Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkań wciąż przybywa. Deweloperzy szykują nowe inwestycje

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
W styczniu tego roku oddano do użytku 13 561 nowych mieszkań. To o 11,7 proc. mniej niż rok temu o tej samej porze. - Mniejsza liczba mieszkań nie oznacza jednak, że branża budowlana rozpoczyna zwijanie interesów - komentuje najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego analityk Home Brokera Marcin Krasoń.

Deweloperzy nie zwalniają tempa

- Gdy zsumujemy liczbę mieszkań oddanych do użytkowania w ostatnim roku, będzie to 177 tysięcy lokali i wówczas widać, że rynek nadal rośnie, bo oznacza to rok do roku wzrost o 6,7 proc. - wylicza Marcin Krasoń.

Jeszcze lepiej prezentują się inne statystyki dotyczące budownictwa mieszkaniowego. W ostatnich 12 miesiącach rozpoczęto w Polsce budowę 208,7 tys. mieszkań, o 17,3 proc. więcej niż w poprzednim takim okresie. Z kolei liczba pozwoleń na budowę wzrosła w ciągu ostatniego roku o 18,5 proc. - wydano ich przez 12 miesięcy aż 256,5 tys.

2017 był najlepszym rokiem w historii polskiego rynku mieszkaniowego. Deweloperzy sprzedali rekordową liczbę mieszkań, więcej niż wprowadzili na rynek. Nabywców znalazło przeszło dwa razy więcej lokali niż w czasie poprzedniego boomu z lat 2006-2008.

Rynek mieszkaniowy ma się dobrze

Co stoi za ciągle rosnącą liczbą mieszkań? Dlaczego deweloperzy nie zwalniają tempa, choć skończyły się rządowe dopłaty do zakupu pierwszego mieszkania, a wkrótce powinien na dobre ruszyć program mieszkań na wynajem, który ma sprawić, że o dach nad głową będzie Polakom łatwiej niż teraz?

- Rynek ma się dobrze, sprzyjają mu niskie stopy procentowe, niskie bezrobocie i rosnące płace - ocenia analityk Home Brokera. I zwraca uwagę, że obecna sytuacja jest dużo stabilniejsza niż pod koniec boomu kredytowo-mieszkaniowego z okresu 2006-2008. A to dlatego, że ceny nieruchomości nie rosną dziś w tak ekspresowym tempie jak 10 lat temu, zaś mieszkania kupowane są już nie tylko na kredyt, ale również (i to w znacznej części) za gotówkę.

- Zakupom sprzyja stabilna sytuacja makroekonomiczna oraz wzrost wynagrodzeń w kraju przy niskim bezrobociu i inflacji. W takich warunkach klienci śmielej podejmują decyzje o wydatkach na zakup nieruchomości - potwierdza Tomasz Sadłocha z Ochnik Development.

- Niewątpliwą podporą segmentu mieszkaniowego są niskie stopy procentowe, które nie zachęcają do trzymania pieniędzy na deficytowych lokatach - podkreśla Tomasz Sadłocha. - Wysokość stóp procentowych ma dla branży kluczowe znaczenie, bo nabywcy mieszkań mają większy dostęp do kredytów i możliwość zaciągania wyższych zobowiązań, a przy tym niższe są koszty finansowania inwestycji - tłumaczy.

Wynajem mieszkań korzystniejszy niż lokata

Niskie stopy procentowe to jednak nie tylko zachęta do zaciągania kredytów mieszkaniowych. To także powód, dla którego posiadacze gotówki rezygnują z lokat bankowych i inwestują w mieszkania.

Do kupowania mieszkań na #wynajem zachęcają ciągle rosnące stawki najmu. A ponieważ Rada Polityki Pieniężnej nie wysyła sygnałów, by w najbliższym czasie doszło do podniesienia stóp procentowych, nowe lokale mieszkalne wciąż stanowią bardziej atrakcyjną lokatę kapitału niż zdeponowanie go w banku na niskim oprocentowaniu.

- Gdyby stopy wzrosły i lokaty bankowe były wyżej oprocentowane, z rynku mieszkaniowego mogłoby też odejść część klientów inwestycyjnych - ocenia ekspert Ochnik Development.

Rynek może się przegrzać. Co z cenami?

Analitycy podkreślają jednak, że rynek mieszkaniowy narażony jest na kilka raf.

- Mimo stabilizacji na rynku, należy zachować ostrożność, gdyż może w końcu dojść do przegrzania. Nie grozi nam spektakularna klęska i spadki cen mieszkań o 30 czy 40 procent, ale może zdarzyć się tak, że okoliczności rynkowe zmuszą deweloperów do obniżek rzędu 5 czy 10 procent - przestrzega Marcin Krasoń z Home Brokera.

Według ekspertów Ochnik Development, gorączkę zakupową mogą ostudzić rosnące ceny mieszkań. Te będą rosły, bo coraz wyższe są koszty zakupu gruntów, materiałów budowlanych oraz wykonawstwa. Już w drugiej połowie zeszłego roku w największych aglomeracjach stawki ofertowe na rynku deweloperskim zaczęły iść w górę. W Trójmieście ceny nowych mieszkań wzrosły aż o kilkanaście procent. W Warszawie i Łodzi stawki podskoczyły o niespełna 10 proc., a we Wrocławiu i w Poznaniu o prawie 5 proc. A niektóre prognozy mówią, że w tym roku ceny nowych mieszkań mogą wzrosnąć o dalsze kilkanaście procent.

Na wzrost cen mieszkań wpływ będą miały coraz większe kłopoty deweloperów z pozyskaniem gruntów pod nowe inwestycje. Duże wątpliwości firm wzbudzają też planowane zmiany legislacyjne, dotyczące rynku mieszkaniowego, które przynieść ma nowelizacja ustawy deweloperskiej.

Na zgromadzonych przez deweloperów w bankach ziemi parcelach prawdopodobnie trudniej będzie budować mieszkania. Przygotowywana ustawa ogranicza bowiem możliwość prowadzenia inwestycji na podstawie decyzji o warunkach zabudowy, co dziś jest powszechną praktyką.

Mieszkanie Plus to słaba konkurencja

Za to większość ekspertów nie ma złudzeń, że rządowy program Mieszkanie Plus stanie się w najbliższych miesiącach konkurencją dla deweloperów.

Na razie przedsięwzięcie jest w fazie pilotażu, a liczba zapowiadanych mieszkań na wynajem jest tak mała, że nie wpłynie na ciągle wygłodzony rynek mieszkaniowy w Polsce i działalność deweloperów.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Styl industrialny w mieszkaniu – jak go stworzyć?

Autor: Dzień Dobry TVN, x-news

dziennikpolski24.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mieszkań wciąż przybywa. Deweloperzy szykują nowe inwestycje - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska