
Jeszcze z końcem przyszłego roku w Małopolsce mają być gotowe pierwsze mieszkania w ramach rządowego programu. Tak zapowiedział wczoraj w Krakowie Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa. Programem zainteresowane są kolejne gminy w Małopolsce.
W poniedziałek listy intencyjne w tej sprawie podpisali przedstawiciele gmin: Szerzyny, Zakliczyn, Pcim oraz Skawina. Mieszkania mają tam powstawać w ramach ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN). Pozwala ona na tworzenie spółek celowych Skarbu Państwa i gmin, których celem będzie realizacja inwestycji mieszkaniowych.
- Próbowaliśmy pozyskać od nadleśnictwa Myślenice teren pod mieszkaniówkę, ale do tej pory było to niemożliwe. Dopiero ta ustawa dała nam taką szansę i właśnie tego m.in. dotyczy list intencyjny - mówi Piotr Hajduk, wójt Pcimia. Jak przyznaje, chodzi o półhektarową działkę w centrum Pcimia. - Niezalesiona i niezabudowana oraz jak najbardziej dostosowana do tego, żeby coś tam wybudować - dodaje wójt Hajduk. Jeszcze nie wiadomo, ile mieszkań tam powstanie. Teraz czas na konsultacje i powołanie spółki celowej.
Przypomnijmy, że Krajowy Zasób Nieruchomości to publiczna instytucja, która ma zarządzać nieruchomościami Skarbu Państwa. Takie, jak np. działka w centrum Pcimia.
Mieszkania w ramach rządowego programu mają też powstać w Skawinie. Jej przedstawiciele już wcześniej podpisali umowę, ale w ramach pilotażowego programu Mieszkanie Plus, prowadzonego równolegle przez BGK Nieruchomości. - Nasza gmina posiada przy ul. Torowej-Bocznej teren 1,5 hektara i już wcześniej planowała tam budowę mieszkań - mówił na łamach „Dziennika Polskiego” Norbert Rzepisko, wiceburmistrz Skawiny. Na tym terenie planuje się budowę trzech sześciokondygnacyjnych bloków ze 186 mieszkaniami. Teraz dodatkowo gmina podpisała list intencyjny w sprawie budowy mieszkań w oparciu o KZN.
- Cieszę się, że ten program zaczyna funkcjonować. Ostatnio podpisaliśmy umowę z miastem Łomża na budowę dwóch budynków łącznie z przedszkolem w jednym z nich - przyznał Tomasz Żuchowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. - Naszym celem jest likwidacja deficytu mieszkaniowego, który założyliśmy na poziomie 900 tys. mieszkań. Chcemy to zrobić w najbliższym dziesięcioleciu - zadeklarował z kolei Andrzej Adamczyk.
Program w pierwszej kolejności ma pomóc tym, których nie stać na kredyt hipoteczny na rynkowych zasadach.
