W poniedziałek rano stado zostało skontrolowane przez pracowników KTOZ oraz lekarzy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. - Owce na pewno nie mają połamanych nóg, kilka z nich faktycznie kuleje, ale są pod opieką weterynarzy, którzy wydali stosowne zalecenia jak trzeba je leczyć - mówi Paulina Boba, inspektor KTOZ. - Nie mamy zastrzeżeń do opieki nad stadem.
Podobnie uważa także Kazimierz Żak, powiatowy lekarz weterynarii. - Niemal w każdym stadzie owiec występuje kulawka, to dość częsta choroba u owiec, którą się z powodzeniem leczy - uspokaja. Juhasi opiekujący się stadem zapewnili, że do Krakowa owce przyjechały w bardzo dobrej kondycji, nie stała im się żadna krzywda. Według pracowników Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami obecność owiec na Błoniach ma prawo budzić kontrowersje.
- To nie jest dla nich zbyt komfortowe miejsce - mówi Paulina Boba. - Pełno tu podglądających je ludzi i psów luźno biegających. To stresująca dla zwierząt sytuacja. W weekend miał tu miejsce przykry incydent. Niedopilnowane miejskie psy wbiegły między owce i mocno je przestraszyły i przegoniły.
Inspektorzy apelują więc, aby w czasie wypasu owiec nie przychodzić w to miejsce z psami. - Prosimy aby także nie śmiecić, owce mogą zjeść te odpadki i coś może im zaszkodzić - zauważa Paulina Boba.
Wiele obaw budzi także sama trawa, którą skubią zwierzęta. - Przecież tu osiadają wszystkie pyły znad alei Trzech Wieszczów - dyskutują krakowianie obserwujący na stado. - Mleka ani sera od takiej owcy bym nie wzięła do ust - zastrzega się starsza pani z pieskiem.
Juhasów denerwuje takie gadanie. - Tutaj trawa jest bardzo ładna, owcom smakuje, w górach też mamy samochody i powietrze wcale nie jest czyste jak kryształ - mówi Krzysztof Łaś.
Produkcja oscypków tylko na pokaz
Organizatorzy dwumiesięcznego wypasu owiec pod Wawelem zapowiadali, że będą na Błoniach doić owce i wytwarzać oscypki. Jak nas poinformował powiatowy lekarz weterynarii, prawo do produkcji oscypków ma tylko powiat nowotarski i żywiecki. Nie wolno ich więc wytwarzać w powiecie krakowskim. Certyfikowane sery rodem z gór juhasi sprowadzą więc z tego terenu, a produkcja na Błoniach będzie miała charakter pokazowy.
Cykl reprodukcyjny owiec nie pozwala na pozyskiwanie mleka przez cały rok. Surowiec do produkcji serów, dostępny jest jedynie wiosną i latem. Żeby owca mogła produkować mleko, musi urodzić jagnięta. Gdy je odchowa, można doić.
Serwis Wybory 2011: Najświeższe informacje wyborcze z Małopolski!
Weź udział w akcji Chcemy Taniego Paliwa! **Podpisz petycję do rządu**
Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!