w piecykach gazowych wodą podgrzewaną ciepłem sieciowym.

Takie rozwiązanie pozwala na likwidację potencjalnych źródeł zabójczego tlenku węgla, jakim są piecyki gazowe. Wymiana stolarki okiennej, niedostateczna wentylacja powoduje, że to do niedawna w miarę bezpieczne źródło podgrzewania wody w naszych domach może być zabójcze. Podgrzanie wody poza mieszkaniem i dostarczenie jej do kranów to nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa ale także komfortu.

Jak tego dokonać?

Obecne techniki instalacyjne umożliwiają dostarczenie centralnie przygotowanej wody o stałej temperaturze do wszystkich kranów w budynku bez konieczności przeprowadzenia gruntownych remontów i pozbawiania mieszkańców ciepłej wody na kilka dni czy tygodni. Najczęściej przerwa w dostawie ciepłej wody trwa tylko jeden dzień.

W przypadku budynków przyłączonych do miejskiej sieci cieplnej i wyposażonych w węzeł c.o. zasilany ciepłem sieciowym o tzw. wysokich parametrach, zadanie sprowadza się do rozbudowy tego węzła o moduł odpowiedzialny za podgrzewanie wody i do budowy instalacji doprowadzającej ciepłą wodę z wymiennika cwu do mieszkań. W obiektach, o których mowa powyżej korzystających z centralnie przygotowywanej ciepłej wody w lokalnych kotłowniach gazowych, realizacja polega na zastąpieniu kotłowni kompaktowym węzłem cwu oraz podłączenia do niego istniejącej instalacji ciepłej wody użytkowej.

Wszystko można zmienić

Bardziej złożone są projekty, w których konieczne jest doprowadzenie do budynku ciepła sieciowego o wysokich parametrach. Dotyczy to budynków zasilanych w ciepło o tzw. niskich parametrach z węzłów grupowych. W tych przypadkach zbyt wysokie koszty powodują, że nie wszystkie inwestycje są opłacalne.

Po co te zabiegi?

Można zapytać, po co te wszystkie zabiegi? Podstawowa przyczyna to zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom. Przed laty prawidłową wentylację w budynkach korzystających z gazowych podgrzewaczy wody zapewniały nieszczelne okna.
Wymiana okien podyktowana chęcią oszczędności lub walorami estetycznymi zakłóciła pracę systemów wentylacji grawitacyjnej. W zimie, a często również późną jesienią i wczesną wiosną, kiedy okna w mieszkaniach są szczelnie zamknięte, zaczyna brakować powietrza niezbędnego do całkowitego spalenia gazu. Brak ciągu kominowego powoduje, że produkty spalania, wśród nich tlenek węgla, pozostają w mieszkaniu.

Tlenek węgla - cichy zabójca

O tym, że tlenek węgla zabija, nie trzeba dziś nikogo przekonywać. Dlatego nie tylko można, ale należy próbować zmniejszyć zagrożenie. Montując w oknach nawiewniki okienne (20-400 zł/sztukę + koszt montażu) czy kupując czujnik czadu (100-200 zł), zmniejszamy prawdopodobieństwo zatrucia tlenkiem węgla. Musimy jednak pamiętać, że wszystkie urządzenia techniczne wymagają regularnych przeglądów i serwisowania. Nie możemy zapomnieć, że w mieszkaniu mamy gazowy podgrzewacz wody, którego niewłaściwa eksploatacja może spowodować poważne następstwa.

Ciepło sieciowe dostarczane do mieszkań eliminuje całkowicie ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Nowoczesna i w pełni zautomatyzowana technologia eksploatacji urządzeń grzewczych jest bezpieczna dla zdrowia i życia.
Użytkownik nie ma kontaktu z otwartym ogniem, ponieważ wszystkie urządzenia znajdują się poza jego mieszkaniem. Dzięki takiemu rozwiązaniu można bezpiecznie ogrzewać mieszkanie i korzystać z ciepłej wody użytkowej.

Obsługą urządzeń grzewczych doprowadzających energię cieplną do budynków zajmują się służby MPEC, które przeprowadzają
okresowe przeglądy i dbają o ich stan techniczny.

MPEC pokrywa obecnie 65 proc. zapotrzebowania na ciepło na terenie miast: Krakowa i Skawiny. Spółka zarządza 788,7 km sieci i ogrzewa 8,3 tys. obiektów. Energia, którą dostarcza firma wykorzystywana jest nie tylko do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale także klimatyzacji,
wentylacji oraz podgrzewania płyt boisk piłkarskich. Również Hala Widowiskowo-Sportowa w Czyżynach oraz Centrum Kongresowe będą ogrzewane przez MPEC.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska