https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanka Oświęcimia padła ofiarą oszustów. Straciła 90 tys. złotych! Przestępcy działali metodą "na policjanta" i "na prokuratora"

Bogusław Kwiecień
Do komendy policji w Oświęcimiu zgłosiła się 67-letnia mieszkanka Oświęcimia, która padła ofiarą oszustów działających metodą „na policjanta” i „na prokuratora”
Do komendy policji w Oświęcimiu zgłosiła się 67-letnia mieszkanka Oświęcimia, która padła ofiarą oszustów działających metodą „na policjanta” i „na prokuratora” KPP Oświęcim
67-letnia mieszkanka Oświęcimia padła ofiarą oszustów działających metodą „na policjanta” i „na prokuratora”. Przelała na konto przestępców 90 tys. złotych, a niewiele brakowało, aby straciła jeszcze więcej.

Mieszkanka Oświęcimia przelała na konto oszustów 90 tys. zł!

W środę, 7 sierpnia do oświęcimskiej komendy zgłosiła się mieszkanka Oświęcimia. 67-latka powiadomiła, że na jej telefon komórkowy zadzwonił oszust podający się za policjanta. Przekazał on, że na terenie Bydgoszczy oszuści próbują zaciągnąć kredyt na jej dane osobowe.

Mężczyzna przekazał, że transakcja zostanie zablokowana tylko wtedy, gdy ona pomoże w ujęciu szajki oszustów. Poinformował również, że będzie z nią rozmawiał prokurator nadzorujący sprawę.

- Po chwili do rozmowy włączył się mężczyzna podający się za prokuratora. Przekazał, że kobieta chcąc zabezpieczyć oszczędności musi przelać pieniądze na konto bezpieczne. 67-latka wykonała trzy przelewy. Dwa przelewy na łączną kwotę 90 tys. złotych trafiły w ręce oszustów, natomiast trzeci przelew na kwotę 68 tys. złotych został zablokowany przez bank - informuje Małgorzata Jurecka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Policja w Oświęcimiu ostrzega przed oszustami

Policja przy tej okazji przestrzega, że policjanci ani prokuratorzy nigdy telefonicznie nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach operacyjnych czy kryminalnych, nigdy nie proszą o udział w działaniach mających na celu zatrzymanie przestępców, ani przekazanie informacji dotyczących posiadanych kont i zgromadzonych na nich oszczędnościach. Telefon z taką informacją zawsze oznacza OSZUSTWO!

- W przypadku odebrania telefonu z poleceniem przelania na inne konto, czy przekazania pieniędzy policjantowi, należy natychmiast się rozłączyć i samodzielnie wybrać numer alarmowy 112 lub numer miejski do najbliższej jednostki Policji. W przypadku gdy ujawnione zostały dane do konta lub wykonane zostały przelewy należy natychmiast skontaktować się ze swoim bankiem i wstrzymać wszystkie transakcje - zaznacza oficer prasowy oświęcimskiej komendy.

Jak dodaje, bardzo ważne jest, aby ostrzeżenie i sposób radzenia sobie w takiej sytuacji dotarły do wszystkich mieszkańców.

- Pamiętajmy: im więcej osób będzie miało świadomość jak wygląda działanie oszustów, tym mniej znajdzie się w gronie pokrzywdzonych - dodaje policjantka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska