Mieszkańcy Bieżanowa odwiedzający dworek Czeczów, w którym dziś mieści się filia Centrum Kultury Podgórza, od lat czekają na zapowiadaną rewitalizację parku okalającego obiekt. Parku, który obejmuje obszar o powierzchni 2,5 ha i objęty jest ochroną prawną jako teren otaczający Dwór Czeczów.
Pierwsze koncepcje rewitalizacji parku
Pierwszy projekt koncepcyjny „Rewitalizacji parku dworskiego przy Dworze Czeczów w Krakowie” opracowany został w grudniu 2017 r. Zarząd Zieleni Miejskiej odebrał kompletną dokumentację projektowo-kosztorysową w 2020 r.
- Projekt rewitalizacji bazuje w głównej mierze na wytycznych zawartych w „Aktualizacji Ekspertyzy Konserwatorskiej Parku w Zespole Pałacowym w Krakowie Bieżanowie ul. ks. Jerzego Popiełuszki 36 (Park przy dworze Czeczów)” opracowanych przez zespół w składzie prof. dr hab. arch. Aleksander Bohm, dr inż. arch. Agata Zachariasz oraz mgr inż. Katarzyna Fabijanowska w grudniu 2006 r. - informuje nas Sylwia Groń-Ząbek z ZZM.
Park po rewitalizacji
Pomysł z czasem upadł, ze względu na brak środków finansowych. Nie oznacza to jednak, że miasto nie wie, jak chce zaaranżować tę przestrzeń.
- Głównym celem rewitalizacji jest uporządkowanie przestrzeni ogrodu i udostępnienie jej odwiedzającym. Zaplanowano plac zabaw i miejsca do odpoczynku, aby zachęcić mieszkańców do korzystania z parku przy dworze Czeczów. Wprowadzenie ścieżki przyrodniczej oraz uporządkowanie terenu wokół dworu ma przyciągnąć użytkowników pobliskich obiektów. Remont ogrodzenia i budowa oświetlenia zwiększą poczucie bezpieczeństwa. Kompozycja parku nawiązuje do stylu beautiful, a rabaty i trawniki wokół dworu odtwarzają historyczny układ. Dodatkowo zaplanowano odtworzenie ogrodu kwaterowego, szpaleru kasztanowców oraz terenu rekreacyjnego z roślinnością wodną - mówi Sylwia Groń-Ząbek z ZZM
Petycja
Temat powrócił po latach za sprawą petycji radnego dzielnicy Bieżanów-Prokocim Marcina Lendy. W dokumencie, w imieniu mieszkańców apeluje o rewitalizację zieleńca wokół dworku Czeczów.
Jak możemy przeczytać w petycji, rewitalizacja parku przy Dworze Czeczów ma ogromne znaczenie nie tylko dla użytkowników Dworu Czeczów, ale i dla całej społeczności dzielnicy Bieżanów-Prokocim. Park może stanowić miejsce wypoczynku i rekreacji mieszkańców Krakowa w każdym wieku.
"Rewitalizacja parku pozwoli na przywrócenie zabytkowego założenia parkowego na terenie Krakowa. Stworzy dodatkowe atrakcyjne miejsce dla mieszkańców na spacery i oddech świeżym powietrzem. Pozwoli na schronienie się przed upałami. Da możliwość korzystania z naturalnego środowiska dla ptaków i owadów. Przyczyni się do oczyszczania powietrza w mieście i pochłaniania CO2" - tłumaczy w dokumencie radny.
Przetarg możliwy w przyszłym roku
Jak wygląda sytuacja jeśli chodzi o koszty rewitalizacji parku? Kiedy można się spodziewać, że znajdą się nań pieniądze?
Jak informuje nas przedstawicielka ZZM, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie zgłosił zadanie "Odnowa parku dworskiego przy Dworze Czeczów w Krakowie” na listę projektów stanowiącej załącznik do Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Metropolii Krakowskiej na lata 2021-2027, uprawnionych do ubiegania się o dofinansowanie ze środków Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski na lata 2021-2027.
- Uzyskanie powyższego dofinansowania pozwoli na kompleksową realizację prac i wykorzystanie środków uwzględnionych w Wieloletniej Prognozie Finansowej (w kwocie 500 tys. zł na rok 2026 oraz 2,5 mln zł na rok 2027) jako wkład własny. Obecnie trwają przygotowania niezbędnych dokumentów i załączników do w/w dofinansowania, m.in. uaktualnienie kosztorysów inwestorskich. W przyszłym roku ZZM zamierza ogłosić przetarg na roboty budowlane - tłumaczy Sylwia Groń-Ząbek
Dwór Czeczów
„Biały dwór”, jak nazywano Dwór Czeczów, wraz z wybuchem II wojny światowej przejęli Niemcy, a po wojnie przeszedł na własność Skarbu Państwa. Na początku lat 90-tych, gdy prawa do pałacu odzyskali spadkobiercy, obiekt był w opłakanym stanie. Wpisany do rejestru zabytków, został przez Czeczów przekazany miastu pod warunkiem, że będzie on ośrodkiem działań na rzecz kultury. Dzięki temu, w 2007 r. obiekt udało się odnowić i uczynić go siedzibą domu kultury.
Starzejmy się w dwóch kluczowych momentach To musisz wiedzieć!
