https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Bieżanowa od lat czekają na rewitalizację parku przy dworze Czeczów. Kraków ma na nią pomysł, ale czeka na dofinasowanie

Ewa Wacławowicz
fot. Ludwik Kostus
Park przy Dworze Czeczów w Krakowie od lat czeka na rewitalizację. Pierwsze próby jej realizacji miały miejsce w 2017 roku. Powstał wówczas projekt koncepcyjny, a nawet dokumentacja projektowa. Zabrakło jednak pieniędzy. Temat powrócił w tym roku za sprawą radnego dzielnicy Bieżanów-Prokocim, który założył petycję ws. rewitalizacji parku. Jak słyszymy od przedstawicieli ZZM, miasto stara się o dofinansowanie przedsięwzięcia z Funduszy Europejskich, a w przyszłym roku ma być ogłoszony przetarg na roboty budowlane.

Mieszkańcy Bieżanowa odwiedzający dworek Czeczów, w którym dziś mieści się filia Centrum Kultury Podgórza, od lat czekają na zapowiadaną rewitalizację parku okalającego obiekt. Parku, który obejmuje obszar o powierzchni 2,5 ha i objęty jest ochroną prawną jako teren otaczający Dwór Czeczów.

Pierwsze koncepcje rewitalizacji parku

Pierwszy projekt koncepcyjny „Rewitalizacji parku dworskiego przy Dworze Czeczów w Krakowie” opracowany został w grudniu 2017 r. Zarząd Zieleni Miejskiej odebrał kompletną dokumentację projektowo-kosztorysową w 2020 r.

- Projekt rewitalizacji bazuje w głównej mierze na wytycznych zawartych w „Aktualizacji Ekspertyzy Konserwatorskiej Parku w Zespole Pałacowym w Krakowie Bieżanowie ul. ks. Jerzego Popiełuszki 36 (Park przy dworze Czeczów)” opracowanych przez zespół w składzie prof. dr hab. arch. Aleksander Bohm, dr inż. arch. Agata Zachariasz oraz mgr inż. Katarzyna Fabijanowska w grudniu 2006 r. - informuje nas Sylwia Groń-Ząbek z ZZM.

Park po rewitalizacji

Pomysł z czasem upadł, ze względu na brak środków finansowych. Nie oznacza to jednak, że miasto nie wie, jak chce zaaranżować tę przestrzeń.

- Głównym celem rewitalizacji jest uporządkowanie przestrzeni ogrodu i udostępnienie jej odwiedzającym. Zaplanowano plac zabaw i miejsca do odpoczynku, aby zachęcić mieszkańców do korzystania z parku przy dworze Czeczów. Wprowadzenie ścieżki przyrodniczej oraz uporządkowanie terenu wokół dworu ma przyciągnąć użytkowników pobliskich obiektów. Remont ogrodzenia i budowa oświetlenia zwiększą poczucie bezpieczeństwa. Kompozycja parku nawiązuje do stylu beautiful, a rabaty i trawniki wokół dworu odtwarzają historyczny układ. Dodatkowo zaplanowano odtworzenie ogrodu kwaterowego, szpaleru kasztanowców oraz terenu rekreacyjnego z roślinnością wodną - mówi Sylwia Groń-Ząbek z ZZM

Petycja

Temat powrócił po latach za sprawą petycji radnego dzielnicy Bieżanów-Prokocim Marcina Lendy. W dokumencie, w imieniu mieszkańców apeluje o rewitalizację zieleńca wokół dworku Czeczów.

Jak możemy przeczytać w petycji, rewitalizacja parku przy Dworze Czeczów ma ogromne znaczenie nie tylko dla użytkowników Dworu Czeczów, ale i dla całej społeczności dzielnicy Bieżanów-Prokocim. Park może stanowić miejsce wypoczynku i rekreacji mieszkańców Krakowa w każdym wieku.

"Rewitalizacja parku pozwoli na przywrócenie zabytkowego założenia parkowego na terenie Krakowa. Stworzy dodatkowe atrakcyjne miejsce dla mieszkańców na spacery i oddech świeżym powietrzem. Pozwoli na schronienie się przed upałami. Da możliwość korzystania z naturalnego środowiska dla ptaków i owadów. Przyczyni się do oczyszczania powietrza w mieście i pochłaniania CO2" - tłumaczy w dokumencie radny.

Przetarg możliwy w przyszłym roku

Jak wygląda sytuacja jeśli chodzi o koszty rewitalizacji parku? Kiedy można się spodziewać, że znajdą się nań pieniądze?

Jak informuje nas przedstawicielka ZZM, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie zgłosił zadanie "Odnowa parku dworskiego przy Dworze Czeczów w Krakowie” na listę projektów stanowiącej załącznik do Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Metropolii Krakowskiej na lata 2021-2027, uprawnionych do ubiegania się o dofinansowanie ze środków Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski na lata 2021-2027.

- Uzyskanie powyższego dofinansowania pozwoli na kompleksową realizację prac i wykorzystanie środków uwzględnionych w Wieloletniej Prognozie Finansowej (w kwocie 500 tys. zł na rok 2026 oraz 2,5 mln zł na rok 2027) jako wkład własny. Obecnie trwają przygotowania niezbędnych dokumentów i załączników do w/w dofinansowania, m.in. uaktualnienie kosztorysów inwestorskich. W przyszłym roku ZZM zamierza ogłosić przetarg na roboty budowlane - tłumaczy Sylwia Groń-Ząbek

Dwór Czeczów

„Biały dwór”, jak nazywano Dwór Czeczów, wraz z wybuchem II wojny światowej przejęli Niemcy, a po wojnie przeszedł na własność Skarbu Państwa. Na początku lat 90-tych, gdy prawa do pałacu odzyskali spadkobiercy, obiekt był w opłakanym stanie. Wpisany do rejestru zabytków, został przez Czeczów przekazany miastu pod warunkiem, że będzie on ośrodkiem działań na rzecz kultury. Dzięki temu, w 2007 r. obiekt udało się odnowić i uczynić go siedzibą domu kultury.

Starzejmy się w dwóch kluczowych momentach To musisz wiedzieć!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska