Bonarka - co było tu przed galerią?
Bonarka to miejsce szczególne w pejzażu Krakowa. Nazwa terenu pochodzi od średniowiecznej wsi Bonarka, położonej nad potokiem o tej samej nazwie, który został zasypany w XVI wieku. Od końca XIX wieku, kiedy Podgórze było jeszcze samodzielnym miastem, na terenie Bonarki mieściła się Fabryka Cementu Portlandzkiego Bernarda Libana.
W 1948 roku, wykorzystując cześć zabytkowych urządzeń, założono na jej miejscu Państwową Fabrykę Supertomasyny "Bonarka", której nazwę zmieniono później na Zakłady Chemiczne "Bonarka”. Zaniedbywana przez lata fabryka popadła w ruinę i została ostatecznie zamknięta w 2003 roku.
Rekultywacja terenu, która objęła powierzchnię około 19 hektarów - po dawnych zakładach "Bonarka", kosztowała natomiast ponad 54 miliony złotych (trwała 14 miesięcy). Usunięto stamtąd ponad 250 tysięcy ton różnego typu odpadów i przemieszczono 350 tysięcy ton ziemi.
W miejscach po byłym zakładzie chemicznym zidentyfikowano 20 punktowych zanieczyszczeń gruntu, tzw. hot spots, które usunięto ze względu na duży poziom skażenia metalami ciężkimi.
Budowa galerii
Rekultywacja terenu, która objęła powierzchnię około 19 hektarów - po dawnych zakładach "Bonarka", kosztowała natomiast ponad 54 miliony złotych (trwała 14 miesięcy). Usunięto stamtąd ponad 250 tysięcy ton różnego typu odpadów i przemieszczono 350 tysięcy ton ziemi. W miejscach po byłym zakładzie chemicznym zidentyfikowano 20 punktowych zanieczyszczeń gruntu, tzw. hot spots, które usunięto ze względu na duży poziom skażenia metalami ciężkimi.
