Pobił bliskich w noc sylwestrową. Policja z Kęt wsadziła go do aresztu
W noc sylwestrową (31.12.2023/1.01.2024) tuż po godzinie 1 operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie dotyczące awantury domowej, do której doszło w jednym z domów jednorodzinnych na terenie Kęt. W trakcie czynności na miejscu zdarzenia policjanci ustalili, że nietrzeźwy agresor uderzył swoją 33-letnią żonę, 13-letnią córkę oraz szwagra, który stanął w ich obronie. Mundurowi zatrzymali 35-latka. Został on osadzony w pomieszczeniach dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało ponad promil alkoholu.
Prokurator z Oświęcimia dał mu "nauczkę". Mężczyzna stanie przed sądem
Następnie sprawą zajęli się policjanci pionu kryminalnego z komisariatu Policji. Na podstawie zebranych dowodów przedstawili podejrzanemu zarzut znęcania fizycznego i psychicznego nad żoną i córką, a także zarzut uszkodzenia ciała szwagra. Do aktów przemocy miało dochodzić od dwóch lat. Mając na względzie bezpieczeństwo pokrzywdzonych funkcjonariusze wystąpili do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego środków zapobiegawczych.
We wtorek (2.01.2024) 35-latek został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał zarzuty prokuratorskie oraz postanowienie o zastosowaniu wobec niego środków zapobiegawczych w postaci policyjnego dozoru, natychmiastowego nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonymi. Podejrzany został poinformowany przez funkcjonariuszy o miejscach, w których może znaleźć schronie. Ponadto mundurowi pouczyli go, że naruszenie prokuratorskiego nakazu oraz zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym.
Pokrzywdzeni zostali objęci procedurą Niebieska Karta, dzięki której uzyskają pomoc specjalistów z Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej, natomiast sprawca zostanie objęty nadzorem dzielnicowego.
Za przestępstwo znęcania grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat.
Policja apeluje:
Nie czekaj. Przerwij przemoc. Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały przemoc. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej. Funkcjonariusze kierują swój apel o przerwanie przemocy również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym. W pilnych przypadkach należy dzwonić pod numer alarmowy 112.
- Na narty w Alpy bezpośrednim pociągiem z Krakowa i Oświęcimia
- Klubowicze wrócili do Energy2000 w Przytkowicach. Dyskoteka znów działa!
- Jak zasadzić świąteczną choinkę? Co zrobić, by bożonarodzeniowe drzewko się przyjęło?
- Niezwykła kolekcja szopek krakowskich. Te eksponaty trafiły na listę UNESCO
- Najważniejsze inwestycje w Małopolsce zachodniej w 2024 roku. Sporo się zmieni
- Dużo firm z Małopolski zach. w najlepszej setce województwa. Miliardowe przychody
